V Česku se natáčí třetí řada epického sci-fi od Applu Nadace. Štáb už u nás utratil miliardy

Nadace je jedno z nejambicióznějších sci-fi, co vznikly, a to v literární i seriálové formě. Pojednává o galaktickém impériu ve vzdálené budoucnosti.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-foundation-season-2

Foto: Apple

Snímek z druhé řady seriálu Nadace

0Zobrazit komentáře

Po téměř roční přestávce se v Česku opět rozjelo natáčení seriálu Nadace podle knih Isaaca Asimova. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Už je to téměř rok od momentu, kdy v Česku padla první klapka natáčení třetí řady sci-fi Nadace. Seriál z produkce Apple TV+ adaptuje stejnojmennou sérii románů Isaaca Asimova, která se považuje za jeden z nejzásadnějších příspěvků do žánru. Sleduje lidskou společnost v daleké budoucnosti, kdy osídlila galaxii a vytvořila mezihvězdné impérium. To ale má podle jednoho geniálního matematika čekat pád a dlouhá doba temna – vznikne proto skupina, která má shrnout a zachovat vědění lidstva a období mezi pádem civilizace a obnovou zásadně zkrátit.

Relativně přímočarý námět se vydává mnoha různými směry, od praktických překážek, kterým musí Nadace čelit, po filozofičtější rozebírání témat náboženství, moci, kolonialismu, genetiky nebo umělých bytostí. To vše se do vyprávění snaží zahrnout i tvůrci seriálu, jehož druhá řada se z velké části natáčela v Česku. Tvorba třetí řady byla dlouho paralyzována kvůli stávkám v Hollywoodu, od druhé poloviny května ale mají v místních ateliérech opět naplno jet kamery velkého hollywoodského štábu.

apple-tv-isaac-asimov-foundation-2

Foto: Apple

Jared Harris jako geniální matematik Hari Seldon

Místo pro natáčení si přitom vybrali jednak kvůli kvalitě zdejší techniky a služeb, ale velkou roli hrál také systém pobídek, kdy produkční tým dostane po natáčení část utracených peněz zpět ze státní kasy. Pro ně je to výhodná nabídka, pro Česko efektivní způsob, jak sem přilákat prvotřídní filmaře a motivovat je zde utrácet vysoké sumy. Štáb Nadace u nás už měl utratit dvě a půl miliardy korun a za třetí řadu se očekává další miliarda.

Český systém pobídek má ve světě poměrně silnou konkurenci a loni si prošel další krizí, kvůli níž jsme měli přijít například o produkci druhé části Duny. Domácí delegace na probíhajícím festivalu v Cannes nicméně ujišťovala, že program nyní spolehlivě běží, jeho stabilita je nově podchycena zákonem podepsaným prezidentem a do budoucna se počítá s rozšiřováním.


Co ukazují trailery

Beetlejuice Beetlejuice

Před 36 lety si manželský pár duchů do svého domu pozval démonického exorcistu, aby vyhnal nové živé nájemníky. Teď se bude historie opakovat, když se do domu vrací další generace a omylem se otevře portál mezi světem živých a mrtvých.


Co hýbe světem filmu a televize

Steven Spielberg chystá další velkofilm

Nový film od Stevena Spielberga vyšel naposledy předloni, šlo ale spíš o komornější, zčásti autobiografické drama Fabelmanovi. A nebudeme-li počítat muzikál West Side Story, od premiéry Ready Player One je to už šest let, co se v kinech objevil opravdový blockbuster slavného režiséra. Takového bychom se měli dočkat v květnu roku 2026, studio Universal si na tento termín totiž právě vyhradilo prostor pro Spielbergův další projekt. Zatím není oficiálně známo, o co by mělo jít, podle informací serveru Variety by se ale mělo jednat o původní příběh s tematikou UFO.


Co si pustit

Duna: Část druhá

Max  |  Sci-Fi  |  2024  |  166 min.  |  ČSFD

paul-a-chani

Foto: Vertical Entertainment

Timothée Chalamet a Zendaya jako Paul Atreides a fremenka Chani ve snímku Duna: Část druhá

Trvalo to více než padesát let, ale režisérovi Denisi Villeneuveovi se konečně podařilo dostat Dunu na velké plátno v uspokojivé adaptaci. Druhá část celkem více než pětihodinového filmového počinu je v některých bodech i mnohem více než uspokojivá. Ačkoliv bylo nutné některé části předlohy zjednodušit, snímek o boji za osvobození lidu planety Arrakis a nebezpečí charismatických vůdců představuje v současném mainstreamu nezvykle komplexní příběh. A z audiovizuálního hlediska je často jednoduše úchvatný.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.