Xbox roste a Microsoft odhaluje nové herní tituly. Podívejte se na další Forzu, Fable nebo Halo Infinite

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

microsoft-xbox-halo-infinite-2

Foto: Microsoft

Novinka Halo Infinite slibuje větší důraz na postavu Master Chiefa

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv to může být vzhledem k jejich kulturnímu vlivu překvapivé, herní průmysl vydělává více než ten filmový. Zatímco filmové i televizní produkce se ale po globální karanténě teprve opatrně vracejí na plac a doba oživení kin zůstává otázkou, herní studia už do světa posílají hlavní tituly pro letošní rok. Necelé dva týdny poté, co své novinky představil Ubisoft, proběhla také online konference Microsoftu. Ten pro Xbox i PC uvedl nové díly her jako Halo Infinite, Forza Motorsport, Fable nebo S.T.A.L.K.E.R. 2.

Redmondský technologický obr se včera pochlubil v mnoha ohledech velmi pozitivními finančními výsledky, přičemž obrat softwaru a služeb spojených s Xboxem vyrostl o 64 %. Nová verze herní konzole Xbox s přídomkem Series X vyjde na podzim, takže je nejvyšší čas ukázat, co si na ní hráči užijí. Microsoft tak včera představil rovnou 18 nových her, přičemž celá polovina bude podle všeho vyžadovat počítač nebo chystanou konzoli firmy.

Nejočekávanějším oznámením bylo jednoznačně Halo Infinite. Šestý „velký“ díl legendární akční série přichází pět let po Halo 5: Guardians a po kritice jeho děje se má v mnohem větší míře zaměřit na samotnou postavu Master Chiefa. Hráči se tak mohou těšit na hlubší ponoření do hrdinova příběhu, zatím o se budou probíjet stovkami mimozemšťanů.

Zaměření na hlavní postavu her Halo jasně předkládá trailer novinky. Sledujeme v něm proces vzniku brnění, bez kterého jsme Master Chiefa ještě nikdy neviděli. Microsoft se podělil také o osm minut záběrů přímo ze hry, kde si elitní lidský voják pomocí mnoha různých zbraní a technik fyzického souboje probojuje cestu do mimozemské základny.

Vývojáři z 343 Industries přitom slibují, že hra na konzoli bez problémů poběží při 60 FPS. Přesné datum vydání zůstává neznámé, ale Halo Infinite by mělo na Xbox One, Xbox Series X i PC dorazit ke konci letošního roku.

Vrací se i legendární S.T.A.L.K.E.R.

Největším překvapením byl naopak první trailer na novinku S.T.A.L.K.E.R. 2. O vývoji hry navazující na dnes už kultovní trilogii z přelomu minulé dekády se hovořilo dlouho, až nyní se však Microsoft poprvé pochlubil prvními záběry. Ponurý trailer slibuje atmosféru radiací zamořené Zóny tak, jak si ji pamatujeme z prvního dílu – dokonce v něm zahlédneme dobře známé lokace.

S.T.A.L.K.E.R. 2 opět slibuje masivní otevřený svět plný mutantů a bizarních anomálií, zastřešený silným příběhem. Mnoho detailů zůstává po odhalení traileru neznámých, těšit se ale podle všeho můžeme příští rok. Jako první si přitom hru zahrají majitelé Xbox Series X, vydání na PC bude následovat později.

Závodní špička

Forza Motorsport je ve světě závodních her už mnoho let dobře známou veličinou, takže další pokračování je jasným bodem širokého zájmu. Uvedení novinky bylo poměrně skromné, ve středu však stojí několik zásadních informací. Hra plná naleštěných závodních aut dostane plnou podporu technologie ray tracing, 4K rozlišení a stabilní běh na konzoli při 60 FPS.

Vlajkových titulů je víc

Několik nejzajímavějších novinek Microsoftu uzavírá pokračování pohádkové RPG série Fable. Na hře pracuje studio Playground Games a prozatím ukázalo minutový renderovaný trailer. „Tvůj příběh bude teprve napsán,“ říká v něm vypravěč při epickém záběru na krajinu s velkým zámkem.

Kromě hlavní čtveřice americká firma připravila mnoho dalších titulů, mezi které patří například State of Decay 3, Warhammer 40 000 Darktide, As Dusk Falls, The Medium, Psychonauts 2, Destiny 2 Beyond Light a další. Všechny trailery spolu se samotným záznamem z online prezentace si lze prohlédnout ve speciálním playlistu na youtubovém kanálu Xboxu.

Sony očekává velký zájem o PlayStation 5

Paralelně s ohlášením Microsoftu se objevila také zpráva, že Sony výrazně zvyšuje počet chystaných konzolí PlayStation 5, které letos vyrobí. Zatímco původně bylo plánovaných šest milionů, podle zdrojů agentury Bloomberg by se finální číslo mohlo vyšplhat až k deseti milionům. Ačkoliv například prodeje smartphonů v době pandemie klesly, čistě herní zařízení se o nedostatek zájmu nejspíš obávat nemusí, právě naopak.

PlayStation 5 přichází celých sedm let po svém předchůdci a má představovat další velký krok vpřed u herních konzolí. Poprvé totiž nabídne hardware s podobným výkonem jako kvalitní herní počítače, což zahrnuje například 16GB a velice rychlé SSD. Spolu s tím přijde nová generace velmi atraktivních her jako Cyberpunk 2077 nebo Horizon Forbidden West. O konzoli je proto až takový zájem, že Sony bude možná nuceno omezit objednávky na jeden kus na zákazníka.

Pokud by poptávka po novém PlayStationu skutečně odpovídala předpokládaným počtům vyráběných kusů, mohlo by se jednat o extrémně úspěšný start prodeje. PlayStation 4 se do rukou prvních zákazníků dostalo v listopadu roku 2013 a do konce prosince firma hlásila 4,2 milionu prodaných kusů. Do dnešního dne toto číslo přesáhlo 108 milionů.

ps5-editions

Foto: PlayStation

Dvě edice PS5. Jedna s Blu-Ray mechanikou a druhá digitální a levnější verze