Sociální síť Pinterest se blíží vstupu na burzu. Její hodnota má přesáhnout 10 miliard dolarů

pinterestt
0Zobrazit komentáře

Letošní rok a s ním spojené vstupy známých firem na burzu se teprve rozjíždí. Postupně se tak dozvídáme další podrobnosti o investičních příležitostech i dlouho nezveřejňovaných finančních výsledcích zejména technologických firem. Po nedávném vstupu přepravního startupu Lyft na newyorský Nasdaq s valuací přesahující 24 miliard dolarů se mimo dalších hráčů chystá již brzy na veřejné pole i Pinterest.

Jedna z největších sociálních sítí světa, která má přes čtvrt miliardy měsíčně aktivních uživatelů a slouží především pro inspiraci a sdílení vizuálních příspěvků za pomocí takzvaných pinů, by měla prostřednictvím takzvaného IPO (první veřejná nabídka akcií) získat minimálně 1,1 miliardy dolarů. To vše při ohodnocení společnosti na minimálně 10 miliard dolarů. Žádost o IPO podal Pinterest před dvěma týdny, během včerejšího dne pak aktualizoval žádost o dokument, který zmiňuje, že sociální síť vydá celkem 75 milionů kusů nových akcií, a to při ceně 15 až 17 dolarů za akcii.

Pokud bychom tak vzali v potaz veškeré akcie – Class A, Class B a opce na nákup dalších Class B – měl by jejich celkový počet dosáhnout 664,84 milionu kusů, což při udávané ceně znamená valuaci v minimální výši 10 miliard dolarů a v maximální výši 11,3 miliardy. Jako zlatý střed se ovšem bere průměr, takže mnoho zdrojů v této souvislosti pracuje s hodnotou 10,64 miliardy dolarů.

pinterest

Mobilní aplikace Pinterestu

Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, kdyby po ukončení zatím posledního investičního kola ve výši 150 milionů dolarů v roce 2017 Pinterest nehlásil, že má hodnotu na hranici 12,3 miliardy dolarů, tedy o téměř 2 miliardy více, než má být udaná cena při vstupu na burzu. Nutno zároveň dodat, že firma dosud nebyla, stejně jako mnoho letošních hráčů vstupujících na burzu, nikdy v zisku.

Za minulý rok Pinterest utržil 755,9 milionu dolarů oproti 472,8 milionu dolarů v předcházejícím roce. Od začátku roku 2016 sociální síť téměř zdvojnásobila počet měsíčně aktivních uživatelů, kterých bylo na přelomu roku lehce přes 265 milionů – přes polovinu z nich navíc bylo mimo Spojené státy. Minulý rok firma snížila ztrátu na 62,9 milionu dolarů oproti 130 milionům dolarům z předcházejícího roku.

mclaren-lego2

Přečtěte si takéČeši vzali půl milionu dílků LEGO a postavili další sporťák. Takto vypadá McLaren Senna z kostiček z KladnaČeši vzali půl milionu dílků LEGO a postavili další sporťák. Takto vypadá McLaren Senna z kostiček z Kladna

Od začátku 2016 firma na ztrátách vykázala 1,52 miliardy dolarů. Podobnou částku, konkrétně 1,5 miliardy dolarů, Pinterest vybral také na financování od externích investorů, a to včetně známých jmen jako Andreessen Horowitz, SV Angel nebo Fidelity. Z příjmů z reklamy měla sociální síť v minulém roce utržit kolem 700 milionů dolarů, což představovalo 50% nárůst oproti roku 2017, především díky zapojení nových, více nativních formátů.

pinterestsf

Sídlo Pinterestu v kalifornském San Franciscu

Pro úpis akcií na burze si Pinterest vybral známé banky Goldman Sachs, JP Morgan a Allen & Co. a měl by se k veřejnému obchodování objevit pod značkou PINS, konkrétně pak na newyorské burze. Pinterest to každopádně nemá mezi sociálními sítěmi jednoduché, a tak se s napětím očekává, jaké budou jeho další kroky. Přeci jen musí na denní bázi bojovat s příznivci Facebooku, Twitteru či Instagramu.

Vstup na burzu nicméně pro zaměstnance a především i původní investory a další akcionáře Pinterestu znamená velkou výhru. Například hodnota akcií investičního fondu Bessemer Venture Partners by se měla vyšplhat na 951,3 milionu dolarů. Fond Andreessen Horowitz bude držet podíl v hodnotě 696,6 milionu dolarů a zkrátka nepřijde ani šéf a spoluzakladatel Pinterestu Benjamin Silbermann. Jeho podíl ve společnosti by měl být oceněn na ohromných 826,1 milionu dolarů.

Foto: Pinterest