Více umělé inteligence, méně administrativy. Slováci pomáhají řešit smlouvy v Livesportu či Dellu

ČSOB a Mastercard chtějí urychlit revoluci ve světě financí, v projektu Fintech Challenge podpořily šest startupů včetně slovenského Cequence.

Peter BrejčákPeter Brejčák

00-cequence-min

Foto: Cequence

Část týmu startupu Cequence

Velká vlna digitalizace se trhem šíří již několik let, oblast takzvaného kontrakt managementu ale zůstávala tak trochu stranou. Hodně firem i velké korporace pořád připravují smlouvy a řídí procesy kolem nich manuálně nebo k tomu využívají nástroje, které na to nebyly určené. Slovenský startup s českou stopou Cequence právě řízení smluv zefektivňuje a díky umělé inteligenci snižuje administrativu. V růstu mu pomohla také pětiměsíční akcelerace v programu Fintech Challenge.

Aktuálně již Cequence využívá přes dvacet tisíc uživatelů z celého světa, z těch českých jde například o Livesport, Penta Hospitals nebo Centrální nákup Plzeňského kraje, dále pak mezi klienty patří slovenské ministerstvo vnitra či technologický gigant Dell. Startup konkrétně pomáhá s automatizací procesů v rámci řízení smluv, nákupů i veřejných zakázek.

Technologie strojového učení a zpracování přirozeného jazyka mu umožňují extrahovat data a vyhledávat informace z archivu podepsaných smluv či se například ptát na otázky související s těmito smlouvami s kvalifikovanou odpovědí do několika sekund. Svou umělou inteligenci zároveň Cequence trénuje výhradně na archivech daného klienta.

Startup vznikl v roce 2018 a stojí za ním pětice zakladatelů, mezi které patří povoláním právník Rasťo Kovaľ, softwarový vývojář Martin Rázus, Martin Ragan, jenž pomáhal veřejné správě s digitalizací služeb pro občany v Silicon Valley, a Peter Banda, lídr v oblasti umělé inteligence, jenž do startupu vstoupil z akademického prostředí poté, co paralelně získal dva doktoráty na Slovensku a ve Spojených státech. Po návratu do Evropy působil pět let jako datový vědec ve výzkumu léčby Parkinsonovy nemoci v Lucemburském centru pro systémovou biomedicínu.

cequence

Foto: Cequence

Tým startupu Cequence

Banda jako bioinformatik do startupu přinesl expertizu v oblasti strojového učení, mezinárodní renomé získal počátkem loňska, když jako první na světě naprogramoval klienta pro OpenAI v jazyce Scala. „Když byla vydána verze GPT-3.5, byl jsem ohromen. V té době jsme vyvíjeli jiné modely, které byly sice kvalitní, ale tohle úroveň posunulo úplně jinam,“ vysvětluje Banda, který přišel s nápadem integrovat ChatGPT přímo do řešení Cequence.

Právě ChatGPT pohání funkce Cequence a pomáhá týmům u jeho klientů zrychlit uzavírání obchodů o 50 procent nebo zvýšit produktivitu týmu o více než třetinu. Z byznysového pohledu startup loni dosáhl tržeb na úrovni necelých osmi milionů korun a letos míří k hranici třiceti milionů. Na palubu se přidali investoři včetně slovenského fondu Vision Ventures. V rámci pre-seed fáze již Cequence získalo dvě investice, které dohromady přesáhly výši jednoho milionu eur (27,5 milionu korun).

V týmu má Cequence pětadvacet lidí, a i když má své oficiální sídlo včetně developerské části v Prešově, lidé pracují z velké části na dálku – byznys development a marketing sídlí v Bratislavě, část výzkumu a vývoje pak v Praze a v rakouském Štýrském Hradci. Startupu navíc ve vývoji pomohlo také zapojení do výzvy Fintech Challenge 2024 společností ČSOB a Mastercard. Pětiměsíční akcelerace se zúčastnilo šest projektů z Česka a Slovenska.

Fintech Challenge 2024 je vůbec první společná výzva společností ČSOB a Mastercard v rámci startupového programu Start it @ČSOB. Je určena startupům a inovativním týmům, které působí nejen v oblasti fintechu, ale i umělé inteligence, optimalizace procesů a podobně. Partnerem Fintech Challenge jsou i Česká fintechová asociace a FinTech Hub CEE.

Vybrané fintechy získaly podpůrný program s top odborníky: pětiměsíční mentoring, individuální pomoc a unikátní startupové workshopy zaměřené na produkt a ověření poptávky po něm, propojení na zajímavé obchodní partnery, zajištění vizibility pro startup včetně pitche na Demo dni a pomoc v překonávání typických překážek pro oblast fintechu. Účast ve Fintech Challenge je zdarma.

„Fintech Challenge hodnotím jako jeden z nejlepších programů, kterých jsem se zúčastnil. Přestože jsme teprve v polovině, již vidím přínosy. Je perfektně strukturovaný a funkčně propojuje startupy s firemním světem, mentory a venture kapitálem. Každý má možnost vybrat si mentora, se kterým chce konzultovat, a učit se od něj. Workshopy jsou relevantní, spíše pro začínající startupy, ale i nás zajímala témata, která nám pomohla lépe pochopit trh a zlepšit produkty. Celkově je to jedinečná příležitost, jak navázat nové kontakty, získat cenné rady a zviditelnit naši společnost,“ popisuje své zkušenosti Martin Ragan.

„Cequence je startup, který již měl své řešení dobře zvalidované a zná své zákazníky i jejich potřeby, což je velmi důležité. Přesto neusíná na růžích a ví, že je potřeba si stále ověřovat a doplňovat znalosti. Pro tým Cequence je velmi cenné mít možnost získávat informace zevnitř velkých korporací o tom, jak přistupovat k implementaci a jaké jsou důležité milníky na klientské cestě. A to se díky programu Start it daří,“ uvádí Markéta Uhrová ze Start it @ČSOB.

„Mezi největší výzvy, které leží před startupy v dnešním dynamickém světě plném technologických inovací, patří oblast kybernetické bezpečnosti. Právě startupy mohou být dalšími klíčovými hráči v boji o udržení důvěry ve schopnosti umělé inteligence, ke které mají bohužel přístup i podvodníci ohrožující firmy, podnikatele a spotřebitele. Je proto potřeba více a více pozitivních případů a užitečných inovativních řešení pro klienty, což zosobňuje právě Cequence,“ doplňuje Viktor Gřešek, Business Development Manager ve společnosti Mastercard.

CC Native

Partnerem článku je Start it @ČSOB

Poslední finanční injekce před burzou? Rohlík Tomáše Čupra získal od investorů další čtyři miliardy

Český online supermarket chce do nových měst, což stojí dost peněz. Další investice od předních světových hráčů by mu mohla pomoci až na burzu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-cupr

Foto: Tomáš Svoboda/CzechCrunch

Tomáš Čupr, zakladatel Rohlik Group

0Zobrazit komentáře

Tomáš Čupr v posledním roce našel recept, jak s Rohlíkem vydělávat na západních trzích v čele s Německem, a teď získal významnou kapitálovou injekci na další rozvoj. Od investorů míří do předního evropského hráče v online prodeji a doručování potravin 170 milionů dolarů, což jsou v aktuálním přepočtu zhruba čtyři miliardy korun. Peníze mají jít zejména na rozšíření působnosti do dalších zemí ve střední a východní Evropě a Německu, Rakousku či Švýcarsku. Investici vedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Sofina, Index Ventures, Quadrille Capital a TCF Capital. Zároveň se Rohlíku podařilo udržet valuaci přesahující miliardu dolarů, čímž drží status takzvaného jednorožce.

„V celé Evropě je obrovská poptávka po online prodeji potravin doručovaných rychle a spolehlivě bez kompromisů na kvalitě. Nevidíme to jako krátkodobý fenomén, ale jako dlouhodobou příležitost, na které můžeme postavit vedoucí tržní nabídku. V Rohlíku jsme vyvinuli technologii, která nám tento slib umožňuje plnit jak udržitelným, tak ziskovým způsobem,“ říká Tomáš Čupr, zakladatel a CEO Rohlik Group, do níž dnes spadají značky Knuspr v Německu, Gurkerl v Rakousku, Kifli v Maďarsku a Sezamo v Rumunsku.

Nové financování má umožnit otevřít do roku 2030 pobočky minimálně v patnácti nových městech. V loňském roce Rohlík obsloužil více než 800 tisíc zákazníků a aktuálně podle svého vyjádření doručuje více než milion objednávek měsíčně. Loni zároveň celá skupina vyrostla v obratu na 700 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu více než 17 miliard korun. Klíčové při veškerém růstu přitom podle Tomáše Čupra je především to, že už není jeho firma zisková pouze v Česku a Maďarsku, ale dokázala se – mimo jiné díky automatizaci skladů – v předchozích měsících otočit do černých čísel také v Mnichově.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díky tomu, že se jí podařilo najít funkční ekonomický model právě v Německu, kde mimo jiné svou pozici loni posílila také akvizicí konkurenčního online supermarketu Bringmeister, došla si nyní pro nový kapitál, s nímž chce posílit růst. Další peníze na rozvoj Rohlíku posílají stávající investoři, kterými jsou přední světové venture kapitálové fondy Sofina, Index Ventures a Quadrille, s vlastním vehiklem TCF Capital se zapojil také Tomáš Čupr, jemuž zůstává i nadále největší podíl.

V čele investičního kola ve výši 170 milionů dolarů byla také Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která podporuje rozvoj soukromého sektoru ve více než třiceti ekonomikách na třech kontinentech. Akcionáři banky je na sedm desítek zemí, Evropská unie i Evropská investiční banka. Součástí posledního investičního kola do Rohlíku byl také růstový kapitál od Evropské investiční banky v rámci iniciativy Scale-Up, která se zaměřuje na financování projektů napříč Evropskou unií.

Insideři z trhu, se kterými CzechCrunch hovořil, se shodují, že vedle samotného kapitálu na další rozvoj je pro Rohlík také důležitá skutečnost, že se mu opět podařilo udržet valuaci, kterou získal v předchozích investičních kolech. Zejména s ohledem na velmi turbulentní prostředí ve startupovém světě obecně i konkrétně v případě trhu s doručováním potravin. Například jednomu z předních hráčů, tureckému Getiru, se při posledních investicích valuace zásadním způsobem propadla. Konkurenční Oda z Norska zase nedokázala najít funkční byznys model a opustila lukrativní Německo.

Udržení valuace si pochvaluje i Tomáš Čupr. „Valuaci nezveřejňujeme, ale můžeme říct, že od poslední veřejné valuace ve výši 1,3 miliardy eur (v aktuálním přepočtu 32 miliard korun – pozn. red.) v polovině roku 2022 neklesla. Vzhledem k výzvám, kterým sektor čelí, jsme na tento fakt velmi hrdí. Výsledky mluví ve prospěch našeho obchodního modelu a ukazují na provozní efektivitu,“ říká pro CzechCrunch zakladatel Rohlíku, který si dotahování významných investic před letními prázdninami oblíbil.

Předloni v červnu oznamoval dosud největší kolo přesahující pět miliard korun, rok předtím se díky zhruba poloviční částce mohl pochlubit tím, že valuace jeho firmy poprvé překročila hranici jedné miliardy dolarů. Celkově už mělo do Rohlíku za jeho desetiletou historii od investorů přitéct včetně nejnovějšího kola přes 760 milionů dolarů, což je při aktuálním přepočtu přes 17,7 miliardy korun. I nadále je to zdaleka nejvíce ze všech českých startupů.

Vedle již zmíněných investorů drží podíly v Rohlíku i nadále také J&T Banka, Partech Ventures, skupina R2G Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery, tuzemský fond Kaya (dříve Enern) nebo investiční vehikl Gi21 Damira Špoljarič.

Jelikož se Rohlíku podle jeho vyjádření podařilo přiblížit vyrovnanému výsledku na všech existujících trzích, plánuje nově nabyté prostředky využít především pro růst a pronikání na trh, nikoliv na provozní potřeby. Pro svůj finanční rok 2024 aktuálně online supermarket cílí na tržby přesahující jednu miliardu eur (25 miliard korun) s pozitivním cash flow. Pokud navíc vše půjde plánu, je možné, že stávající pětimiliardové investiční kolo bude poslední, než se Rohlik Group vydá na burzu, jak Tomáš Čupr dlouhodobě plánuje.

O tom, kam by mohl vstoupit a kdy by to mohlo dávat smysl, hovořil nedávno také v našem podcastu Money Maker. „Vypadá to na Frankfurt. Jsme teď v módu, že se interně připravujeme,“ popisoval v podcastu, ve kterém hovořil také o výhledu celého Rohlíku, o klíčovém receptu na ziskovost, o novém life hacku, který se naučil od předních byznysmenů ve Spojených státech, nebo o svém přístupu ke zdraví a dobíjení energie ve Španělsku.