Krnov postaví moderní lázně za stovky milionů. Lákají na plavecké dráhy i tobogány

Zcela nové lázně se stanou součástí již fungujícího venkovního koupaliště. Stavět by se mělo začít za tři roky.

mlok-34-a5c5-m-min

Foto: Aoc Architekti

Vizualizace budoucích městských lázní v Krnově

0Zobrazit komentáře

V přibližně třiadvacetitisícovém Krnově se již brzy dočkají nových lázní. Jejich podoba vzešla z architektonické soutěže, kterou vyhrál návrh studia Aoc architekti. Ti pro město na česko-polské hranici navrhli komplex s plaveckým a relaxačním bazénem, fitness i saunovým světem s krásným výhledem na okolní scenérii břehu přilehlé řeky.

Krnovské městské lázně již nevyhovovaly potřebám místních, a tak bylo v roce 2017 rozhodnuto o vyhotovení studie proveditelnosti, která měla posoudit, zda se původní lázně dočkají rekonstrukce, či je město přesune do zcela nového objektu. Tehdejší zastupitelstvo zvolilo druhou variantu s tím, že o podobě nových lázní rozhodne architektonická soutěž.

Do ní se přihlásilo celkem čtrnáct návrhů, z nichž porota složená ze zástupců samosprávy města i architektů vybrala pět projektů, které požadovala podrobněji rozpracovat. Nejlepší tři návrhy se dočkaly ocenění. Konkrétně se jednalo o návrh studia Perspektiv, jenž obsadil třetí příčku, návrh studia WMA architekti na druhé pozici a absolutním vítězem soutěže se stali architekti ze studia Aoc.

„Nové městské lázně jsou pro mě učebnicovým příkladem, proč pořádat architektonické soutěže. Sešlo se nám čtrnáct návrhů, ten vítězný přitom ční výrazně nad těmi ostatními – umístěním v prostoru, kompaktností, řešením provozních vazeb. Vyšší investice do přípravy projektu se tak vrátí v podobě nižších nákladů na výstavbu, a především ekonomičtějším provozem,“ uvedl místopředseda poroty a starosta města Krnova Tomáš Hradil.

lazne-krnov5

Foto: Aoc Architekti

Pohled na kontext břehu řeky, do kterého budou lázně zasazeny

Architekti Aoc vytvořili návrh, ve kterém propojili venkovní koupaliště s novou budovou městských lázní. Ta nabídne plavecký bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby. Návrh zároveň řešil infrastrukturu kolem lázní, aby sem mohli návštěvníci volně přicházet či přijíždět autem.

„Lázeňský dům je vybavený potřebným zázemím, místem k odpočinku, občerstvením i rozsáhlým, a přesto intimním saunovým světem s výhledy do přírody,“ popsali projekt sami architekti, kteří nezapomněli ani na oblíbené tobogány.

„Vítězný návrh urbanisticky velice vhodně doplňuje stávající rekreační areál městského koupaliště o novou hmotu a zároveň zanechává maximální volnou plochu na jihu území. Po architektonické stránce se jedná o velice komplexní přístup, který pracuje nápaditě s konstrukcí a prostorem stejně dobře jako s volbou materiálů a propojením exteriéru s interiérem,“ uvedl Ondřej Chybík, spoluzakladatel renomovaného studia Chybík+Krištof, který taktéž zasedl v porotě vybírající novou podobu lázní.

Realizace návrhu bude financována z rozpočtu města odhadovanou částkou 39 milionů korun na přípravu stavby a 380 milionů korun na samotnou výstavbu. Realizace by měla probíhat v letech 2025 až 2026.

lazne-krnov3

Foto: Aoc Architekti

Návrh dostal označení Mlok

Diskuze (0)

Novinka

Anonym