Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg za 2 hodiny propadu akcií ztratil 16,8 miliardy dolarů

markfb

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Největší sociální síť světa Facebook, v čele se zakladatelem a CEO Markem Zuckerbergem, zažila během včerejšího dne na akciovém trhu jeden z největších propadů ve své historii. Po oznámení výsledků za poslední kvartál, ve kterém Facebook značně zpomalil svůj růst, se akcie společnosti propadly o 7 procent, následované konferenčním hovorem s analytikem, ve kterém finanční ředitel Facebooku naznačil, že firmu po zbytek roku čeká podobně zpomalený trend.

To vedlo k celkovému propadu hodnoty akcií o 24 %, který znamenal ztrátu hodnoty Facebooku o 130 miliard dolarů. Majetek zakladatele a šéfa Facebooku Marka Zuckerberga se tak při propadu snížil o 16,8 miliardy dolarů, což by ho, pokud se akcie nevzpamatují, sesadilo ze třetí na šestou příčku mezi nejbohatšími lidmi světa.

Objevují se však i informace, že za pokles je z velké části zodpovědný právě samotný Zuckerberg, který v poslední době rozprodal velký počet svých akcií. Například na Twitteru je tak sarkasticky přirovnáván k zakladateli kryptoměny Litecoin Charliemu Lee, který loni v prosinci prodal všechny vlastněné kryptoměny, na což Litecoin okamžitě reagoval prudkým poklesem hodnoty.

Pro Facebook je to letos každopádně druhá zásadní zpráva, kterou musí řešit. Ta první přišla samozřejmě odhalením detailů ohledně skandálu s nepatřičným využitím dat společnosti Cambridge Analytica, jenž získala prostřednictvím Facebooku přístup k citlivým datům uživatelů. Facebook v kvartálu od března do června letošního roku ukázal příjmy ve výši 13,23 miliardy dolarů při očekáváných 13,36 miliardy. Slabší byl i počet uživatelů – za červen se alespoň jednou přihlásilo „pouze“ 2,23 miliardy lidí, místo 2,25 miliardy.

zuckerbergkongres

Zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg, během výpovědi u Kongresu Spojených států amerických

Počet denně aktivních uživatelů dosáhl 1,47 miliardy, místo odhadovaných 1,49 miliardy. Naopak čistý zisk dosáhl 5,11 miliardy dolarů, respektive 1,74 dolaru na akcii, což překonalo očekávání analytiků, jenž předpokládali zisk ve výši 1,72 dolaru na akcii, informuje přímo americká burza NASDAQ.

wolt-kuryr-letna

Přečtěte si takéRozvozová služba Wolt v Praze první víkend nejvíce vozila burgery. Chce doručovat do 35 minutRozvozová služba Wolt v Praze první víkend nejvíce vozila burgery. Chce doručovat do 35 minut

Aktuálně se akcie pomalu vzpamatovávají a čeká se na znovuotevření trhu, který ukáže, zda bude klesající trend pokračovat nebo šlo pouze o krátkodobou záležitost. I tak ovšem podobná situace ukazuje na fakt, že i gigantická společnost jako Facebook nemusí ve své dominantní pozici vydržet věčně a že zájem o Facebook jako takový především u mladšího publika značně klesá.

fbmarket

Vývoj akcií Facebooku po uzavření trhu

Foto: Anthony Quintano / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym