Zámeček ve Francii, mariny v Řecku a hazard v Rumunsku aneb týden nákupů miliardáře Šmejce

Vedle řízení PPF je Jiří Šmejc aktivní i v soukromých investicích. Nakupuje po celé Evropě a spojil se opět s Danielem Křetínským.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

smejc-marina2

Foto: PPF / Cristina Gottardi / CzechCrunch

Jiří Šmejc investuje do přístavů v Chorvatsku a Řecku

0Zobrazit komentáře

Když se daří, tak se daří. Jiří Šmejc nezahálí a rozšiřuje své podnikatelské království o další teritoria. Jeho investiční skupina Emma Capital v posledních dnech oznámila nákup dvou marin v Řecku, které se připojí k již stávajícím přístavištím v Chorvatsku, a dvojitý nákup provedla také v Rumunsku. Tam naopak vsadila na hazardní byznys, jemuž se dlouhodobě věnuje. A aby toho nebylo málo, pořídil si Jiří Šmejc spolu s Danielem Křetínským také zámeček ve Francii, z něhož se oba miliardáři chystají vybudovat luxusní hotel.

Západní a jižní pobřeží Istrijského poloostrova, ostrov Čiovo nedaleko Splitu, západní pobřeží ostrova Korčula a teď nově i dvě místa na nejvýchodnějším cípu Peloponéského poloostrova. Právě tam má nebo bude mít skupina Marina 21 patřící pod Emma Capital své mariny. Jiří Šmejc se v oblasti Středozemního moře chystá vybudovat síť moderních a ekologicky šetrných přístavišť, a tak lze do budoucna očekávat i další akvizice. Prozatím do marin investoval zhruba dvě miliardy korun.

Nyní skupina Marina 21 uzavřela jednání s řeckou společností Tethys o koupi majoritního podílu v marinách Porto Heli a Ermioni na pobřeží Peloponéského poloostrova. Jde o první akvizici mimo Chorvatsko a ve zmíněných projektech získá Šmejcův vehikl šedesátiprocentní podíly. Marina Porto Heli je v provozu od roku 2021, marina Ermioni se začne budovat ještě letos a do provozu by měla být uvedena v roce 2025.

„Úspěšných jednání se společností Tethys si velice vážíme. Jsou pro nás potvrzením faktu, že jsme si už po roce působení vybudovali v daném segmentu dobré jméno, které se neomezuje pouze na chorvatský trh, kde jsme se svým podnikáním v této oblasti začínali,“ uvedl k uzavřené transakci Pavel Horák, investiční ředitel Emma Capital a skupiny Marina 21, která vznikla teprve loni. Jejími prvními akvizicemi byly mariny v Novigradu a Trogiru, přičemž nákupy marin v Pule a na ostrově Korčula již má předjednané.

„Působení v této oblasti pro nás znamená víc než pouhé podnikání,“ dodává Pavel Horák. „Jde nám totiž nejen o poskytování služeb na vysoké úrovni a zvyšování uživatelského komfortu. Stejně důležité je pro nás přispět k uchování a ochraně středomořského ekosystému, který považujeme za zcela unikátní a nenahraditelný. Jsme přesvědčeni, že právě způsob provozování marin na něj má nezanedbatelný vliv. A chceme jít cestou těch nejvyšších ekologických standardů.“

Sázení v Rumunsku

Dlouhodobě Jiří Šmejc věří také sázkovému a hazardnímu byznysu. V polovině srpna sice oznámil prodej většiny chorvatské sázkovky SuperSport, za níž inkasuje až 17 miliard korun, ale v zásadě tím jen nabyl kapitál pro další podobné investice. V Rumunsku teď totiž vstoupil do dvou gamingových společností Get’s Bet a Club King. V obou firmách získá Emma Capital majoritní podíly ve výši 67 procent. Jde o první takovou akvizici tuzemského miliardáře v Rumunsku. Zemi už ovšem dobře zná díky plynárensko-energetické společnosti Premier Energy.

„Z uzavřených dohod máme velkou radost. Jedná se o společnosti s bohatými zkušenostmi na zdejším trhu a velkým růstovým potenciálem. Věřím, že spojení výborného lokálního managementu, našeho mezinárodního know-how a investičních možností povede k růstu skupiny Get’s Bet mezi nejvýznamnější společnosti na rumunském trhu,“ komentuje rumunské akvizice Pavel Horák. Jeho tým se chce zaměřit především na rozvoj online aktivit obou firem, které disponují více než tisícem poboček po celém Rumunsku. A právě do online světa se stále více přesouvají.

Sám Jiří Šmejc aktuálně působí také jako šéf finanční skupiny PPF, jejíž otěže převzal po zemřelém Petru Kellnerovi a dočasné vládě minoritního podílníka skupiny Ladislava Bartoníčka. V PPF spolupracuje mimo jiné s dalším miliardářem Danielem Křetínským a společně vlastní také luxusní resort na Maledivách pod značkou Velaa. Tento koncept by nyní rádi přenesli také do Francie. Poblíž Paříže totiž za stovky milionů koupili zámek Marais.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym