Bill Gates a EU spouští fond na boj proti klimatickým změnám. K dispozici má 100 milionů eur

gateseu

Foto: EP/Flickr

Bill Gates na půdě Evropského parlamentu

0Zobrazit komentáře

Zakladatel Microsoftu a zároveň jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates se spojil s Evropskou unií k založení zajímavé iniciativy na boj proti klimatickým změnám. Gatesův investiční fond Breakthrough Energy a EU společně zformují nový fond s názvem Breakthrough Energy Europe (BEE), který bude disponovat kapitálem ve výši 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Polovina kapitálu poputuje do nového fondu směrem z Breakthrough Energy a polovina z InnovFin, což je investiční vehikl Evropské unie pro rizikové investice. BEE jako takový bude funkční až v příštím roce, kdy postupně zahájí své investiční záměry. Na první pohled bude ovšem fond fungovat trochu jinak, než by se mohlo zdát.

Fond se primárně zaměří na oblast energie, dopravy, zemědělství nebo stavebnictví, s cílem ve všech těchto odvětvích snížit na minimum množství produkovaných skleníkových plynů a zapojit obnovitelné zdroje energie. To vše pouze v rámci Evropy.

Na fotografii v přiloženém tweetu výše je přímo Bill Gates a evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas při středečním podpisu smlouvy. Gates je momentálně v Bruselu, kde pracuje na jednom z pilotních projektů v celé iniciativě, jež mimo něj zapojila také miliardáře Richarda Bransona z Virginu, Jeffa Bezose z Amazonu, Jacka Ma z Alibaby či Michaela Bloomberga, který vede jedno z nejvlivnějších médií.

jirotkova-czechinvest2

Přečtěte si takéŠéfka CzechInvestu Silvana Jirotková: Startupy jsme podpořili desítkami milionů korun, jsou pro nás zásadníŠéfka CzechInvestu Silvana Jirotková: Startupy jsme podpořili desítkami milionů korun, jsou pro nás zásadní

Gatesův fond Breakthrough Energy se mimo 50 milionů eur, které přispěje do společného vehiklu s Evropskou unií, chystá do boje proti klimatické změně celkově investovat přes jednu miliardu dolarů. Tento krok je tak pouhý začátek.

„Vědci i podnikatelé, kteří se snaží o inovace na poli boje proti klimatickým změnám, potřebují kapitál k tomu, aby svou technologii dostali na globální trh. A Breakthrough Energy Europe je tu od toho, aby jim k tomu poskytl potřebný kapitál,“ dodává Gates.

Katastrofa je dle odborníků nevyhnutelná

Pokud nezačneme jako planeta jednat, do 12 let mohou být důsledky klimatické změny katastrofální, tvrdí mezinárodní organizace IPCC. Změny lze dosáhnout nejen podobně velkými iniciativami, ale také rozšířením povědomí o možných problémech a o prevenci, kterou může provádět na denní bázi takřka každý. Stačí jen trochu upravit životní styl a zasazovat se o možnou změnu zákonů či vládních představitelů. Byť to pro někoho může znít jako utopie.

gates