V České republice vznikne do 5 let 1 300 dobíjecích míst pro elektromobily

Michal PtáčekMichal Ptáček

tesla

I na českých silnicích se stále častěji můžeme setkat s vozy, které jsou poháněny elektřinou. Bohužel současná infrastruktura v naší zemi vlastnictví elektromobilů, které jsou podle mnohých budoucností dopravy zatím příliš nenahrává, což je přesně věc, kterou by česká vláda ráda v dalších letech změnila.

V důsledku toho vzniká jak informuje deník E15, takzvaný národní plán čisté mobility, který bude za pomoci evropských fondů sloužit především k výstavbě potřebné infrastruktury a následné podpoře alternativních pohonů (například v podobě nižší silniční daně, levnějších dalničních známek a podobně).

cleanup2

Přečtěte si také21letý mladík získal miliony pro svůj projekt, který chce vyčistit oceán od odpadků

„Nedostatečně hustá síť je totiž, společně s vysokou pořizovací cenou aut, jednou z největších překážek v rozvoji alternativních paliv,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold

1 300 dobíjejích míst do 5 let

Díky tomuto kroku, respektive dotačnímu programu v hodnotě 1,2 miliardy korun, by tak do roku 2020 mělo v České republice vzniknout až 1 300 dobíjecích stanic, které budou moct využívat právě majitelé elektromobilů. Podle E15 pak také dále vzniknou dvě stovky čerpacích stanic na stlačený zemní plyn CNG a pět stanic na kapalný zemní plyn LNG, s tím že do deseti let je doplní také až pět vodíkových stanic.

Pokud nápad schválí Evropská komise, mohl by plán začít fungovat už za rok.

foto: d_vdm/Flickr