Diverzifikace v době krize. Revolut otevírá nákupy kryptoměn a zlata i pro uživatele bez placených účtů

revolut-app-topInsider

Foto: Revolut

Mobilní aplikace Revolut

0Zobrazit komentáře

Jestli se něčemu v době probíhající krize daří, pak jsou to bezpochyby služby na vzdálenou komunikaci, rozvoz jídla, potravin nebo léků, ale také biotechu nebo fintechu. Právě finanční technologie jsou jednou z oblastí, která zásadní propad prozatím nezaznamenala, naopak spousta aplikací jde lidem naproti, protože v rámci opatření nakupují více online a také postupně diverzifikují své portfolio.

Je to i jeden z důvodů, proč se některé dříve placené služby rozhodl uvolnit všem uživatelům britský startup Revolut. Služba, která má přes 10 milionů uživatelů po celém světě a oficiálně funguje také v Česku, totiž mimo vlastních karet nebo okamžitých transakcí mezi uživateli v různých měnách bez poplatků už delší dobu nabízí také nákup kryptoměn, akcií nebo nedávno uvedeného zlata, o které roste zájem.

Nákup kryptoměn nebo zlata byl nicméně přístupný pouze uživatelům v placených plánech Premium či Metal. Vzhledem k aktuální pandemické situaci se ovšem Revolut rozhodl, že kryptoměny nově zpřístupní i standardním uživatelům tak, aby nemuseli platit.

Nikolay-storonsky-revolut

Foto: Revolut

Spoluzakladatel Revolutu Nikolaj Storonskij

Z každé kryptoměnové transakce na Revolutu se platí 1,5% poplatek – ten zůstane stejný pro všechny až do konce dubna. Od května pak zaplatí uživatelé na plánu Standard 2,5 % z každé transakce. S přelomem dubna a května má přijít pro uživatele, kteří využívají bezplatný tarif, také nákup zlata. U něj se už od startu bude lišit jen procentuální poplatek na transakcích, který bude místo 0,25 %, který je nastavený pro Premium a Metal, činit 1,5 %.

„V těžkých časech otevíráme pro naše standardní uživatele více služeb, aby si mohli během možného zpomalení ekonomiky lépe spravovat své finance. Jde o dočasné virtuální karty pro bezpečné online transakce a kryptoměny i zlato, aby mohli lidé diverzifikovat svá úsporná portfolia v době, kdy jsou trhy a běžné měny volatilní,“ komentuje pro CzechCrunch novinky manažer komunikace pro region CEE v Revolutu Stefan Bogucki.

Motivací je tak především aktuální zpomalení ekonomiky a rostoucí zájem o nákupy v rámci diverzifikace investičního portfolia. Ostatně, například kryptoměna Bitcoin, která má nejvyšší tržní kapitalizaci, během posledního měsíce zaznamenala rychlý propad z téměř 9 tisíc dolarů až na méně než 5 tisíc, a mezitím spoustu krátkodobých výkyvů nahoru a dolů. Je to trochu podobné jako situace na akciovém trhu.

Kvůli obrovské volatilitě jsou nicméně kryptoměny jedním z nejvíce spekulativních nástrojů, na kterém jde poměrně rychle vydělat, ale i přijít o peníze.