Hodnota Uberu má s chystaným vstupem na burzu přesáhnout ohromných 120 miliard dolarů

khosrowshahi
0Zobrazit komentáře

Příští rok bude pro nejhodnotější startup současnosti Uber pravděpodobně jedním z nejzásadnějších v historii. Po letošní stabilizaci firmy a hašení dřívějších problémů se totiž obří přepravní startup naplno připravuje ke vstupu na burzu. Prvotní nabídka akcií (IPO) by měla proběhnout již v první polovině roku 2019 a firmu má ocenit až  na astronomických 120 miliard dolarů, tedy bezmála 2,6 bilionu korun.

Jde tak o téměř dvojnásobek oproti aktuální valuaci, která po posledním investičním kole přesáhla 76 miliard dolarů, respektive 1,6 bilionu korun. Zároveň jde o vyšší částku, než je hodnota tří největších amerických automobilek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. Jejich kombinovaná hodnota na burze dosahuje „pouze“ 112,2 miliardy dolarů.

Ještě před samotným úpisem akcií na burze si Uber najal dvě významné finanční skupiny, které provedly analýzu a valuaci podložily potřebnými daty. Goldman Sachs a Morgan Stanley řešily převážně to, jakou formou se vůbec budou akcie potenciálním akcionářům prodávat, a to ještě předtím, než si Uber vybere jednu z bank, která mu s úpisem pomůže.

uber-driver

Uber a aplikace pro řidiče

Pro Uber je příští rok klíčový, jelikož jsme stále v pozitivním trhu a dá se předpokládat, že bude i v příštím roce dobrý přístup ke kapitálu, který budou investoři nadšeně poskytovat. Pokud by totiž přišla krize, mohlo by to vstup Uberu na burzu ohrozit. Na druhou stranu je na základě dokumentů, do kterých nahlédl deník The Wall Street Journal patrné, že nebude Uber v zisku ještě minimálně tři následující roky.

Leto by měl překročit v příjmech 10 až 11 miliard dolarů, což je o zhruba 30 až 40 procent více než v předcházejícím roce. Přepravní startup se ovšem v rámci dohody s velkým investičním fondem SoftBank, který do Uberu investoval nemalé prostředky, dohodl, že se musí firma na burzu dostat ještě do konce příštího roku. Teď tomu tak již nic nebrání.

tomas-petovsky-uber-eats2

Přečtěte si takéTomáš Peťovský z Uber Eats: Lidé dnes chtějí jíst hned, jsme jako Netflix pro jídloTomáš Peťovský z Uber Eats: Lidé dnes chtějí jíst hned, jsme jako Netflix pro jídlo

Investoři, kteří do Uberu navíc vložili minimálně 100 milionů dolarů, případně ti, kteří vlastní akcie přes pět let, dostanou možnost jejich odprodeje na sekundárním trhu, což může znamenat další růst likvidity. Na druhou stranu to potenciálně může ohrozit cenu, za kterou se akcie budou po úvodním úpisu prodávat, jelikož se mohou investoři snažit prodat pod cenou, aby se jich zbavili rychleji a ve velkém množství.

uber-eats-apps1

Služba na food delivery od Uberu s názvem Uber Eats

Další zajímavostí je, že byznys na rozvoz jídel Uber Eats, který spadá přímo pod mateřskou firmu Uberu a nedávno byl spuštěn na mnoha evropských trzích včetně Česka, má dle dostupných zdrojů sám o sobě hodnotu kolem 20 miliard dolarů, respektive 446 miliard korun. Služba funguje ve více než 500 městech po celém světě a tento rok má v objednávkách přesáhnout 6 miliard dolarů.

Foto: Uber, Fortune Brainstorm TECH / Flickr,

Diskuze (0)

Novinka

Anonym