V Ostravě nově jezdí elektrobusy s rychlým dobíjením. Pět minut na nabíječce zajistí hodinu provozu

ostrava-elektrobus
0Zobrazit komentáře

Dopravní podnik Ostrava (DPO) si dává záležet na tom, aby dostál svého slibu a v roce 2020 měl celý svůj vozový park pro městskou hromadnou dopravu zcela bez dieselových motorů. Jednou ze snah je mimo alternativního pohonu v podobě CNG samozřejmě také elektřina, se kterou nyní dopravní podnik začíná experimentovat nasazením dvou elektrických autobusů.

Ostrava využívá dva autobusy Ekova Electron, které disponují rychlonabíjením. Díky tomu jim stačí jen 5 minut na nabíječce, aby zvládly hodinu provozu. Celý proces probíhá na vybudované dobíjecí stanici o kapacitě 450 kilowattů, kde chce ostravské město dobíjet tento typ autobusů až patnáctkrát denně, což by značilo dojezd bezmála 350 kilometrů. Nabíjení funguje za pomocí speciálního pohyblivého ramene, které se připojí na střešní ližiny autobusu a začne dobíjet.

ostrava-elektrobus2

Nabíjení ostravského elektrobusu

Samotná nabíjecí stanice přišla město na 12 milionů korun, elektrické autobusy pak na 14 milionů korun za kus, informoval již dříve server ČT24. Autobusy Ekova Electron jsou plně klimatizovány, pojmou až 86 cestujících a jejich aktuální trasa vede z Ostravy-Svinov do Klimkovic.

nfibrecare-futurenow

Přečtěte si takéČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korunČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korun

Považuji to za další velký úspěch celého DPO. Naším cestujícím jsme slíbili nejmodernější veřejnou dopravu v zemi. A zároveň vozový park bez dieselových motorů do konce roku 2020. Tímto krokem jsme ke splnění obou slibů zase o něco blíž,“ říká k novince předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

rameno

Rameno nabíjecí stanice pro elektrické autobusy

Elektrobusy vyjedou i v dalších městech

Ostrava nicméně není prvním ani posledním městem, kde se bude technologie elektrických autobusů testovat. Od dnešního dne jsou elektrické autobusy dostupné také v Olomouci, kde dosud neexistovala žádná podobná alternativa. Dále by se dle objednávek elektrobusů od ostravské společnosti Ekova Electric měly rozšířit do Hradce Králové, Karviné, Frýdku-Místku či Karviné.

ekovae

Jeden z prvních prototypů Ekova Electron

Foto: Dopravní podnik Ostrava, Ekova Electric