Biotechnologický gigant Roche ocenil dvě české medicínské aplikace. Každá získala 100 tisíc korun na další rozvoj

Peter BrejčákPeter Brejčák

marek-vosecky

Foto: Roche

Marek Vosecký, spoluautor aplikace CF Hero

Kouč pro mladé pacienty s cystickou fibrózou, rozšíření současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater a aplikace pomáhající s přivoláním záchranky. První ročník soutěže Czech DIGI@MED Award, kterou pořádá česká pobočka jedné z největších biotechnologických firem světa Roche, zná své vítěze.

Kategorii Existující projekt a 100 tisíc korun na další rozvoj vyhrála aplikace CF Hero, která zábavnou formou buduje dlouhodobý návyk denních inhalací a dechových rehabilitací u pacientů s cystickou fibrózou. Za vývojem aplikace stojí trojice autorů Marek Vosecký, otec pětileté dívky s cystickou fibrózou, Jan Mihule, který se sám s nemocí úspěšně potýká už 37 let, a jejich kolegyně Barbora Červenková.

Mobilní aplikace pro teenagery s cystickou fibrózou

Cílem CF Hero je zlepšit život zejména mladých pacientů s cystickou fibrózou a zvýšit jejich věk dožití. Zajímavé je, že až 60 procent teenagerů ztrácí motivaci pokračovat v náročné léčbě. Aplikace nabízí řešení tohoto problému a zábavnou formou buduje u pacientů dlouhodobý návyk denních inhalací a dechových rehabilitací.

„Máme velkou radost, že jsme cenu získali, a bereme ji jako odměnu všech členů týmu za jejich vynaložené úsilí. Výhru použijeme na rozvoj a vylepšení aplikace. Plánujeme například redesign některých částí aplikace, aby byla pro uživatele ještě příjemnější a atraktivnější. Zároveň bude v listopadu aplikace k dispozici i na Slovensku a v roce 2020 plánujeme rozšíření na německý trh,“ prozradil Marek Vosecký.

LISA podporuje výzkum regeneračního potenciálu jater

Dalším oceněným projektem, který si odnesl 100 tisíc korun, je v kategorii Nápad, idea, prototyp aplikace LISA (Liver Surgery Analyzer) pracující na rozšíření možnosti současné klinické péče o pacienty s nádorovým onemocněním jater. Cílem je operace provádět co nejefektivněji pomocí modelování výsledku operace a přesnějšího odhadování zbytkového objemu orgánu.

mobilni-rozhlas-zachranka

Přečtěte si takéSe sirénou i notifikace do mobilu. Aplikace Záchranka a Mobilní rozhlas budou společně varovat před nebezpečímSe sirénou i notifikace do mobilu. Aplikace Záchranka a Mobilní rozhlas budou společně varovat před nebezpečím

A i když je aplikace prozatím ve fázi prototypu pro výzkum, podle poroty je unikátní díky schopnostem mapování a statistického popisu geometrie cévního systému jater na základě analýzy obrazových dat, ale i následné vizualizace používané pro vyhodnocování, výuku a výzkum regeneračního potenciálu jater.

„Výhra je pro nás důkazem, že spolupráce techniků a lékařů, kterou dlouhodobě podporuje Lékařská fakulta v Plzni a Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity, dává smysl. Samotný vývojářský tým úzce specializovaného projektu je malý, a proto je pro nás každé ocenění důležité,“ řekl autor aplikace Miroslav Jiřík.

„Výhru využijeme jednak na rozvoj aplikace, jednak na prohloubení spolupráce s univerzitou v Římě, kde si dále rozšířím znalosti o reprezentacích geometrických modelů vhodných pro popis cévního systému jater, které pak aplikuji v projektu LISA,“ dodal Jiřík.

Uspěla i aplikace Záchranka

Čestné uznání za mimořádný přínos z devíti přihlášených projektů získala známá aplikace Záchranka, která dokáže lokalizovat zraněného pomocí GPS a přivolat záchranné složky. Od jejího představení si ji stáhlo už přes milion lidí a pomohla k záchraně mnoha životů.

„Projekt jsem poprvé prezentoval v roce 2012 v rámci své bakalářské práce na konferenci k inovacím, kterou pořádala právě společnost Roche. O týden později jsem Záchranku poprvé představoval záchranářům a tam začala cesta jejího vývoje. Po sedmi letech je to opět společnost Roche, která oceňuje přínos aplikace spolu s deseti odborníky v oboru. Toho si moc vážím,“ uvedl Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

cf-hero-roche

Foto: Roche

Marek Vosecký z CF Hero přebírá šek v hodnotě 100 tisíc korun

Desetičlenná porota soutěže Czech DIGI@MED Award, která byla složená z renomovaných odborníků působících v oblasti farmacie, medicíny, digitálních technologií, obchodu a marketingu, hodnotila celkem devět přihlášených projektů. Hodnocení bylo dvoukolové a porotci projekty klasifikovali na základě míry disruptivity, přínosu pro uživatele, přínosu pro velikost populace a proveditelnost.

„Cílem Czech DIGI@MED Award je ocenit projekty, které v praxi přináší užitek nejen lékařům a farmaceutům, ale zejména pacientům. Velmi nás těší, že se to s mobilní aplikací CF Hero a projektem LISA podařilo naplnit,“ vysvětluje David Skalický, ředitel oddělení Market Access & Governmental Affairs v Roche.

MEDx Talks dávají naději

Biotechnologická firma Roche stojí také za projektem MEDx Talks, který nemocným lidem dodává energii a povzbuzení, že i s vážným onemocněním se dá žít a člověk se nemusí přestat radovat ze života. Nejen pacienti, ale i jejich blízcí, lékaři, známé osobnosti a jiní inspirativní lidé sdílí v MEDx talks své osobní příběhy, životní zkušenosti či nevšední pohledy na život.