SpaceX opět odkládá svůj let do vesmíru s lidskou posádkou. Na vině je havárie

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

spacex-crew-dragon-min

Foto: SpaceX

Kosmická loď Crew Dragon od SpaceX

0Zobrazit komentáře

Letět poprvé s lidskou posádkou do vesmíru chtěl startup SpaceX Elona Muska letos. Poslední termín byl stanoven už na léto, jenže vinou nedávné havárie při testování kosmické lodi Crew Dragon, která měla astronauty do vesmíru vynést, se podle všeho start odloží na příští rok.

Havárie při pozemním testování se stala v dubnu, kdy došlo k výbuchu při zážehovém testu motorů na základně pro starty kosmických nosičů Cape Canaveral Air Force Station. Až dosud se k situaci SpaceX ani NASA, pro kterou Elon Musk Crew Dragon staví, nevyjadřovali. Tento týden ale přišli po několikaměsíčním vyšetřování s vysvětlením.

Zástupci SpaceX uvedli, že z jednoho z ventilů unikla pohonná hmota, dostala se do prostor, kam neměla, a spustila řetězovou reakci a následně výbuch. Firma aktuálně pracuje na výměně chybných komponent, aby zajistila, že k podobnému nebezpečnému úniku kapalin již znovu nedojde. Problém se měl týkat systému nouzového přerušení, který je uvnitř lodi a obsahuje několik malých trysek. Pokud jde přitom mise podle plánu, není tento systém vůbec využit.

Na jednu stranu SpaceX oznámilo, že díky tomuto zjištění udělá celou kosmickou loď ještě bezpečnější, na druhou stranu se opět posouvá termín, kdy by mohla NASA své astronauty pomocí Crew Dragon vyslat k Mezinárodní vesmírné stanici. K ní zatím loď dorazila letos v březnu jen s figurínou a právě tento testovací model před několika měsíci vybuchl.

Přestože SpaceX nevylučuje, že stihne celé vyšetřování i vylepšení konstrukce uzavřít ještě během letošního roku, vše zatím nasvědčuje tomu, že první let Crew Dragon s lidskou posádkou se odkládá nejdříve na příští rok. „Klademe důraz především na to, aby to bylo bezpečné. Konec roku podle mě není nemožný, ale je stále méně pravděpodobný,“ cituje The Verge Hanse Koenigsmana, který ve SpaceX jako viceprezident zodpovídá právě za spolehlivost strojů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym