Changpeng Zhao končí jako šéf Binance. Přiznal praní špinavých peněz a odstoupil

Několikaleté vyšetřování americké větve největší světové kryptoburzy končí. Její zakladatel uznal podvody a odstoupil, firma i on zaplatí obří pokuty.

changpeng-zhao-binance

Foto: Binance

Changpeng Zhao, zakladatel Binance

0Zobrazit komentáře

Tvůrce a dosavadní šéf největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, se přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun, a následně oznámil, že odstoupil z funkce generálního ředitele. Firmu nyní musí na tři roky opustit, stojí v soudním spisu. Jde o součást rozsáhlé dohody s ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, aby společnost nadále fungovala.

Binance jako firma souhlasila, že přizná vinu a zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolarů, což je zhruba 100 miliard korun. Dohoda ukončuje několik let trvající vyšetřování této kryptoměnové burzy. Zprávu o pokutě a chystané rezignaci Changpeng Zhaa už dříve přinesl s odkazem na zdroje obeznámené se situací web deníku The Wall Street Journal.

Čínsko-kanadský programátor se do Kanady dostal s rodiči ještě jako dítě a přes brigády ve fast foodu se vypracoval na vývojáře obchodních systémů pro burzovní makléře. Z byznysového světa to byl jen krok ke kryptu. V pozici šéfa Binance ho nyní vystřídá jeden z jejích zaměstnanců Richard Teng, který měl dosud na starosti lokální trhy. Podle agentury Reuters se chce zaměřit na spolupráci s regulačními orgány. Ujistil také uživatele, že mohou mít důvěru ve finanční sílu a zabezpečení Binance.

Binance čelila žalobě za praní špinavých peněz, spiknutí za účelem provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování sankcí USA. Podle soudního spisu společnost umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Binance se měla rozhodnout „upřednostnit růst před dodržováním právních požadavků USA“, což jí umožnilo provádět transakce v hodnotě miliard dolarů, aniž by shromažďovala požadované informace o zákaznících nebo sledovala transakce, uvedly americké úřady. Podle obžaloby dal Zhao zaměstnancům Binance pokyn, aby se zákazníky z USA komunikovali telefonicky a nezanechávali po sobě žádné stopy.

Changpeng Zhao firmu založil v roce 2017 a vytvořil z ní nejdůležitější centrum globálního trhu s kryptoměnami. Trestní vyšetřování ale na společnost vrhalo stín, a to přesto, že její tržní podíl zpočátku rostl po loňském krachu jednoho z jejích hlavních konkurentů, burzy FTX. Zhao dnes zdůraznil, že americké úřady neobviňují společnost Binance ze zpronevěry finančních prostředků klientů ani z manipulace s trhy.

Pro Binance je aktuální dění zřejmě tím nejvážnějším z řady kontroverzí v historii burzy. Závěrem loňského roku společnost Mazars odmítla Binance provést audit rezerv z obav o svou vlastní reputaci. Zhao s kolegy také už v minulosti věděli, že na platformě je aktivní teroristická skupina Hamás. Nebo přivírali oči nad tím, že služby kryptoburzy využívá nejen ruský organizovaný zločin.

S využitím ČTK

CzechCrunch Jobs