Balijec vytvořil ekologický plast z rostlinného škrobu, který je rozložitelný i stravitelný pro živočichy

Nela VítováNela Vítová

avani

Set produktů od Kevina Kumala

0Zobrazit komentáře

Problém nadměrného množství plastů otřásá několik posledních let celým světem, situace je však aktuálně nejhorší v Asii, kde se plast stává nechtěnou součástí jak pevniny, tak oceánů a moří. To přirozeně vede k úbytku ryb a dalších mořských živočichů, kteří plast buďto zkonzumují nebo se do něho zamotají a uhynou.

Potřebu to změnit ucítil již před několika lety Balijec Kevin Kumala, který vytvořil inovativní technologii plastového materiálu nové doby, kterou zaštítil svou společností Avani. Jako surfař, a tedy i bezprostřední pozorovatel zoufalé situace na nejvíce navštěvovaném indonéském ostrově, se rozhodl, že přijde s vlastním řešením. Náhražku plastu dokázal vytvořit díky využití čistě přírodních materiálů, které jsou zcela rozložitelné, a to během velmi krátké doby. A pokud už se stane, že některý z vodních živočichů ještě nerozložený materiál zkonzumuje, naprosto přirozeně ho stráví a nijak mu neublíží.

Základem je rostlinný škrob

Kevin Kumala začal podrobněji zkoumat stále se rozvíjející oblast bio materiálů nahrazujících plasty, a to především ty, jejichž základ tvoří kukuřičný a sójový škrob. Tak vznikla později i jeho vlastní ekologická receptura, která za sebou zanechává nulovou stopu a materiál je tak naprosto šetrný k životnímu prostředí.

Taška vyrobená z tohoto materiálu na pohled vypadá naprosto identicky jako běžná plastová igelitka, hlavní procento materiálů použitých na její výrobu však tvoří škrob rostliny cassava, známé také jako yuca, tapioka či česky maniok jedlý. Jde o tropickou rostlinu rostoucí především v tropických oblastech Ameriky a Asii. Pro člověka má sama o sobě dobré využití, protože obsahuje velké množství rostlinného škrobu a pro organismus potřebných bílkovin.

Kromě škrobu z manioku je potom další součástí materiálu také zeleninový olej a pryskyřice. Díky obsahu výhradně přírodních ingrediencí pak společně tvoří inovativní a ekologický „plast“, který je zcela rozložitelný během několika měsíců v přírodě nebo studené a teplé vodě. Kromě rozložitelnosti je materiál navíc i stravitelný pro lidské i zvířecí tělo, což koneckonců zakladatel sám názorně ukazuje ve videu. Tašku v něm vhodí do sklenice s vlažnou vodou, ve které se obal do jedné minuty rozpustí, a Kumala vodu ze sklenice následně vypije.

avani

Set produktů od Kevina Kumala

Boj za čistší planetu od roku 2014

Svou společnost založil Kumala již v roce 2014, kdy uvedl na trh svůj první produkt, kterým byla ekologická pláštěnka vyrobená ze stejného materiálu. K tomu ho inspirovalo především nadměrné užívání pláštěnek v Asii, které řidiči motorek a skútrů běžné nosí, aby se během dešťových období chránili před přeháňkami. Podle všeho byl právě tento produkt trefou do černého, protože se velmi rychle na trhu uchytil a získal si oblibu u zákazníků.

Kumala se následně rozhodl, že portfolio produktů rozšíří a své ekologické smýšlení tak dostane do celého světa. Dnes už firma vyrábí vedle pláštěnek také zmíněné tašky nahrazující běžné igelitky, potravinové obaly, brčka a další produkty. Ekologické tašky se rozšířily po Indonésii i jinde především díky kampani #IAMNOTPLASTIC, které si může povšimnout prakticky kdokoliv, kdo Indonésii a především ostrov Bali navštíví. Nejčastějšími zákazníky jsou hlavně hotely, restaurace, ale i obchody a další zařízení.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym