Nápaditá recyklace od Nespressa. Z použitých kapslí vyrábí legendární českou rybičku

Filip HouskaFilip Houska

nespresso_cc1

Zatímco celý svět řeší neustále rostoucí spotřebu plastů, oblíbený výrobce kávových kapslí Nespresso hledá způsoby, jak šetrně vůči planetě recyklovat jiný materiál, také velmi rozšířený. Je jím hliník, z něhož tato švýcarská společnost, kterou lidé často znají hlavně díky herci Georgi Clooneymu a jeho televizním reklamám, produkuje své ikonické barevné kapsle.

Nespresso nicméně se svou recyklační iniciativou, která v Česku odstartovala před čtyřmi roky, nemíří pouze na proces, kdy se spotřebované aluminium znovuobnoví do nové kapslovité schránky pro drcenou kávovou směs. Chce díky ní vytvořit i něco, co by nejen snižovalo uhlíkovou stopu společnosti, ale také uvedlo v úžas širokou veřejnost. A toho chce docílit designovými produkty, které vychází z výrobků tradičních českých firem.

nespresso_cc2

Tento plán, spočívající v použití spotřebovaných kávových kapslí k výrobě zcela nového (a funkčního) produktu, se poprvé proměnil ve skutečnost minulý rok. Tehdy se Nespresso spojilo s českým výrobcem luxusních a ručně sestavovaných kol na míru Festka a navrhlo jízdní kolo, které by se alespoň zčásti skládalo z těchto kapslí. A výsledek nevšedního nápadu měl úspěch.

Po třech měsících práce a použití necelé tisícovky hliníkových kapslí vzniklo takzvané Festka for Nespresso, silniční kolo s unikátním karbonovým designem, kterému dominoval zadní disk kola založený na 21 barvách kávových kapslí od Nespressa. Tento skvost se následně za 160 tisíc korun vydražil v rámci loňského galavečera Fashion Week v Praze a Nespresso dokázalo, že na netradiční a dobře vypadající produkty slyší i česká veřejnost. Peníze následně sloužily pro podporu dětí a žen v azylových domovech v rámci Nadace Terezy Maxové.

nespresso_cc3

Foto: Festka

Festka for Nespresso

Bylo tak zřejmé, že v budoucnu nezůstane pouze u kola. Z hliníku se pochopitelně dá tvořit nespočet věcí a definitivní rozuzlení, co Nespresso na základě svých recyklačních procesů navrhne příště, přichází nyní. Nespresso se nově spojilo s tradiční českou společností Mikov, která se již od 18. století pevně drží řemesla pro výrobu nožů.

netlix-mm

Přečtěte si takéNa Netflix míří historicky první seriál, který se točil v Česku. Jde o horor a stojí za ním režisér Jan PavlackýNa Netflix míří historicky první seriál, který se točil v Česku. Jde o horor a stojí za ním režisér Jan Pavlacký

Ač existuje celá řada nožů, které má firma z Mikulášovic ve svém portfoliu, mezi ty nejznámější patří takzvané rybičky, jež se staly součástí dospívání snad každého dítěte. A právě proto, že mají rybičky v české společnosti kultovní a nezaměnitelné pojetí, rozhodlo se Nespresso, že se vydá tímto směrem.

nespresso_cc4

Foto: Nespresso

Rybička společnosti Mikov, vyrobená z kapsle Nespresso

Ve spolupráci s designérským a architektonickým studiem Olgoj Chorchoj vytvořily Nespresso a Mikov moderní obdobu tohoto kapesního nože, na jehož střenky bylo použito 35 aluminiových kávových kapslí. Navržen byl v bíle barvě a na rozdíl od cyklistického kola přichází v limitovaném počtu 1 300 kusů určených ke klasickému prodeji.

„Ne ze všech vrácených kapslí vznikne kapesní nůž Rybička. Ale všechny vrácené kapsle Nespresso jsou recyklovány, aby z nich mohlo vzniknout něco nového,“ vysvětluje marketingová manažerka pro Nespresso Andrea Petrová a dodává, že všichni, kteří doma mají použité kapsle, se mohou obrátit na sběrná místa společnosti a vrátit je k recyklaci.

nespresso_cc6

Dva roky před 100% recyklací

Zájemci si tento unikát, který vychází z legendárních křivek původní „stoleté“ rybičky, budou moci od 25. října zakoupit za 500 korun, a to jak v e-shopu Nespressa, tak i v kamenných pobočkách Nespresso Boutiques v Praze i Brně. Nabídka bude platit do vyprodání zásob (které pravděpodobně zmizí velmi rychle). Výdělky následně také poputují na Nadaci Terezy Maxové.

Stejně jako řada světových společností jako Coca-Cola, Starbucks, Costa Coffee nebo IKEA, i Nespresso, spadající pod potravinářský koncern Nestlé (mimochodem třetího největšího producenta plastového odpadu), se zavázalo k šetření životnímu prostředí. Do konce roku 2020 chce minimálně v Česku zvládat recyklace všech hliníkových kávových kapslí. Momentálně má kapacity na přibližně 80 procentech.

nespresso_cc5

Nespresso Boutique na pražském Chodově