Rafael Nadal a Roger Federer vyšli na vrchol jako přátelé. V působivé kampani je nafotil Louis Vuitton

Známá fotografka Annie Leibovitz zachytila dva nejslavnější tenisty v prostředí, které dokonale symbolizuje cestu jejich velkých kariér.

Filip HouskaFilip Houska

roger-rafael

Foto: Annie Leibovitz pro Louis Vuitton

Roger Federer a Rafael Nadal

0Zobrazit komentáře

Stáli proti sobě čtyřicetkrát – a jejich první vzájemný zápas proběhl před dvaceti lety. Odjakživa to byli rivalové, kteří sváděli jedny z nejlepších tenisových výměn v historii. Teď už ale na soupeření není čas. Roger Federer a Rafael Nadal ukázali, že jsou především kamarádi, kteří se vzájemně respektují. A skvěle to zachytil Louis Vuitton v exkluzivní kampani, kde s nimi doslova vystoupal na vrchol a dal jim možnost sdělit, jakými principy a pravidly se ve svých životech řídí.

Louis Vuitton už v minulosti pracoval na kampaních, které uhranuly internet. Naposledy se francouzská módní značka pustila do zvučné spolupráce s výjimečnými sportovci před dvěma lety, kdy proti sobě posadila Lionela Messiho a Cristiana Ronalda, aby si spolu na ikonickém kufříku zahráli šachy. Dva fotbalové soky ale známá fotografka Annie Leibovitz paradoxně fotila zvlášť – a pak nechala svůj tým, aby je zvěčnil do jedné pozoruhodné fotografie.

Tentokrát to ale bylo jinak. Ačkoliv si znovu zvolila sportovce, kteří se z podstaty nesměli mít příliš rádi, vybrala si je z jiné disciplíny, která je o poznání gentlemanštější. Vydala se lovit do tenisu, kde si pro novou kampaň pod hlavičkou Louise Vuittona vybrala španělského tenistu Rafaela Nadala a ikonu Švýcarska Rogera Federera. Tedy dva nejslavnější tenisové hráče v novodobé historii sportu, kteří mají takřka nezapomenutelné profesní resumé.

Vyrazila s nimi do italských Dolomit, kde je nechala stoupat na tři kilometry vysoký vrcholek hory, aby zdůraznila význam jejich kariér. Jde o vizuální metaforu, o vykreslení cesty od mimořádně nadaných sportovců až po legendy, které zná celý svět. V kampani, v níž Nadal a Federer propagují batohy a další doplňky od Louise Vuittona, se navíc propisuje linka, že kdyby nebyli tak velcí rivalové, možná by takových úspěchů nikdy nedosáhli.

Rafael Nadal se stal profesionálním tenistou v roce 2001 – a od té doby dosáhl na dvaadvacet titulů z prestižních grandslamových turnajů, což dosud zvládl jen neméně známý Novak Djoković. Absolutní rekord ale má například v počtu titulů z turnajů French Open, které vyhrál čtrnáctkrát. Za zmínku stojí i počet 92 singlových výher v rámci žebříčku ATP. Kariéra sedmatřicetiletého Španěla se ale pomalu blíží ke konci, jak sám několikrát naznačil.

Na druhou stranu Roger Federer už tenisovou raketu pověsil na hřebík před dvěma lety, čímž korunoval svou úctyhodnou, čtyřiadvacet let trvající kariéru, ve které dosáhl na 103 singlových titulů na ATP Tour a dvacet trofejí z grandslamů. Drží dále rekord v počtu výher na Wimbledonu, který ovládl hned osmkrát. Teď se švýcarská legenda věnuje hlavně rodině, ale i byznysu se značkou tenisek On, která postupně roste k výšinám, nebo se slunečními brýlemi, s nimiž pobláznil Oscary.

Oba tenisté mají i výživnou společnou historii, kdy proti sobě na kurtech stáli hned čtyřicetkrát. První zápas svedli v roce 2004 a vyhrál ho Nadal. Poslední klání v roce 2019 naopak ovládl Federer. Celkově ale ve vzájemných zápasech vede rodák ze španělské Mallorcy, a to poměrem 24 výher ku 16 prohrám. „Býval to můj největší soupeř,“ zmínil Nadal v rozhovoru po focení. „Dnes je to můj blízký přítel.“ A podobné pocity sdílel i Federer.

„Poprvé jsem Federera zaregistroval, když vyhrál první Wimbledon, což byl rok 2003. A tehdy na mě působil trochu arogantně,“ zasmál se Nadal a vtípek pochopil i Federer. „Zrovna jsem začínal a byl jsem extrémně stydlivý ho vůbec oslovit. Ale ne, byl na mě samozřejmě hodný,“ řekl vzápětí španělský tenista. „Já Rafaela poprvé viděl v Monaku, také v roce 2003. Byl hodně mladý, ale tak dobrý,“ dodal Federer s tím, že má dodnes v paměti, jak ho Nadal o rok později porazil v Miami.

Dnes jsou ikony tenisu v pozici, kdy už s čistou hlavou dokáží rekapitulovat, co je k tak velkým úspěchům dovedlo. A vesměs se oba shodují na tom, že klíčem k tomu být nejen nejlepší sportovec, ale také úspěšný člověk, je výběr těch správných lidí okolo. „Důležité je se od začátku obklopovat osobami, které vás motivují a dokáží posouvat kupředu,“ zmínil dvaačtyřicetiletý Federer. „Je třeba i vášeň k tomu se neustále zlepšovat,“ doplnil Nadal.

Jen o propojení dvou největších hvězd tenisu ale kampaň s přídomkem Core Values není. Protože jde o Louise Vuittona, důraz byl kladen i na propagaci jeho produktů, v tomto případě luxusních batohů Monogram Christopher, který měl na svých zádech Federer, a Monogram Eclipse, který pro změnu vynesl na vrcholek hory Nadal. Během rozhovoru pak sedí na velkém kufru s nadčasovým, béžovo-zlatým designem, který francouzskou značku symbolizuje.