Ve jménu hexagonu. Hyundai představuje vizi města budoucnosti, které se opírá o šest stěn

Město umísťuje do centra pozornosti zeleň a také člověka. Veškerá doprava je pak řešena pod zemí, případně vysoko nad střechami jednotlivých budov.

hyundai-mesto2

Foto: Hyundai

Hyundai sází na tvar šestiúhelníku jako nejlepšího řešení města budoucnosti

0Zobrazit komentáře

Byť se Hyundai soustředí primárně na výrobu automobilů, v posledních letech ji začínají zajímat i jiná témata. Jedná se například o dopravu nad střechami budov, robotiku a nově také urbanismus. Korejci totiž odhalili svou představu o možné podobě města budoucnosti.

Jak bude vypadat náš život v příštích dekách, do velké míry ovlivní i prostředí, ve kterém se bude odehrávat. Na podobu měst budoucnosti se začíná soustředit i společnost Hyundai, která má v portfoliu svých aktivit mimo výroby automobilů například i vývoj vzdušných taxíků či robotů. V roce 2020 například zakoupila společnost Boston Dynamics, která je autorem známého robotického psa Spota využívaného například i na ČVUT.

Všechny tyto technologie je ovšem nějakým způsobem potřeba komplexně začlenit do života zákazníků a ideálním řešením jsou právě celá města. Tímto tématem se ostatně již zabývá například Toyota, která pod horou Fudži buduje Woven City, tedy město poháněné vodíkem.

V případě Hyundai se vize města pojmenovaného HMG Smart City opírá o návrh architektů studia HyunJoon Yoo Architects, kteří nadesignovali metropoli, jíž dominuje tvar hexagonu, tedy šestiúhelník. Na něm se chce automobilka naučit, jak vlastně města fungují, aby mohla nabízet řešení, která povedou k jejich zdokonalování a rostoucí spokojenosti rezidentů.

hyundai-mesto1

Foto: Hyundai

Jednotlivé šestiúhelníky lze vzájemně propojovat

Do středu každého z šestiúhelníků jsou situovány zeleň, parky, zatravněná prostranství, případně i vodní plochy. Díky tomu je většina budov ve městě obklopena přírodou a ne betonem a asfaltem, jak je tomu nyní zvykem. Dopravu totiž Hyundai pohřbívá pod zem, doslova.

Autonomní vozidla by měla osoby i zboží přepravovat pod povrchem, přičemž o samotné zásobování či doručování balíčků se postarají roboti. Hyundai už dříve ukázala svůj prototyp speciálních platforem, na které se může umístit zboží či člověk a ty svůj náklad následně pomocí LIDARu a dalších technologií bezpečně doručí na zadané místo, přičemž je lze ovládat i prostřednictvím joysticku.

Vše by mělo být napájeno energií z udržitelných zdrojů. Elektřina bude získávána z vodíkových článků, které budou energii posílat dál do sítě. Samotné město si lze detailně prohlédnout v interaktivní virtuální expozici a také na videu.

Na něm si lze všimnout, že návrh počítá také se zapojením elektrických vzdušných taxíků a vznikem malých letišť. Jak by takové letiště mohlo vypadat, již společnost Supernal, pod kterou Hyundai tyto letouny vyvíjí, ukázala v Anglii.

Zda Hyundai skutečně svou vizi přetvoří v realitu a pustí se do výstavby podobného města, zatím není jasné. Ukazuje nám však, jak by mohly vypadat metropole budoucnosti.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym