Česká aplikace Fuzee naplánuje trasu po Praze s využitím MHD i bikesharingu Rekola

Nela VítováNela Vítová

qusion-crop
0Zobrazit komentáře

Česká vývojářská společnost Qusion spouští nový projekt s názvem Fuzee, který má lidem ulehčit dopravu po městě díky spojení různých druhů dopravy v jedné aplikaci. Služba počítá s využitím MHD i volně rozmístěného bikesharingu a na základě speciálního algoritmu dokáže uživateli navrhnout nejrychlejší cestu z daného místa do cílové destinace. Jedním z hlavních cílů tvůrců je ušetřit lidem čas a ulehčit plánování trasy bez nutnosti užívání několika různých aplikací.

Ačkoliv podobné aplikace ve světe již fungují, Fuzee je úplně první, jejíž algoritmus počítá i s volně umístěnými sdílenými koly, které zatím v Česku provozuje tuzemská firma Rekola bikesharing. Samotná aplikace funguje tak, že si člověk zvolí oblíbené dopravní prostředky a algoritmus mu na základě toho vypočítá několik variant nejjednodušší a nejrychlejší trasy, ze kterých si může vybrat.

Pokud někdo nerad jezdí metrem či autobusem, stačí, aby tyto dvě možnosti ze seznamu vyškrtl a ve výsledku dostane naplánovanou trasu, která tyto dva způsoby nezahrnuje. I bez nich pak vyhledá Fuzee cestu na míru. Vývoj samotného algoritmu probíhal pod vedením jednoho ze zakladatelů Qusion Adama Zvady, na dalších stádiích vývoje se poté podílel již celý tým.

Fuzee2

Aplikace Fuzee kombinuje MHD a bikesharing

Aplikace dokáže ušetřit až desítky minut času

Jednou z nejdůležitějších výhod aplikace je schopnost navést uživatele až k jeho cíli s využitím bezstanicového bikesharingu, což může zkrátit dobu cesty i o několik desítek minut. Již existující aplikace (např. IDOS či Google Maps) jsou totiž omezené plánováním trasy s využitím pouze jednoho dopravního prostředku. Můžete si nechat najít trasu buď za využití pouze městské hromadné dopravy, pouze Uberu, pouze vlastního auta, nebo jen pro pěší. Nelze nakombinovat například část trasy MHD a zbytek Uberem.

Aplikace CG Transit sice počítá i s využitím kol, ale pouze těch ze stanicových bikesharingů, proto neumožňuje člověku naplánovat příjezd až do cílové destinace, ale pouze k další stanici, kde kolo musí odložit. Do cíle se poté musí dopravit pěšky či s využitím MHD. Stanicové bikesharingy navíc u nás prakticky nejsou. Studio Qusion je podle svých slov první na světě, kdo takovou možnost nabízí, a proto také tvůrci tvrdí, že je složité takový algoritmus vůbec naprogramovat. I proto Fuzee bude zpočátku fungovat jen v Praze.

fuzee-1

„Naše aplikace je jako jediná na světě schopna kombinovat MHD a volně rozmístěný bikesharing, což je nesmírně kombinatoricky náročná operace,“ říká Ondřej Kopecký, provozní ředitel Qusion.

Nápad na vytvoření aplikace vznikl během CEE Hacks Mobility Hackathonu, který se každoročně koná v Praze a odměňuje inovativní projekty v různých oblastech. Letošním hlavním tématem byla chytrá mobilita, a právě proto vznikla myšlenka na tento projekt, na kterém studio od dubna letošního roku pracovalo.

Aplikaci Fuzee pro multimodální navigaci po Praze můžete stahovat v App Storu pro iOS a v Google Play pro Android.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym