Uspět v Asii může být jednodušší než v Silicon Valley. Vhodnou startovací stanicí je i pro české startupy Singapur

Peter BrejčákPeter Brejčák

singapur-min

Singapur se stává pro startupy stále zajímavější

Letos v srpnu oslaví Singapur pětapadesát let své nezávislosti. Za více než půlstoletí se z městského státu stala velká success story – díky podpoře soukromého podnikání a rychlému ekonomickému růstu se dokázal zařadit mezi nejvyspělejší země světa. V Asii zaznamenává nejvyšší index lidského rozvoje a globálně má sedmou nejvyšší úroveň HDP na obyvatele.

Díky tomu se Singapur zařadil mezi světová ekonomická centra, což současně pomáhá rozvoji startupového ekosystému. I když se v Asii pozornost zaměřuje zejména na Čínu, Singapur si na globální startupové mapě vydobyl nesmazatelné místo.

„Singapur je skvělým odrazovým můstkem na trhy jihovýchodní Asie, je to jedna z nejkonkurenceschopnějších a nejotevřenějších ekonomik pro podnikání,“ vyjmenovává Grace Sai, spoluzakladatelka inovačního ekosystému Found8, který provozuje také dva VC fondy a šest coworkingových center v Singapuru a Malajsii a nově v regionu spolupracuje i s českým programem CzechAccelerator.

Právě Singapur má podle Sai, která loni na podzim navštívila Česko a potkala se s tuzemskými startupy, vůbec největší venture kapitálové financování v jihovýchodní Asii – v zemi s necelými šesti miliony obyvatel proběhl největší počet obchodů v regionu za posledních 5 let.

Singapur jako přátelská vesnice

„Singapur představuje ekosystém na vzestupu s největší dostupností venture kapitálu v celé Asii kromě Číny. Stále je to však taková přátelská ‚vesnice‘, komunita, kde se všichni vzájemně znají a kde více financí proudí k méně nápadům a podnikatelům. Takže pokud jste dobrý podnikatel s dobrým nápadem, získat peníze je podstatně jednodušší a čelíte menší konkurenci,“ pokračuje Sai.

sai

Foto: CzechInvest

Grace Sai loni na podzim navštívila Českou republiku

Městský stát tak podle spoluzakladatelky Found8 nabízí lepší podmínky na budování startupů než například americká města: „Domnívám se, že v etablovaných inovačních hot-spotech, ať už v Silicon Valley, New Yorku nebo jinde, je v současnosti prostředí příliš konkurenční a příliš komplexní na to, aby se v nich nový evropský startup dokázal zorientovat.“

Díky své poloze na půli cesty mezi Indii, Čínou a Spojenými státy má Singapur výhodnou pozici pro firmy, které se již od svých začátků chtějí profilovat jako globální. Protože jde o westernizovanou, ale pořád asijskou zemi, nabízí podle Sai vhodnou perspektivu a možnosti cílit na čínský i americký trh.

Všeobecně se přitom v Singapuru daří jakýmkoliv typům startupů. Podobně jako na jiných trzích, i tady jsou nejvíc zastoupeny finanční technologie, realitní technologie, elektronické obchodování či například umělá inteligence a strojové učení, které aktuálně čerpají velkou podporu ze strany vlády i investorů.

„Máme skvělé univerzity, které patří mezi nejlepší dvacítku na světě. Ty nabízí výzkum na vysoké úrovni a talentované absolventy v oblastech technologií životního prostředí, strojním inženýrství, biomedicínských technologií, vesmírných a leteckých technologií, robotiky. Takže Singapur je vynikající pro jakýkoli startup, není sektorově vyhraněný,“ popisuje Sai.

Velmi dostupný rizikový kapitál

Rozvinutost startupového ekosystému dokazuje také oblast venture kapitálu, jeho dostupnost je podle nejaktuálnějších dat Světové banky globálně čtvrtá nejlepší. Pro srovnání, Česká republika se v roce 2017 umístila na šestatřicátém místě.

„Jako český podnikatel nejste omezen zdroji ve vaší zemi. Ano, začněte doma, ale pokud to je potřeba, rychle se poohlédněte i ve zbytku světa. Určitě je na místě nejdříve prozkoumat možnosti v České republice, ale ve chvíli, kdy zjistíte, že je třeba ocenění příliš nízké nebo nabízení investice není strategicky výhodná, dává smysl poohlédnout se jinde,“ říká Sai.

Jednu z možností podpory při expanzi právě do Singapuru nabízí tříměsíční program CzechAccelerator agentury CzechInvest, která nedávno s inkubátorem Found8 uzavřela nové partnerství. Díky tomu CzechInvest vezme startupy do Singapuru už letos na jaře a zprostředkuje jim na tři měsíce kancelářské prostory v centru města, přes 100 hodin mentoringu od poradců z Found8 a uhradí část nákladů na letenky, networkingové akce a workshopy v regionu. Uzávěrka přihlášek je však již 10. ledna.

sai2

Foto: CzechInvest

Grace Sai v Česku ukazovala asijský startupový ekosystém

„Pokud projdete skrze CzechInvest, potažmo Found8 jakožto jeho partnera, jsme schopni vám otevřít dveře. Vzhledem k tomu, o jak efektivní ekonomiku se jedná, klidně se už během prvního týdne můžete setkat se zástupci 20 venture kapitálových fondů. Je to velmi efektivní, což je obzvlášť v případě startupů, pro které je největším nepřítelem čas, klíčové,“ vysvětluje Sai.

CzechInvest zatím do Singapuru přes své programy vyslal již 18 startupů. Program v minulosti absolvovala i firma Retailys.com vytvářející nástroje pro vícekanálový prodej, které se podařilo v Singapuru otevřít vlastní pobočku.

tomas-cupr-rohlik-boxed2

Přečtěte si takéRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš ČuprRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš Čupr

„Díky zastoupení v Asii vidíme, že je pro nás snazší pronikat i do dalších zemí regionu, na což se nyní zaměřujeme. Každé firmě, která chce expandovat do zahraničí doporučuji podobnou zkušenost, jako jsou právě akcelerační programy, kde lze otestovat to, jestli projekt funguje v tržním prostředí,“ říká zakladatel startupu Petr Heller.

Zkušenosti ze Singapuru si pochvaluje také Vladimír Hičák ze startupu Pikto Digital, který nabízí řešení pro textilní firmy tisknoucí na látky s menšími ekologickými dopady. „Již v prvních fázích rozvoje jsme uzavřeli spolupráci s partnery z Asie a momentálně pracujeme na distribuci a samozřejmě i na spolupráci v segmentu výzkumu a vývoje,“ říká Hičák.

singapur

Pohled na noční Singapur

Rozdílů mezi evropským a asijským trhem přitom vidí několik. „Určitě v mentalitě, velikosti trhů, dynamice. Ale vždy a všude platí, že všichni chtějí dělat byznys, ze kterého profitují. To je důležitý faktor, který spojuje všechny trhy světa,“ doplňuje Hičák.

Zahraničí by se zároveň neměly české startupy vůbec obávat. Na základě svých zkušeností to tvrdí i Sai, která v Praze nedávno potkala několik zástupců tuzemského ekosystému. „Udělali na mě opravdu velký dojem,“ přiznává.

„Myslím, že máte větší potenciál a šanci uspět, než si myslíte. Doporučila bych vám, abyste byli ambiciózní, nebáli se vykročit do světa a byli hrdí na to, že jste podnikatelé z České republiky. Globální byznys klidně budujte odsud, nejste o nic horší než podnikatelé z USA nebo Singapuru,“ dodává Grace Sai.