Vesmírní mariňáci zaútočili na londýnskou burzu. A v čele s Henrym Cavillem taky na Amazon Prime

Games Workshop začal jako projekt party nadšenců do fantasy, teď je z něj miliardová firma, jejíž značka Warhammer prorůstá popkulturou.

henry-cavill-space-marine-warhammer

Foto: Games Workshop / Focus Entertainment / Foto: Depositphotos

Henry Cavill a vesmírný mariňák z Warhammeru od Games Workshopu

3Zobrazit komentáře

Co myslíte, jakou hodnotu asi může mít firma, která vyrábí plastové modely sci-fi a fantasy válečníků, tanků a draků pro stolní hry? Zkuste si tipnout. Ale 140 miliard korun jste asi nečekali. Právě na takhle obří byznys vyrostl Games Workshop, majitel známé značky Warhammer. Dostal se tak mezi největší britské firmy současnosti… a navzdory internetovým trollům i díky Henrymu Cavillovi bude růst ještě víc.

Zajímá vás herní průmysl v Česku?

Tak se přihlaste k odběru našeho videoherního newsletteru Good Game!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Nejdřív trocha čísel, ale vydržte, stojí za to. Před 49 lety Games Workshop vznikl. Před třiceti lety vstoupil na burzu. A teď se dostal do akciového indexu FTSE 100, jednoduše řečeno mezi stovku nejhodnotnějších firem Velké Británie. S tržní kapitalizací 4,6 miliardy liber neboli 140 miliard korun. Poté, co hodnota jeho akcií za rok 2024 vzrostla téměř o padesát procent.

Vděčí za to raketově rostoucí popularitě své značky Warhammer, která v různých fantasy i sci-fi podobách prorůstá popkulturou. Zcela stěžejní jsou tržby z figurek miniaturních vojáků, které nadšenci malují modelářskými barvami a následně s nimi bojují ve stolních hrách. Ale čím dál více Games Workshop vydělává i na licencích – videoherní Space Marine 2 patří mezi největší tituly letošního roku, úspěšné jsou třeba i warhammerové odbočky strategické série Total War.

Za právě skončené pololetí vykázal Games Workshop tržby 290 milionů liber (z toho 30 za licence) s odhadem zisku 120 milionů. V přepočtu to znamená devět, respektive 3,7 miliardy korun. Pro srovnání, když firma v červnu oznamovala výsledky za celý předchozí účetní rok, tržby dosáhly 520 milionů a zisk 200 milionů liber. Při udržení současného tempa tak své loňské rekordní výsledky opět významně překoná.

Což je mimochodem i odpověď menšině internetových trollů, kteří Games Workshopu věštili téměř zkázu (ano, včetně výkřiků „Wokehammer!“ a „Go woke, go broke!“) kvůli tomu, že si dovolil už poněkolikáté pozměnit fiktivní příběhové pozadí své stolní hry Warhammer 40 000 – jenže tentokrát tím, že do něj přidal více žen… Je však otázkou, jestli vedení firmy takové hlasy přes šustění bankovek vůbec slyšelo.

Zvuk bobtnajících kont navíc ještě zesílí. Games Workshop právě definitivně potvrdil spolupráci s Amazonem na filmových či seriálových adaptacích svého sci-fi univerza pro streamovací službu Prime Video. Do práce na Warhammeru 40 000 pod křídly gigantické firmy se navíc zapojí filmový Superman nebo seriálový Zaklínač, herec Henry Cavill.

Ten se svým warhammerovským fanouškovstvím nijak netají. Naopak, jen pár dní nazpět na svůj facebookový profil hodil fotku před prodejnou, kde jeho závislost na plastových modelech před třiceti lety začala – spolu s potvrzením toho, že práce na převedení temné budoucnosti na streamovací současnost už skutečně probíhají. Cavill je zapojen coby producent a znalec sci-fi univerza.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ba co víc, vesmírné mariňáky z Warhammeru 40 000 už na Amazon Prime Video můžete zhlédnout. Ne sice ty se jménem Henryho Cavilla, ale v jedné z epizod série Secret Level. Ta kopíruje formát úspěšného projektu Love, Death & Robots a napříč osmi epizodami vypráví příběhy spojené se slavnými hrami. Od Dungeons & Dragons přes Unreal Tournament… ano, až po Warhammer 40 000, respektive videohru Space Marine 2.

Jestli vás láká tenhle svět figurkového válčení, který se ze stolních soubojů plastových modelů rozrostl do nespočtu knih, komiksů a videoher, není nic snazšího než ho zažít i na vlastní kůži v Česku. Tady je seznam prodejen a heren Warhammeru od Prahy až po Ostravu. Do produktů od Games Workshopu se pořádně pustili i na Xzone.

A když kliknete sem, dostanete se na celé vydání našeho newsletteru Good Game, kde se dozvíte něco o novém Indianu Jonesovi i o nejlepších českých videohrách posledních let.

jarek-kolar-chuck-norris-good-game-crime-boss

Přečtěte si takéGood Game: Jak (ne)vyšla brněnská sázka na Chucka Norrise?Dnešní hráči neznají Chucka Norrise a béčka z 90. let, říká šéf českého studia. I proto jeho hra trpěla

Top novinky ze světa her

💸 Je to jeden z nejzajímavějších chystaných herních projektů z Česka. Puzzloidní akce Matcho teď sbírá peníze na český dabing na Startovači.

⚖️ Senát schválil proměnu fondu audiovize. Proč to čtete v herním newsletteru? Protože to znamená možnost „herních dotací“. Novelu zákona musí ještě podepsat prezident. Více o státní podpoře her v našem rozhovoru s šéfem vývojářské asociace Pavlem Barákem.

🚀 Jeden z nejúspěšnějších (a nejkreativnějších!) českých titulů Space Engineers bude mít druhý díl! Více se dozvíme za týden.

🏆 V noci ze čtvrtka na pátek se budou rozdávat The Game Awards, ceny pro ty nejlepší videohry a jejich tvůrce v uplynulém roce. Během několikahodinové show bude navíc odhaleno víc informací o nové Mafii.

📺 Jestli máte televizi, tak vězte, že herní pořad Re-Play po 14 letech na obrazovkách končí.

😮 Herní svět ovládla free-to-play novinka s Iron Manem, Thorem nebo třeba trochu netradičním Wolverinem. Marvel Rivals, za kterými stojí čínská společnost NetEase, za pouhé tři dny nasbírali 10 milionů hráčů.

🚁 Studená válka nezná hranice. A konečně ani ty mezi platformami. Arma Reforger přichází na PlayStation.

🥳 Naše soutěž o lístky na Game Developers Session zná vítěze, vstupenky už letí mailem. Uvidíme se v pátek 13. a v sobotu 14. prosince v Praze. Kdo nevyhrál, stále si může lístky na GDS koupit tady.

Podnikání může bavit i děti. Student vytvořil vzdělávací hru, kterou zaujal Tomáše Čupra

Chcete si přečíst deníček Tomáše Čupra? V deskové hře Já budu podnikatel můžete. Zakladatel Rohlíku tam vložil i tipy pro malé byznysmeny.

cupr_1-1

Foto: Rohlik.cz / CzechCrunch

Já budu podnikatel, nová desková hra

0Zobrazit komentáře

Loni před Vánoci si student práv Daniel Izák povídal se svým bratrem Martínkem o tom, čím by chtěl být, až vyroste. Tehdy osmiletý chlapec mu řekl, že podnikatelem. A že nehodlá otálet ani teď – v období svátků by prý rád prodával nazdobené stromečky. Starší bratr mu začal pokládat záludné otázky jako „Jaké budeš mít náklady?“ nebo „Jakou očekáváš návratnost investice?“. Na to však Martínek odpovědět neuměl. Izák se proto rozhodl vytvořit deskovou hru, která by dětem zábavnou formou vysvětlila, jak vlastně funguje svět byznysu.

„Hry děti baví – a stejně tak by je mohlo bavit i podnikání. I to je vlastně takovou ‚hrou‘,“ říká mladý student. Jeho samotného fascinuje byznys už od malička – rád si o něm čte, poslouchá rozhovory s úspěšnými podnikateli a rozjel i několik vlastních projektů. Na základní škole přeprodával limitované tenisky, na střední provozoval stánek s vaflemi.

Teď Izák věří, že jeho nová deskovka přiblíží dětem svět podnikání co nejlépe – a třeba je pro něj i nadchne. Za hrou ovšem nestojí jen on. „Potřeboval jsem někoho, kdo má z podnikání reálné zkušenosti a jehož příběh je sám o sobě inspirací. No a kdo jiný by mohl být na to lepší než Tomáš Čupr,“ vzpomíná budoucí právník. Za zakladatelem Rohlik Group skutečně zašel – a uspěl. „Tomášovi se tato myšlenka zalíbila,“ doplňuje Izák.

Cílem hry Já budu podnikatel je rozvíjet podnikatelské myšlení u dětí a umožnit jim řešit různé výzvy, kterým čelí dospělí byznysmeni. V deskovce jde o spolupráci, nikoliv o soupeření, a vše je vysvětleno zábavnou formou. Dítě si vymyslí svůj podnikatelský nápad a postupně ho vyšperkovává s pomocí rad Tomáše Čupra, který ve hře zanechal takový svůj deníček. V něm popisuje třeba různé problémy, s nimiž se setkal během budování Rohlíku.

Na konci hry dítě společně s rodiči nebo starším sourozencem zhodnotí svůj byznys plán. Pokud to celé dává smysl, může se pustit do práce. Na papíře ostatně nemusí zůstat ani Martínkův nápad. S tátou může zajet pro pár stromků a ozdoby, máma mu zase pomůže s nazdobením. A nakonec obepíšou pár známých, aby jim nabídli krásné vánoční stromečky. Třeba se mu jeho podnikatelský sen splní.