Vybudoval miliardový byznys, teď investuje miliony. Ondřej Jirovec podpořil plzeňské 3D tiskaře

Společnost Protoprint stojí za high-tech komponenty pro přesný a spolehlivý 3D tisk. V Plzni otevře nové výzkumné centrum.

Peter BrejčákPeter Brejčák

protoprint-investice-min

Foto: Protoprint

Zakladatelé firmy Protoprint Pavel Sedláček a Štěpán Janás a investor Ondřej Jirovec

0Zobrazit komentáře

Ondřej Jirovec před deseti lety v Plzni založil úspěšnou společnost Beryko, která se zabývá distribucí značek elektroniky – a kromě e-shopu provozuje jedenáct prodejen. Jen za loňský rok firma dosáhla obratu téměř čtyři miliardy korun. Kromě toho ale Jirovec spoluzakládal startup Liftor na zakázkovou výrobu polohovacích stolů a kancelářských židlí. A dále se zabývá investováním do firem z oblasti technologií, což potvrzuje i teď.

Ondřej Jirovec investoval blíže nespecifikované jednotky milionů korun do startupu Protoprint z oblasti 3D tisku a zaměření na vývoj a výrobu součástek jako high-tech tiskové hlavy, extrudery a další komponenty pro rychlý 3D tisk. Společnost před sedmi lety v Plzni zakládala podnikatelská dvojice Pavel Sedláček a Štěpán Janás po společném studiu na střední technické škole v Českých Budějovicích.

V rámci nové spolupráce Protoprint očekává řadu technologických průlomů a rozšíření svých obchodních aktivit. Jedním z prvních kroků, který tyto cíle podpoří, bude otevření nového výzkumného centra v Plzni, které se má stát centrem inovací ve světě 3D tisku. „Ondřejova dlouholetá zkušenost v oblasti řízení a rozvoje firem přinese naší firmě nový impuls,“ říká Sedláček.

„Jeho vize a dlouhodobé kontakty na asijských trzích, kde patří segment 3D tisku k jedněm k nejrychleji rostoucím, nám umožní posunout se na přední místa v oboru,“ doplňuje svého kolegu Janás. Protoprint má v oblasti inovací a expanze ambiciózní plány – a Jirovec ve firmě podle oficiálních dat nově vlastní podíl ve výši 51 procent. Sedláček drží 27 procent, Janás pak zbylých 22.

„Je pro mě ctí se spojit s týmem, který má takto revoluční nápady. Prozatím vnímám tuto investici jako úvodní, zakladatelům mimo jiné umožní využít synergie s ostatními firmami v mém portfoliu, aby se zrychlil vývoj a kooperace s velkými hráči. Velkým přínosem budou i zkušenosti a vztahy vytvořené na velkých asijských trzích, budeme ale rádi, když bude možné dodávat naše výrobky všem výrobcům 3D tiskáren v Česku i zahraničí,“ dodává Jirovec.