Goldman Sachs investuje do modré planety. Do deseti let dá na boj proti jejímu znečišťování 750 miliard dolarů

planet
0Zobrazit komentáře

Planetě se nedaří nejlépe a svět konečně začíná před touto problematikou otevírat oči. Není již příliš pozdě? To je otázka, kterou si mnozí pokládají, ovšem snah vyvarovat se budoucnosti na zcela mrtvé planetě se objevuje čím dál tím více. Svou trochou do mlýna se snaží přispět drobní podnikatelé, samotné státy i ta největší jména světového byznysu. Jedním z nich je i investiční a bankovní společnost Goldman Sachs, která se chystá v příští dekádě poskytnout na boj proti změně klimatu 750 miliard dolarů.

Ochrana životního prostředí je nezbytná nutnost, ale v současné době ji můžeme označit i za trend. Ačkoliv může ekologická angažovanost konaná pouze ve jménu dobrého PR působit sebevíc povrchně, rozhodně se jedná o lepší scénář, než kdyby se nedělo vůbec nic.

Do ochrany životního prostředí se v posledních několika letech zapojuje stále větší množství osob, a to fyzických i právnických. Nedávno jsme vás informovali o projektu, který si vzal za úkol vysázet 20 milionů stromů, na který přispěl částkou jednoho milionu dolarů i Elon Musk a další známá jména. Oproti kroku, který nyní ohlásil Goldman Sachs, se však jedná o směšné drobné.

goldman-sachs-tower

Foto: click-see/Flickr

Goldman Sachs Tower v New Yorku

Americká investiční a bankovní společnost, která patří mezi největší jména svého oboru, oznámila rozhodnutí podpořit v příštích deseti letech celkem devět oblastí, které se zaměřují na změnu klimatu a vnitřní rozvoj, částkou 750 miliard dolarů, tedy více než 17 bilionů korun. Pro srovnání uveďme, že v roce 2018 firma utržila téměř 37 miliard dolarů s čistým ziskem přesahující 10 miliard.

Generální ředitel společnosti David Solomon toto rozhodnutí oznámil v deníku The Financial Times. Ve svém vyjádření řekl, že se nejedná jen o naléhavou potřebu jednat, ale pro banku existuje silná obchodní a investiční motivace k tomu, aby podnikla kroky vedoucí k řešení klimatu.

Mezi oněch devět oblastí patří například energie a doprava, udržitelné zemědělství a potravinářství nebo vzdělávání. Tyto oblasti budou podporovány finančními, investičními a poradenskými aktivitami.

S fosilními palivy opatrně

Spolu s tímto rozhodnutím společnost o víkendu zveřejnila i nová pravidla politiky financování projektů pro získávání fosilních paliv. Zpřísnění se týká snížení financování všech projektů, které přímo podporují vznik nových uhelných dolů a průzkum a vývoj těžby ropy v arktické oblasti.

liberis_tym

Přečtěte si takéDo Česka vstoupil britský startup Liberis. Financuje firmy výměnou za podíl z budoucích plateb kartouDo Česka vstoupil britský startup Liberis. Financuje firmy výměnou za podíl z budoucích plateb kartou

Tato rozhodnutí přišla po nepříliš přesvědčivém výsledku klimatického summitu OSN v Madridu. Delegáti z téměř 200 států světa se během něj sice shodli na potřebě naléhavých změn v oblasti emisí skleníkových plynů, ovšem nebyli schopni dohody, jak těchto změn dosáhnout.

I přes tyto iniciativy však dal Goldman Sachs najevo, že se bude i nadále angažovat ve fosilním průmyslu. „Svět bude i nadále vyrábět a používat fosilní paliva, letadla, automobily a průmyslové zboží a Goldman Sachs bude i nadále podporovat klienty v transakcích, které jsou důležité pro hospodářskou činnost,“ uvedl David Solomon.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym