Tom Cruise poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Hollywoodská hvězda tam s NASA natočí nový film

Jiří SvobodaJiří Svoboda

tom-cruise-iss

Foto: Gage Skidmore/Flickr & CzechCrunch

Tom Cruise natočí film na Mezinárodní vesmírné stanici

0Zobrazit komentáře

Vesmír je od pradávna prostředím, se kterým filmová studia ráda pracují. Doteď se ale musela většina scén v hollywoodských bijácích obejít bez skutečného vesmíru, což se nyní chystá změnit slavný americký herec Tom Cruise ve spolupráci s NASA.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku po několika dnech spekulací potvrdil, že s filmovou hvězdou chystá natáčení filmu přímo na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). „Potřebujeme populární média, aby inspirovala novou generaci inženýrů a vědců, kteří učiní z ambiciózních plánů NASA realitu,“ odůvodnil unikátní spolupráci šéf úřadu Jim Bridenstine.

Sedmapadesátiletý Tom Cruise je známý jako herec, který se nebojí šílených akčních scén, ideálně bez toho, aby ho nahrazovali kaskadéři. Hvězda legendárního filmu Top Gun (který chystá pokračování) například ve snímku Mission: Impossible – Národ grázlů (2015) visela z křídla startujícího letadla.

Kromě lokace natáčení zatím není jasné, o čem film bude nebo jak přesně se samotný Tom Cruise zapojí. NASA prozatím odmítla prozradit jakékoliv další detaily o projektu. Spekuluje se ale také o tom, že by mohl být do celého projektu zapojen také Elon Musk a jeho vesmírná společnost SpaceX, jak napsal ještě před oficiálním potvrzením od NASA magazín Deadline.

Přestože SpaceX prozatím svou účast v projektu nepotvrdilo, Cruise a členové štábu by se na ISS pravděpodobně dostali pomocí lodě Crew Dragon právě od SpaceX. Americká NASA ostatně nemá v tuto chvíli mnoho jiných možností.

Crew Dragon má ostatně v plánu tento měsíc poprvé vynést na oběžnou dráhu astronauty, ale zároveň už SpaceX dříve dalo zelenou neprofesionálním astronautům, kteří novou loď taktéž využijí. V únoru firma oznámila, že na orbit pošle vesmírné turisty už příští rok.

Amatérští herci ve skafandrech

Ve vesmíru už byly natočeny nejspíš desítky menších segmentů, které se ovšem v naprosté většině používají jako materiál do dokumentárních nebo vzdělávacích videí. Podle dosavadních záznamů se stalo zatím jen jednou, že by se lidé pokusili o produkci filmu s fiktivní zápletkou na ISS.

crew-dragon6

Foto: SpaceX

Vizualizace vesmírné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX

Toto prvenství si v roce 2008 zapsal Richard Garriott, podnikatel a jeden z mála dosavadních vesmírných turistů. V necelém šestiminutovém snímku Apogee of Fear hrají astronauti sami sebe a více než profesionálnímu filmu se podobá spíš parodii.

Je tak otázka, s čím přesně přijdou hollywoodští producenti. Nápad natočit celovečerní film ve vesmíru není nový, nicméně v cestě stojí hned několik legislativních, logistických a praktických problémů, počínaje obřími pojišťovacími částkami, které by byly třeba, a konče nástrahami stavu beztíže i možností jen omezeného filmového štábu.