V Amsterdamu si lze nově objednat vyhlídkovou plavbu lodí spojenou se sběrem plastů

Nela VítováNela Vítová

amsfishing
0Zobrazit komentáře

Globální problém s plasty řeší v posledních letech celý svět, i proto se lidé a firmy snaží vymýšlet nové způsoby, jak s nimi nakládat. V Amsterdamu proto nedávno přišli na originální způsob, jak spojit turismus s bojem za čistší planetu. S cílem vyčistit vodní toky od plastových obalů a zároveň zajistit kvalitní zpracování plastového odpadu, kdy mu bude přidána i určitá hodnota, nabízí nizozemská společnost Plastic Whale zájemcům dvouhodinovou plavbu po městských kanálech spojenou s výlovem plastů.

Plastic Whale vzniklo v roce 2011, kdy se zakladatelé rozhodli vyrobit loď z plastového odpadu, který plnil městské kanály, a tím zajistit jeho smysluplné zpracování. Myšlenka se nakonec během několika měsíců rozvinula mnohem dále a tvůrci do procesu čištění vod zapojili i veřejnost.

Díky spolupráci s Airbnb na službu mohou turisté narazit v nabídce zážitků, které lze v Amsterdamu absolvovat, což zajistilo, že je o plavby obrovský zájem. Nejedná se však pouze o turisty, komu je služba určena. Plavbu si mohou objednat i místní, například jako originální způsob teambuildingu pro firmy.

plastic_whale

Vyhlídkové plavby fungují úplně stejně jako ty ostatní, s jediným rozdílem – zúčastnění jsou v tomto případě opatřeni plovacími vestami a síťkami k lovení plastů. Během dvouhodinové plavby je jim poskytnuto občerstvení i nápoje a pro turisty je zajištěna také možnost průvodce v holandštině či angličtině. To vše za zhruba 640 korun na osobu.

divot

Přečtěte si takéPřes 125 milionů korun, pouze 40 kusů a 1500 koní. Podívejte se, jak vypadá nové Bugatti DivoPřes 125 milionů korun, pouze 40 kusů a 1500 koní. Podívejte se, jak vypadá nové Bugatti Divo

Veškerý sesbíraný plast je poté přesunut na sběrné místo a využit pro výrobu dalších lodí. V této chvíli jich Plastic Whale vlastní již deset, a všechny jsou vyrobené výhradně z nasbíraného odpadu z historického centra Amsterdamu. Stejná služba je již nyní dostupná i ve druhém největším nizozemském městě, kde se nachází také největší námořní přístav v Evropě, Rotterdamu. V nejbližší době je cílem konat plavby i v dalších nizozemských lokalitách a později i v jiných evropských zemích.

plastic_whale1

Kromě lodí i designový nábytek

Vzhledem k tomu, že je právě smysluplné zpracování odpadu hlavní myšlenka společnosti, nový projekt Plastic Whale vznikl ve spolupráci s nizozemským výrobcem nábytku Vepa. Výsledkem je designová kolekce kancelářského nábytku vyrobeného z vyloveného odpadu, která kromě pracovních stolů nabízí také židle či kancelářské osvětlení.

plastic_whale2

Podlahy lodí Plastic Whale jsou vyrobeny z plastových víček

plastic_whale4

Designová kolekce kancelářského nábytku, který je vyroben z vylovených plastů

plastic_whale5

Foto: Plastic Whale

Diskuze (0)

Novinka

Anonym