Pražský veletrh Jobs Dev řeší nedostatek programátorů v Česku. Propojuje zkušené seniory a hledající firmy

Michal PtáčekMichal Ptáček

jobsdev4

Technologie vládnou světu a na denní bázi ulehčují situace, ve kterých bylo dříve nutné se spoléhat na manuální lidskou sílu. Neustále rostoucí technologická poptávka však v posledních letech generuje jeden zásadní problém: nedostatek lidí, kteří by právě moderní technologie tvořili a posouvali dále. Programátoři, kodéři, vývojáři, to je dnes obrovsky nedostupná cílová skupina, o kterou se přetahují firmy napříč všemi obory.

První náznaky tohoto rostoucího problému přineslo už na začátku nového tisíciletí americké Silicon Valley, ovšem netrvalo dlouho a problém s nedostatkem vývojářů se přenesl i do naší kotliny. Na jedné straně tu sice máme i díky kvalitnímu vysokoškolskému technickému vzdělávání celou plejádu technologicky vzdělaných lidí s určitými požadavky, pro něž však nabírající firmy na straně druhé často nemají adekvátní nabídky a zejména seniornější programátory ničím nezaujmou.

jobsdev2

Často přitom potenciální spolupráce může ztroskotat zcela zbytečně už na začátku v případě nevhodného propojení. Vyřešit tuto situaci se letos už potřetí bude snažit pražský veletrh Jobs Dev, který se na rozdíl od jiných veletrhů zaměřuje převážně na cílovou skupinu pokročilejších programátorů se zkušenostmi a speciálními požadavky. Právě je chce ušetřit často nerelevantního martyria v podobě několikakolových přijímacích řízení s personalisty, kterým se část programátorů záměrně vyhýbá.

Situace na trhu je taková, že chce-li firma ulovit kvalitního programátora, dostane se k němu spíše přes síť osobních doporučení a kontaktů než přes nekonkrétní inzerát či pracovní sociální síť LinkedIn. I proto si dala akce Jobs Dev za cíl zprostředkovat osobní kontakt možných zaměstnavatelů a jejich potenciálních zaměstnanců tak, aby zjistili více nejen o sobě, ale i prostředí firmy, využitých technologiích nebo náborových procesech.

Programátoři pro programátory

Účastníci se tak dozví, jaké jsou současné požadavky na schopnosti, technologie nebo i osobnosti lidí v jednotlivých firmách. Ostatně motto akce zní „programátoři pro programátory“, jinými slovy potkávají se zde programátoři s programátory již aktivních v některé z účastnících se firem, nikoliv personalisté. Setkání je tak ušetřeno neefektivních kroků a zaměřuje se na reálná setkání, networking a výměnu kontaktů typologicky stejně zaměřených lidí a dost možná i budoucích kolegů.

jobsdev

Jobs Dev 2019 představí v doprovodném programu hned několik řečníků

Minulý rok v pořadí druhý ročník navštívilo kolem 600 programátorů s tím, že se mezi nimi průměrná délka jejich praxe pohybovala nad hranicí 6 let. Mezi nejčastější znalosti programovacích jazyků patřil jednoznačně JavaScript, dále také Java, PHP a samozřejmě i C#. Primárním cílem na veletrh mířících programátorů je opravdu hledání nové práce, jde tedy vidět, že i jednotlivci na volné noze nebo ve stabilních firmách pokoukávají po jiných možnostech. Loni se na Jobs Dev objevily i firmy jako Avast, Rohlik.cz, Fortuna nebo Škoda Auto.

Třetí ročník Jobs Dev proběhne 18. května od 10 hodin v prostorách PVA EXPO v pražských Letňanech a již nyní je na něj přihlášeno více než 500 programátorů, od JavaScriptařů, péhápkařů přes javisty až po pythonisty. Vstup je zdarma.

Mimo samotného veletrhu, kde se budou potkávat firmy s programátory, se bude souběžně konat také odborná konference, kde se představí hned několik řečníků na aktuální témata. Nepůjde ovšem o obecné přednášky, ani nepůjde o HR, ale konkrétní věci z praxe. Jedna z nich bude od Andreye Kukoverova z Veeam Software, který přijede z Petrohradu, aby se v přednášce podělil o své řešení pro CI/CD. Další přednášky v programu budou zveřejněny v následujících týdnech.

Mezitím se můžete podívat na shrnutí loňského ročníku: