Značka Botas má nového šéfa. Je jím jednadvacetiletý Vít Staněk, bratr majitele společnosti Vasky

Obuvnická firma Vasky Václava Staňka koupila značku Botas letos na jaře. Teď její vedení přebírá Staňkův mladší bratr a chystá nové produkty.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

stankovi

Foto: Vasky

Bratři Vít a Václav Staňkovi se ševcem z Botas

0Zobrazit komentáře

Pětadvacetiletý Václav Staněk si udělal v obuvnickém světě jméno jako zakladatel a šéf značky Vasky, která navazuje na zlínskou tradici a vyrábí dnes již nejen kožené boty. Teď by měl do dění v tuzemském obuvnickém byznysu ještě více promlouvat i další z rodu Staňků. Mladší Václavův bratr Vít totiž přebírá vedení značky Botas, kterou Vasky letos na jaře koupilo a zachránilo. Obě značky se dál budou rozvíjet po vlastní ose, a tak budou mít i jiné šéfy. Na Botas dosud po akvizici dohlížel sám Václav Staněk.

„Jakožto dvě české značky obuvi potřebují Vasky i Botas každá svou pevnou ruku a vlastní směr. I proto jsem se rozhodl předat vedení značky Botas bráchovi. Přebírá kontrolu od vývoje produktu až po marketing. Jsem nadšený, že i on se pustí do naplňování naší vize a těším se na jeho práci. Nový model Iconic a kolekce oblečení vznikaly čistě již pod jeho vedením a musím říct, že jsem pyšným bráchou,“ představuje nového ředitele značky Botas Václav Staněk, který je o tři a půl roku starší než Vít.

Vasky koupilo značku Botas letos na jaře. Výrobce slavných botasek se totiž dostal do likvidace a záchranné lano mu nakonec hodil právě Staněk. Peníze na akvizici, jejíž cena nebyla zveřejněna, Vasky získaly mimo jiné velkým výprodejem a celá transakce se dotáhla začátkem dubna. Tehdy Václav Staněk v rozhovoru pro CzechCrunch říkal, že chce, aby byl Botas ještě letos v plusu. Cílem pro letošní rok prý zároveň je, aby firma prodala více než deset tisíc párů bot. Vít Staněk přitom bude v nové roli využívat zkušenosti, které získal ve Vasky.

„Vítek sice nikdy nebyl za Vaskami vidět, ale už od 15 let vypomáhal v našem prvním showroomu. Vždy při mě stál, ať už v dobách těžkých, či těch veselejších. Před dvěma lety začal pracovat v prodejně Na Příkopech a poslední rok ji měl na starosti jako vedoucí. Prodejna vygeneruje ročně obrat v řádech desítek milionů korun a pod jeho vedením měla růstovou tendenci. Zná velmi dobře našeho zákazníka a jeho potřeby. Tato znalost se mu při řízení značky bude hodit,“ doplňuje Václav Staněk s tím, že strategická rozhodnutí pro Botas budou i nadále konzultovat spolu.

Již pod vedením Víta Staňka měly vznikat první nové kolekce, které znovuzrozený Botas představil. Ožil ikonický střih botasek z 90. let a poprvé pod touto značkou vzniká také kolekce oblečení. „Zkušenosti z dlouholeté tradice výroby obuvi jsme přenesli do světa módy. Do našeho oblečení vkládáme stejnou péči, preciznost a touhu po kvalitě. První kolekce oblečení je vyrobena s láskou a pečlivostí u nás v Česku. Využíváme nejkvalitnějších materiálů, abychom zaručili dlouhou životnost našich produktů a maximální komfort při nošení,“ říká Vít Staněk.

Firma Botas se dostala letos do likvidace, podle jejích zástupců zejména kvůli zdražení energií a materiálů pro výrobu, výpadku exportu do Ruska a dalších teritorií kvůli válce na Ukrajině i nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. V roce 2021 hospodařila s obratem 62 milionů korun se ziskem po zdanění ve výši 7,6 milionu korun. Rok předtím činil obrat 31 milionů a ztráta se vyšplhala ke třem milionům korun. Vasky odkoupily ochranné známky, domény, užitné vzory a v rámci výrobního zařízení kopyta či nože. Budovy ve Skutči na Chrudimsku, kde se obuv s názvem Botas vyráběla, předmětem prodeje nebyly.

Samotné Vasky loni dosáhly na obrat 260 milionů korun. Byť společnost Václava Staňka původně mířila na 460 milionů, i tak měla být s výsledky spokojena. „Vzhledem k nákupnímu chování v období vstupu Ruska na Ukrajinu, zvyšující se inflaci nebo růstu cen pohonných hmot a energií jsme udělali již v prvním kvartálu rozhodnutí, že větší růst bude muset počkat a důležitá bude stabilita a profitabilita našeho byznysu,“ říkal letos v únoru Staněk pro CzechCrunch.