Věčně naštvaný konspirátor má za lži zaplatit 25 miliard. Popíral vraždy, oběti obvinil z divadla

Alex Jones tvrdil, že masová vražda na škole Sandy Hook byla vymyšlená. Obětem musí zaplatit odškodné, své firmy raději poslal do insolvence.

Luboš KrečLuboš Kreč

alex-1

Foto: Infowars

Dezinformátor Alex Jones

0Zobrazit komentáře

Alexander Emerick Jones, osmačtyřicetiletý moderátor a webový obchodník, udělal z konspiračních teorií a šíření dezinformací lukrativní byznys. K milionům svých fanoušků šířil – a pořád šíří – brutální lži, manipulace a výmysly. Třeba že liberální vlády pomocí chemtrails šíří homosexualitu. Nebo že inscenují masové vraždy. Teď má za své výmysly zaplatit rekordní odškodné.

Zbývalo deset dní do Vánoc, když psychicky nemocný Adam Lanza vtrhnul před deseti lety do areálu základní školy Sandy Hook v městečku Newtown v Connecticutu. Opásán náboji se samopalem v ruce začal pálit kolem sebe a zanechal – bohužel jako mnozí před ním i po něm v USA – spoušť. Zemřelo 20 dětí a šest dospělých.

Většinou lidí nejen v Americe, ale i v Evropě informace o takovém běsnění otřásly a znovu rozpoutaly, už poněkolikáté, nekončící americkou debatu, zda není třeba zpřísnit dostupnost zbraní. Byli ale i tací, kteří nevěřili, že střelba v Sandy Hook se opravdu stala a měli ji v důsledku konspirací, kterým uvěřili, za vládní divadlo.

Jejich věrozvěstem se stal Alex Jones se svým kanálem Infowars. Věčně nasupený a naštvaný youtuber a podcaster, který ke statisícům až milionům svých fanoušků vypouštěl těžko uvěřitelné bludy. Třeba že Robbie Parker, otec jednoho ze zastřelených dětí, který vystupoval v televizi, je najatý herec. Spirálu lží a dezinformací postupně roztočil do té míry, že řada obětí střelby čelila výhrůžkám a nadávkám od lidí, kteří Jonesovým manipulacím podlehli.

A tak se začali bránit. Ve středu dosáhli zásadního úspěchu, když soud přikázal Jonesovi zaplatit postiženým rodinám, které jeho útoky a lhaním trpěly nejvíc, odškodné miliardu dolarů, tedy 25 miliard korun. „Každý, kdo tomu muži ještě nasloucháte, se zamyslete, co pro vás kdy udělal,“ vyzval Jonesovy příznivce Parker, který žalobu inicioval.

Nešlo o náhodnou zmínku, protože Jones si ze strašení a děsení běžných Američanů udělal velmi dobrý byznys, ročně utrží kolem 50 milionů dolarů. Svým ovečkám prodává výživové doplňky nebo různé balíčky pro přežití, kdyby zemi kdokoli napadl. Už v létě ale začal své firmy chystat na to, že na ně dopadnou sankce, a poslal je do insolvence. Ze soudu dělal pravidelné přenosy a vyzval své následovatele, aby mu finančně přispívali na obhajobu a právní pomoc.

hacker

Přečtěte si takéDezinformace nás mění. Hybridní válka je tu, ale cílí jinam, než si myslíteDezinformace nás mění. Hrajeme šachy a protivník má lepší strategii, říká vysoce postavená odbornice

Je proto otázka, kdy a jak se oběti jeho lživé kampaně dočkají alespoň nějakého odškodnění. Nicméně nezávislý auditor pro potřeby soudu stanovil Jonesovo jmění na 270 milionů dolarů, které by mohly, aspoň teoreticky, zamířit k Parkerovi a spol.

Jones a jeho portál Infowars slouží jako drsná antiestablishmentová propaganda plná lží. Útočí na Joea Bidena nebo umírněné republikány, papouškuje putinovské vidění světa, je příznivcem Donalda Trumpa, v mnoha směrech jde ale ještě dál. Jones hlasitě podporoval ty, kteří v lednu 2021 zaútočili ve Washingtonu na Kapitol.

Jeho oblíbeným terčem je také Bill Gates, Alex Jones byl jedním z motorů dezinformací o tom, jak zakladatel Microsoftu chce čipovat lidi při boji s covidem. Běžně také napadá homosexuály nebo tvrdí, že vybraní obchodníci či výrobci potravin se snaží otrávit část americké populace.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym