Budoucnost komunikace dle Applu? FaceTime umí v nové verzi iOS uměle udržovat oční kontakt

Vlevo bez Attention Correction, vpravo s ní

Foto: MacRumors / YouTube

Když Apple spolu s iPhonem 4 představil FaceTime coby revoluční novinku, vyvolal poněkud pobavené reakce, protože konkurence téměř totéž uměla už několik let. Přesto se videohovory exkluzivně mezi majiteli zařízení od Applu v průběhu let staly oblíbeným způsobem komunikace a s novým iOS 13 přichází její další vylepšení. Bude obsahovat funkci upravující video tak, aby se zdálo, že se díváme přímo na druhého člověka.

Mobilní technologie, internet a sociální sítě do mezilidské komunikace pronikly už do takové míry, že je jedním z problémů současné civilizované společnosti nedostatek pozornosti věnované lidem sedícím naproti na úkor avatarů na displeji. Bizarním způsobem se umělost technologiemi zprostředkované komunikace promítá i do její nejintimnější verze: videohovorů.

Jelikož se díváme na displej a ne do objektivu kamery, druhé straně připadá, že se vyhýbáme očnímu kontaktu. Apple na to má však v iOS 13 technologicky působivé a zároveň jednoduché řešení – pomocí strojového učení a rozšířené reality upraví oči tak, aby měl náš protějšek dojem, že se díváme přímo do kamery. Oční kontakt s reálným člověkem tak už nepotřebujeme, od toho je tu nyní robot.

Mimo aspekt rozpadu sociálních vazeb ve světě bezprecedentního propojení se ovšem jedná o opravdu zajímavou technologii, jejíž příchod už teď mnohé, víceméně pozitivně, překvapil. Vývojář Mike Rundle si u nejnovější zkušební verze iOS 13 jako první všiml nové (vypínatelné) funkce v nastavení FaceTime nazvané FaceTime Attention Correction (volně přeloženo jako Oprava pozornosti).

Zdá se, že FaceTime Attention Correction využívá ARCore, tedy stejnou technologii jako například Animoji, která analyzuje obraz, identifikuje v něm správné znaky a upraví je do požadované podoby. Není známo, jestli funkce náhodou nemá něco společného i s technologií DeepFake, každopádně jí ale v provedení má poměrně blízko, ačkoliv nemá zdaleka natolik radikální důsledky. Attention Correction nejspíš používá celý systém kamer pro Face ID, takže je dostupná pouze na iPhonu XR, XS, XS Max a na iPadu Pro z roku 2018.

Nejvíce surreálné na celé funkci je, že lidé používající FaceTime pravděpodobně chtějí udržovat oční kontakt, jelikož je to vlastně pointa videohovorů. Současná technologie nutná pro zachycování a zobrazování videa ale neumožňuje dívat se do očí druhé osoby na displeji a zároveň se dívat do kamery, aby náš pohled na displeji druhé strany směřoval přímo na ně.

obama-peele-deepfake

Vlevo falešný obraz Baracka Obamy, vpravo režisér Jordan Peele, jehož mimika byla přenesena na video bývalého prezidenta USA

Foto: Buzzfeed / YouTube

Technologie tedy paradoxně přidá ještě další vrstvu vzdalující přímý kontakt, aby lépe vytvořila dojem toho, že přímý kontakt probíhá. Obě strany se tak v rámci zvýšení intimity konverzace dívají na verzi člověka, která v daném momentě neexistuje.

Řečeno trochu fatalisticky, software tak dělá kotrmelce pro vytvoření simulace dokonalejšího světa. Alespoň se ale v tomto případě jedná o řešení s, alespoň v určitém smyslu, pozitivním důsledkem, na rozdíl třeba od většinového použití technologie DeepFake a obecněji hromadných strojových analýz fotografií a videa, které například narušují soukromí.

Student filozofie a filmových studií, fanoušek vědy, umění a moderních technologií.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.