Tvůrci padlé kryptoburzy FTX hrozí 115 let za mřížemi. K soudu přišel v obleku a řekl, že je nevinný

Státní zástupci budou nyní shromažďovat důkazy a slibují předložit tisíce stran dokumentů. Soud má pokračovat až na podzim.

Luboš KrečLuboš Kreč

fried

Foto: FTX

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

Zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Samuel Bankman-Fried se před soudem v New Yorku označil v úterý za nevinného. Čelí obžalobě z miliardové zpronevěry a celkem je obviněn z osmi trestných činů. Americké úřady případ FTX označily za jeden z největších podvodů americké historie. Proces s Bankmanem-Friedem bude pokračovat 2. října.

Federální žalobkyně Danielle Sassoonová odhadla, že jednání bude trvat zhruba čtyři týdny. Uvedla také, že prokuratura obhájcům brzy předloží stovky tisíc dokumentů s důkazy proti jejich klientovi. Ten k soudu přišel v bílé košili a modrém obleku s kravatou. V době, kdy vedl FTX, se proslavil jako počítačový nadšenec v tričku s krátkými rukávy a šortkách.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v prosinci obvinila třicetiletého Bankmana-Frieda z podvodu na investorech. Ten podle komise spočíval mimo jiné v tajném vyvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu. Bankman-Fried navíc čelí obvinění z podvodu, praní špinavých peněz a porušení zákonů o financování volebních kampaní. Hrozí mu trest až 115 let vězení.

Než bývalý šéf FTX stanul před soudem, poslali jeho obhájci soudci Lewisovi Kaplanovi dopis, kde uvedli, že rodiče obžalovaného se stali „subjekty zkoumání médií, obtěžování i výhrůžek včetně zpráv, ve kterých jim kdosi přál fyzickou újmu“. Advokáti na základě těchto zpráv požádali soud, aby z procesních dokumentů vyjmul jejich jména, s čímž Kaplan souhlasil.

Bankman-Fried byl před dvěma týdny propuštěn na zástavu ve výši 250 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun) splacenou v dluhopisech za podmínky, že čas čekání na proces stráví v domácím vězení v domě svých rodičů v Kalifornii.

Bývalí vysoce postavení zaměstnanci Alameda Research a FTX Caroline Ellisonová a Gary Wang před soudem již dříve uznali vinu a dohodli se, že budou spolupracovat s prokuraturou.

S využitím ČTK.