Apple pracuje na brýlích s rozšířenou realitou, které mají do tří let nahradit iPhone

Filip HouskaFilip Houska

6097FBF7-0057-4423-9F30-E29D0CED627F
0Zobrazit komentáře

Apple na rostoucí trh s rozšířenou realitou již vstoupil, a to svým vývojářským balíčkem nástrojů ARKit, díky kterému vznikají na zařízení s iOS zajímavé počiny (za zmínku stojí například IKEA Place nebo Figment AR). Atraktivní oblastí je pro Apple však také hardware, ovšem podle CEO Tima Cooka zatím neexistuje žádná technologie, která by jim hrála do karet. To se však pravděpodobně změní, a to velmi rychle.

Nejhodnotnější firma světa údajně vyvíjí brýle, respektive headset, založený na rozšířené realitě, který by měl být představen již v roce 2019 a uveden na trh o rok později. Alespoň takto o tom informuje Mark Gurman ze serveru Bloomberg s odkazem na zdroje obeznámené s touto situací.

E672D5DA-3C02-4B6C-95C7-21F6E28BC22B

Přečtěte si takéNová aplikace od Amazonu vám díky rozšířené realitě umožní virtuálně umístit produkty ve vaší domácnostiNová aplikace od Amazonu vám díky rozšířené realitě umožní virtuálně umístit produkty ve vaší domácnosti

Brýle by měly být fungovat díky dedikovanému operačnímu systému, interně nazvanému jako rOS, a pohánět by je měl speciálně vytvořený “all-in-one” čip (podobně jako u hodinek Watch), ve kterém by se skrývaly všechny nezbytné komponenty.

Chytré brýle Glass, se kterými chtěl v minulosti prorazit Google

Tým zabývající se rozšířenou realitou v Applu, který vede Mike Rockwell (bývalý inženýr v Dolby Labs) má již nyní testovat různé využití této nositelné technologie. Podle všeho experimentuje s ovládacími prvky, které by se měly odvíjet od hlasových povelů skrze Siri, pohybů hlavy a dotykového displeje, vyvíjí základní aplikace (messenger, navigace, 360stupňová videa) a obecně testuje použitelnost na headsetu Vice od HTC.

Detailnější specifikace zatím pochopitelně nejsou známy a nutno podotknout, že i výše uvedené je vhodné brát s rezervou. Apple celou situaci odmítl komentovat.

Vize náhrady za telefon

Zajímavou myšlenkou, se kterou koketuje i cupertinský gigant, je náhrada iPhonu, a to právě za takové brýle. I když se iPhone může stále posouvat a nabízet uživatelům nové vlastnosti (viz. iPhone X), tak je to hotová platforma, kde se výraznější inovace již pravděpodobně neodehrají. Na druhou stranu brýle s rozšířenou realitou, která by využívala možnost ARKitu, mohou nastavit zcela novou laťku.

Foto: Apple Newsroom, Giuseppe Constantino / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym