Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg za 2 hodiny propadu akcií ztratil 16,8 miliardy dolarů

markfb

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Největší sociální síť světa Facebook, v čele se zakladatelem a CEO Markem Zuckerbergem, zažila během včerejšího dne na akciovém trhu jeden z největších propadů ve své historii. Po oznámení výsledků za poslední kvartál, ve kterém Facebook značně zpomalil svůj růst, se akcie společnosti propadly o 7 procent, následované konferenčním hovorem s analytikem, ve kterém finanční ředitel Facebooku naznačil, že firmu po zbytek roku čeká podobně zpomalený trend.

To vedlo k celkovému propadu hodnoty akcií o 24 %, který znamenal ztrátu hodnoty Facebooku o 130 miliard dolarů. Majetek zakladatele a šéfa Facebooku Marka Zuckerberga se tak při propadu snížil o 16,8 miliardy dolarů, což by ho, pokud se akcie nevzpamatují, sesadilo ze třetí na šestou příčku mezi nejbohatšími lidmi světa.

Objevují se však i informace, že za pokles je z velké části zodpovědný právě samotný Zuckerberg, který v poslední době rozprodal velký počet svých akcií. Například na Twitteru je tak sarkasticky přirovnáván k zakladateli kryptoměny Litecoin Charliemu Lee, který loni v prosinci prodal všechny vlastněné kryptoměny, na což Litecoin okamžitě reagoval prudkým poklesem hodnoty.

Pro Facebook je to letos každopádně druhá zásadní zpráva, kterou musí řešit. Ta první přišla samozřejmě odhalením detailů ohledně skandálu s nepatřičným využitím dat společnosti Cambridge Analytica, jenž získala prostřednictvím Facebooku přístup k citlivým datům uživatelů. Facebook v kvartálu od března do června letošního roku ukázal příjmy ve výši 13,23 miliardy dolarů při očekáváných 13,36 miliardy. Slabší byl i počet uživatelů – za červen se alespoň jednou přihlásilo „pouze“ 2,23 miliardy lidí, místo 2,25 miliardy.

zuckerbergkongres

Zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg, během výpovědi u Kongresu Spojených států amerických

Počet denně aktivních uživatelů dosáhl 1,47 miliardy, místo odhadovaných 1,49 miliardy. Naopak čistý zisk dosáhl 5,11 miliardy dolarů, respektive 1,74 dolaru na akcii, což překonalo očekávání analytiků, jenž předpokládali zisk ve výši 1,72 dolaru na akcii, informuje přímo americká burza NASDAQ.

wolt-kuryr-letna

Přečtěte si takéRozvozová služba Wolt v Praze první víkend nejvíce vozila burgery. Chce doručovat do 35 minutRozvozová služba Wolt v Praze první víkend nejvíce vozila burgery. Chce doručovat do 35 minut

Aktuálně se akcie pomalu vzpamatovávají a čeká se na znovuotevření trhu, který ukáže, zda bude klesající trend pokračovat nebo šlo pouze o krátkodobou záležitost. I tak ovšem podobná situace ukazuje na fakt, že i gigantická společnost jako Facebook nemusí ve své dominantní pozici vydržet věčně a že zájem o Facebook jako takový především u mladšího publika značně klesá.

fbmarket

Vývoj akcií Facebooku po uzavření trhu

Foto: Anthony Quintano / Flickr

Uber překonal hranici 10 miliard uskutečněných jízd. Za rok jich přidal téměř 5 miliard

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

uber-app
0Zobrazit komentáře

Deset miliard jízd. Na takovou metu dosáhl minulý měsíc Uber, jemuž se podařilo významný milník zdolat osm let od svého startu. Na 10 miliardách jízd se již v posledních letech nepodílely pouze klasické cesty „taxíkem“, ale také rozvoz jídla, který americká firma provozuje čtyři roky pod značkou Uber Eats a zanedlouho s ním vstoupí také do Prahy.

Mobilní aplikace Uberu se poprvé objevila v roce 2010 a velmi rychle se po celém světě stala alternativou k běžným taxislužbám, u nichž je často nutné volat na dispečink. V Uberu, a dnes i mnoha jiných službách, jako je u nás například Liftago nebo Taxify, stačí jen párkrát kliknout v aplikaci a vůz s řidičem je na cestě. Vše lze navíc v reálném čase sledovat na mapě.

V neděli 10. června ve 22:12 GMT se po světě uskutečnilo zároveň 173 cest a rozvážek, které zajistily překonání celkového počtu 10 miliard jízd. K těmto jízdám došlo ve 21 zemích na pěti kontinentech, což jen stvrzuje, jak masivně rozšířený Uber je. Aktuálně operuje ve více než 630 městech po celém světě. Ze zmíněných 173 jízd patřilo 14 službě Uber Eats.

10 miliard jízd Uberu v datech:

  • Jízdu s pořadovým číslem 10 000 000 000 dokončil Uber v neděli 10. června krátce po 23. hodině
  • Na desetimiliardtou jízdu Uber dosáhl 8 let a 10 dní od historicky první jízdy
  • Více než polovina z 10 miliard jízd se uskutečnila v posledních 13 měsících
  • 173 jízd, jimiž se dosáhlo na hranici 10 miliard, proběhlo v 93 městech ve 21 zemích
  • Nejdelší desetimiliardtá cesta měřila 66 kilometrů a byla na letiště v americkém Denveru
  • Nejkratší naopak měla méně než kilometr a šlo rozvoz jídla v rámci Uber Eats

Uber se dokázal k 10 miliardám jízd propracovat i přesto, že ho prakticky od začátku stíhá jeden problém za druhým. Startup, jehož hodnota dosahuje na 62 miliard dolarů, byl kritizován za toxickou a neetickou kulturu svého pracovního prostředí a chování svého zakladatele a dnes již bývalého šéfa Travise Kalanicka. Ten byl nakonec v roce 2017 i kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování donucen odstoupit a v srpnu ho nahradil Dara Khosrowshahi.

ubereatsx

Přečtěte si takéRozvozová služba Uber Eats míří do Prahy. Pro rozvoz jídel shání řidiče a partnerské restauraceRozvozová služba Uber Eats míří do Prahy. Pro rozvoz jídel shání řidiče a partnerské restaurace

Ani dnes však ještě Uber zdaleka není bez potíží. V posledních týdnech vyplulo na povrch vyšetřování amerického úřadu pro rovnost příležitostí ohledně údajné genderové diskriminace, načež Uber opustila jeho dosavadní šéfka lidských zdrojů Liane Hornsey. V březnu pak potkalo neštěstí autonomní divizi Uber, kdy jeho auto řízené počítačem srazilo a zabilo ženu.

Byznysově se ale Uberu daří. V prvním čtvrtletí letošního roku se konečně dostal do černých čísel a po akvizici startupu JUMP úspěšně rozjíždí také sdílená elektrokola. Vedle toho navíc koketuje s létajícími taxíky a po zmíněné nehodě se také pomalu vrací k testování svých samořiditelných technologií, které by mohly jednou nahradit (nejen) taxikáře.

Foto: Uber