Vstupem 8 firem ze Silicon Valley na burzu vznikne pět tisíc nových dolarových milionářů. Trh s nemovitostmi se otřese

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Až z pěti tisíc technologických pracovníků z osmi firem v Silicon Valley by se mohli v příštích letech stát dolaroví milionáři. Půjde přitom o důsledek toho, že se z jejich zaměstnavatelů stanou veřejně obchodovatelné firmy, což celkově uvolní stovky miliard dolarů v tržní kapitalizaci. Takové závěry odhalila práce analytika Denize Kahramanera z americké společnosti Compass, který výsledek prezentoval serveru Yahoo Finance.

Mezi společnostmi, které se letos dostanou na burzu, by měli být i miliardové startupy jako Airbnb, Uber a jeho konkurent Lyft, komunikační platforma Slack, bezpečnostní startup Palantir Technologies, fintech Robinhood, sociální síť Pinterest a potenciálně také zřejmě nejznámější síť coworkingů na světě WeWork.

Jedním z účinků přívalu kapitálu do okolí San Francisca bude podle Kahramanera velký dopad na trh s nemovitostmi, což je ostatně rysem každé rychle rostoucí ekonomiky. Dále by se tak mohly prohlubovat problémy s dostupností bydlení v San Franciscu, které je už nyní nejbohatší oblastí Spojených států s třetím největším počtem milionářů na světě. Město má také podle dat společnosti Expestistan světově pátý nejvyšší index životních nákladů.

san-francisco-1633202_1280

San Francisco

Do pěti let tak podle Kahramanera nemá být v celém San Franciscu jednopokojový byt s cenovkou pod jeden milion dolarů (22 milionů korun). V současné době přitom lze běžně vidět v online nabídkách i jednotky za 750 tisíc dolarů. Ruku v ruce s tímto jdou i ceny za rodinné domy, které by se mohly vyšplhat až na 5 milionů dolarů (113 milionů korun). Situace je už v současnosti tak zoufalá, že jen zhruba 12 % amerických domácností si zde může dovolit koupit bydlení. Až 60 % technologických pracovníků si nemůže dovolit bydlet v San Franciscu vůbec, přestože mají průměrně platy blížící se k 12 tisícům dolarů měsíčně, tedy 272 tisícům korun.

Yahoo Finance dále uvádí, že počty milionářů, kteří vzejdou ze současných vstupů na burzu (IPO) až pětinásobně překonají počty milionářů vzešlých z IPO Googlu či Facebooku. A ačkoliv se nedá říct, že všichni ihned nakoupí nemovitosti, šéf startupu s nabídkami pronájmů Zumper, Anthemos Georgiades, předpokládá, že jen letos stoupnou ceny nájmů v San Franciscu o 10 procent.

elonmuskxx

Přečtěte si takéTesla nakonec většinu svých kamenných obchodů nezavře. Zdraží kvůli tomu ale téměř všechna svá vozidla

Konkrétní termíny, kdy se z technologických gigantů stanou veřejně obchodovatelné firmy, jsou většinou do poslední chvíle tajemstvím. To však znamená pro trh s nemovitostmi jen další nejistotu a tak jsou změny vidět již nyní. Kupci chtějí nemovitosti kupovat již nyní, kdy jsou ještě zákonitě levnější, zatímco prodejci čekají právě na jednotlivé vstupy na burzu.

Život v autě a bez dětí

Už v současnosti je trh s nemovitostmi v Silicon Valley tak drahý, že se až bizarními způsoby projevuje na tamním životě. Postupně se tak začínají objevovat zprávy o lidech, kteří jsou kvůli výši nájmů nuceni žít v autech či člunech – jen v nedalekém Los Angeles jich takto žije 15 tisíc. Nezřídka se také objevují příběhy lidí, kteří žijí v obytných vozech na parkovišti přímo před místem svého zaměstnání nebo přímo v kancelářích.

Aby toho nebylo málo, vysoké životní náklady mají efekt i na demografii oblasti. Společnost Blind provedla na podzim průzkum mezi osmi tisíci pracovníky technologických firem z celého světa s důrazem na San Francisco a zjistila, že 58 % z nich odkládá kvůli vysokým nákladům na život založení rodiny. Vzhledem k momentální situaci se navíc nedá očekávat, že by se tento trend v dohledné době změnil.