Zásilkovna představila první robotickou výdejnu bez obsluhy. Balík vydá za pár vteřin

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

simona-kijonkova-zasilkovna-top

Foto: Zásilkovna

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny

0Zobrazit komentáře

Když Simona Kijonková v dubnu představovala novou službu, kterou chce konkurovat České poště, a říkala, že toho má její Zásilkovna pro letošní rok ještě hodně v rukávu, myslela to vážně. Jeden z největších tuzemských logistických hráčů se od té doby stihl spojit s Aukrem a nyní jako vůbec první logistická firma v regionu představila automatické výdejní místo Z-BOT.

Zásilkovně byly technologie vždy vlastní. Ostatně i její nová služba Mezi námi, díky které si mohou posílat balíky mezi sebou i fyzické osoby, stojí na kompletním odbavení i zaplacení přes mobilní aplikaci. Další novinka Zásilkovny jde pak z technologického pohledu ještě dál. Unikátní robotické zařízení Z-BOT představuje nový typ výdejního místa, které balík vydá rychle a bez nutnosti obsluhy.

„Z-BOT zavádíme jako jednu z dalších možností, kde si zákazník může svoji zásilku vyzvednout. Umístění takového zařízení je vhodné především ve velkých obchodních centrech, kde je vysoká koncentrace lidí,“ vysvětluje zakladatelka a spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková. Robotická výdejna nabídne rychlé a pohodlné vyzvednutí zásilky, ke kterému zákazníkovi stačí znát jen heslo. To pak zadá na klávesnici a Z-BOT mu jeho zásilku vydá.

zasilkovna-z-bot2

Foto: Zásilkovna

Automatická výdejna Zásilkovny Z-BOT

Zásilkovna si od automatického výdejního místa slibuje urychlení výdeje v místech s velkou koncentrací lidí, a proto je první Z-BOT umístěn v pražském OC Chodov. Zásilku, kterých se do zařízení vejde až 315 denně, vydá robot během několika vteřin, stejně rychle se do něj i zásilka vkládá, což mají na starost zatím jen zaměstnanci Zásilkovny. V budoucnu by však měl být příjem otevřen i zákazníkům.

Pokud se automatická výdejna zboží osvědčí, plánuje ji Kijonková umístit do dalších obchodních center jak v Praze, tak v ostatních městech. V plánu je Brno, Ostrava a Plzeň. Ostatně do konce roku chce mít Zásilkovna na tři tisíce výdejních míst a Z-BOT může být zajímavou alternativou, jak se třeba dostat na další místa nebo oslovit nové zákazníky.

reas_found

Přečtěte si takéInvestiční skupina Miton znovu úřaduje. Vkládá 10 milionů korun do českého realitního startupu ReasInvestiční skupina Miton znovu úřaduje. Vkládá 10 milionů korun do českého realitního startupu Reas

Ostatně bezobslužné výdejny v Česku úspěšně provozují Mall či Alza, která má i plně automatickou Prodejnu budoucnosti. Zásilkovna je první logistická služba, která s takovou službou službou přichází, a její Z-BOT má být vůbec nejrychlejší výdejnou svého druhu. Zákazníci si v ní mohou vyzvednout již zaplacené zásilky o maximálních rozměrech 40 na 40 na 60 centimetrů a hmotnosti do 10 kilogramů a není vyloučeno, že by do ní mohly v budoucnu doručovat i další firmy.

Zásilkovna dnes patří do skupiny Packeta, kterou řídí právě Simona Kijonková, a zatímco v loňském roce utržila 790 milionů korun, letos to má být už 1,3 miliardy korun. Podpořit to má především růst počtu přepravených zásilek, kterých bylo loni 11 milionů a letos to má být 18,5 milionu. Pomoci má i právě nová služba Mezi námi, kde Zásilkovna konkuruje především České poště.