Miliardář Pavel Bouška vkládá s dalšími investory 15 milionů korun do brněnského startupu Whalebone

pavel-bouskaInsider

Foto: Fazole Ventures

Miliardář, zakladatel společnosti Vafo a partner ve Fazole Ventures Pavel Bouška

0Zobrazit komentáře

Na českém startupovém poli došlo k další podstatné investici, která posunula brněnský Whalebone na hodnotu přesahující 100 milionů korun. Jak pro CzechCrunch prozradili zástupci startupu, celkem 15 milionů korun do něj posílá skupina investorů, v jejichž čele je fond Fazole Ventures. Za ním stojí miliardář Pavel Bouška, který se jako majitel společnosti Vafo proslavil se zvířecím krmivem Brit, spolu se svým společníkem Lubošem Černým.

Vedle nich se k investici připojili například angel investoři Jan Pokorný, Jan Přerovský nebo německý odborník na telekomunikační trhy Martin Reitenspiess. Brněnský startup, pro který je zmíněných 15 milionů korun vůbec první seed investicí, chce využít prostředky na další mezinárodní expanzi. Svůj byznys postavil na ochraně zařízení uživatelů, která jsou připojena k internetu, a to před různými útoky.

Výhodou oproti běžné konkurenci je fakt, že jsou uživatelé chráněni, aniž by si například do svého počítače museli instalovat jakýkoliv software. Veškerá ochrana totiž funguje rovnou na úrovni poskytovatelů internetového připojení nebo intranetu. Služby startupu využívají například O2 nebo výrobce letounů Aero Vodochody, další zahraniční zákazníci jsou dle Whalebone v jednání.

whalebone

Tým brněnského Whalebone se CEO Richardem Malovičem (čtvrtý zleva)

Celkově tak dnes Whalebone chrání již kolem 2 milionů uživatelů, do pěti let by se chtěli dostat až na miliardu. „Projektu Whalebone opravdu věříme. Pánové vyvinuli skvělý produkt, po kterém je poptávka, zároveň již prokázali schopnost prodávat a implementovat u klientů u nás i v zahraničí,“ říká k investici managing partner ve Fazole Ventures Pavel Přikryl.

Startup chce nyní v souvislosti s expanzí v některých zemích spustit novou službu, která by měla provozovatelům internetového připojení za přístup k jejich klientům platit. Peníze by tak měl startup získávat od příspěvků nejrůznějších pojišťoven, bank nebo z kritických infrastruktur. Díky tomu by mohl Whalebone snadněji penetrovat některé zahraniční trhy, které by jinak představovaly značné náklady.

danielkretinsky1

Přečtěte si takéVelký obchod Křetínského prozatím padá. Akcionáři německé skupiny Metro odmítli desítky miliard korunVelký obchod Křetínského prozatím padá. Akcionáři německé skupiny Metro odmítli desítky miliard korun

Pro brněnský startup představuje 15 milionů korun vůbec první investici, pro kterou se rozhodoval poměrně dlouhou dobu – ne kvůli financím, ale kvůli samotným investorům a jejich potenciálním kontaktům a zkušenostem.

„Byli jsme v kontaktu s desítkami investorů, nakonec jsme museli některé i odmítat a rozhodování nebylo lehké. Jednání s Fazole Ventures bylo ale od začátku velmi korektní, musíme ocenit přístup – málo teoretizování a striktní business orientaci všech zainteresovaných,“ dodal k investici šéf a spoluzakladatel Whalebone Richard Malovič.

Pro Pavla Boušku se skutečně nejedná o první investici. Vedle zmíněné firmy Vafo, která se specializuje na výrobu zvířecího krmiva, stojí také za pražským coworkingem Opero, investuje do českého startupu ActiJoy, který vyvíjí systém pro měření aktivity a výživy psů, a podíl má také například ve společnosti Ski a Bike Centrum Radotín.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym