Tým stovky vývojářů v Googlu potichu pracuje na nástupci operačního systému Android

Jiří SvobodaJiří Svoboda

fuchsia
0Zobrazit komentáře

V září tomu bude již deset let, co se na trhu objevila první veřejná verze operačního systému Android, a tak se logicky nabízí otázka, jaká je budoucnost tohoto softwarového základu většiny smartphonů světa. Jak však nyní zjistili reportéři serveru Bloomberg, Google pracuje již přes dva roky na jeho nástupci, kterému se pracovně říká projekt Fuchsia.

Dle Bloombergu na novém systému pracuje tajný tým více než stovky vývojářů. Ti mají tvořit systém zcela od nuly a zaměřují se především na lepší integraci hlasových příkazů či frekventovaných bezpečnostních aktualizací. Fuchsia by také měla vypadat stejně na velké paletě zařízení, od malých hodinek po laptopy, což se týká jak zařízení, které vyrábí sám Google (včetně chytrých systémů Google Home), tak výrobků třetích stran, které byly doposud závislé na Chrome OS či vlastních úpravách Androidu.

Vývojáři také již měli experimentovat s interaktivními prvky systému či YouTube pro hlasové ovládání. S implementací by tak chtěli začít právě u asistentů pro chytrou domácnost, do pěti let by se pak chtěli zaměřit na větší zařízení jako smartphony a laptopy. Pomoc měla prý přijít i zvenku, protože společnost úmyslně vypustila části kódu na veřejnost, jako open-source.

google1

Fuchsia by měla fungovat i na zařízeních Google Home

Navzdory zjistění novinářů však Google zůstává v oficiálních vyjádřeních opatrný a význam projektu Fuchsia spíše mírní a řadí ho mezi další open-source experimenty. Zároveň prý ještě nebyla pro nový projekt vytvořena jasná road mapa. Bloomberg zároveň uváděl, že do pěti let by měla Fuchsia úplně nahradit Android, což Google následně odmítl.

Nový start pro Google

Pomalejší kroky ostatně Google musí dělat i v důsledku toho, že na Androidu, jehož nejnovější verze nese číslo 8.1., jsou závislí například výrobci smartphonů. Oproti internetovému gigantovi tak může jeho hlavní konkurent, Apple, aplikovat změny rychleji a zároveň docílit výrazně vyšší konverze na nové verze jeho operačního systému. Dle Boombergu na nejnovější verze Androidu přechází méně než 10 % jeho uživatelů a tudíž se mnohé nové služby Googlu k valné většině lidí nedostanou. Fuschia by tak mohla znamenat pro Google start s čistým štítem.

Giant Google Android statue with puppy and cupcake

This giant version of the Android mobile phone platform mascot sits outside a Google office building. „Cupcake“ is the code name of the latest Android software release, and it showed up when Cupcake was released. The puppy is an off-the-shelf piece by Finnish designer Eero Aarnio.

Foto: Google, Kenneth Lu / Flickr