Podívejte se, jak by mohlo vypadat ideální obydlí na Marsu

Michal PtáčekMichal Ptáček

ice
0Zobrazit komentáře

Je tomu pár hodin, co americká NASA ohlásila, že našla důkazy o existenci tekoucí vody na Marsu, což opět oživilo spekulace o tom, zda jednou budeme schopni tuto planetu dlouhodobě obývat. K tomu samozřejmě nebude potřeba pouze voda, ale například i schopnost vybudovat konstrukce, které by umožnily člověku ukrýt se například před radiací a nízkými teplotami, pohybujícími se na Marsu okolo -63 stupňů Celsia.

8765031426_9468a52df9_k

Přečtěte si takéNeuvěřitelný pohled do života a geniální mysli Elona Muska, který stojí za úspěchem Tesly a SpaceXNeuvěřitelný pohled do života a geniální mysli Elona Muska, který stojí za úspěchem Tesly a SpaceX

NASA proto nedávno při této příležitosti uspořádala designovou soutěž s názvem 3D-Printed Habitat Challenge, s hlavní cenou ve výši 50 tisíc dolarů, v níž soutěžící měli za úkol koncept takového bezpečného „obydlí“ navrhnout.

Vítězem se nakonec stala dvojice týmů Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture Office, kteří vytvořili návrh základny s názvem „Ice House“. Její součástí by byl například hydroponický skleník, průhledné místnosti vytvářející iluzi většího prostoru nebo speciální část, která by lidem umožnovala se v ní pohybovat bez vesmírného skafandru. Díky ledové konstrukci a již zmíněným průměrným -67 stupňovým teplotám, které na Marsu panují, by navíc bylo zajištěno, že základna neroztaje.

icehouse-1

Ice House – 1. místo

gamma

Team Gamma – 2. místo

lavahive

Team LavaHive – 3.místo

foto: NASA