Neprůstřelná okna a tělo z karbonu. Luxusní turecká jachta Mazu 82 je plavidlem podle vkusu Batmana

jachta8-min

Foto: Mazu Yachts

Mazu 82 je unikátní plavidlo, která má na trhu jen minimální konkurenci

0Zobrazit komentáře

Léto je v plném proudu a s ním i jachtařská sezóna. Evropské přístavy proto zaplnily bělostné plachty plachetnic a hřmící motory motorových jacht. Někde mezi nimi se prohání také jachta Mazu 82, která se ovšem od ostatních plavidel dost zásadně liší. Díky svému temnému vzhledu, ostrým liniím a neprůstřelným parametrům totiž působí, jako by se v turecké Antalyi rozhodl strávit dovolenou samotný Batman.

Turečtí konstruktéři pojali celý projekt Mazu 82 jako demonstraci nejmodernějších technologií, které lze u jachty aplikovat. Pětadvacet metrů dlouhé plavidlo bylo od začátku stavěno pro zdolávání vysokých rychlostí. Za tímto účelem může být jachta vybavena různými motorizacemi, přičemž ta nejvýkonnější, obsahující trojici motorů Volvo Penta IPS 1350, nabízí výkon 3 tisíce koní. Plavidlo je díky nim schopno prostupovat mořskými vlnami rychlostí až 40 uzlů, tedy asi 74 km/h.

Této rychlosti by ovšem nebylo možné dosáhnout, pokud by byla loď vyrobena ze standardních materiálů. V případě Mazu 82 se však bavíme o plavidlu, jehož lodní sendvičová konstrukce je vyrobena z uhlíkového kompozitu. Je tedy dostatečně lehká a zároveň odolná.

jachta12-min

Foto: Mazu Yachts

Temná barva je odkazem na uhlíková vlákna tvořící tělo jachty

jachta10-min

Foto: Mazu Yachts

Jachta nabízí vše, co je potřeba pro plavbu plnou luxusu

Paluba nese prosklený velín, který vyvolává mnoho otázek. Je jasné, že jachta je určena pro tu nejnáročnější klientelu, ovšem prosklení palubního kokpitu, které tvoří velké skleněné tabule o tloušťce 22 milimetrů. Jednotlivé skleněné vrstvy tabulí jsou navíc prokládány vrstvou polyvinyl butylaru. Důvod? Výrobce potřeboval zajistit neprůstřelnost oken. Majitelé tak nemusí mít strach, že by je na moři ohrozila jakákoliv, byť jen zbloudilá, kulka.

Apartmán na moři

Pokud si odmyslíme neprůstřelné prvky, kompozitní materiály a batmanovský vzhled, je Mazu 82 vcelku typickou luxusní jachtou. Hned za kapitánským můstkem se nachází salonek nabízející příjemné posezení v polstrovaných sedačkách či audiovizuální požitek z velké obrazovky a reprosoustavy. Díky takovému vybavení se může vrchní paluba okamžitě proměnit na místo plné zábavy prošpikované sluncem, mořskou solí a špetkou alkoholu, který je dostupný v přítomném minibaru.

jachta3-min

Foto: Mazu Yachts

Prosklené prvky vnášejí na palubu maximum světla. V případě potřeby lze střechu zatáhnout

jachta4-min

Foto: Mazu Yachts

Vnitřní salónek

Okolo minibaru se dá z vrchní paluby sejít do podpalubí. To nabízí útulný obývací pokoj s dostatečně velkou plochou obrazovkou na jedné straně a kompaktní kuchyní na straně druhé. Hlouběji v trupu lodi se nachází neméně příjemná hlavní ložnice a také ložnice pro hosty, případně pro posádku nebo osobní bodyguardy.

Interiér má na svědomí nezávislý návrhář, který se netají tím, že vycházel z koncepce klasických bytových jednotek. Proto prý loď nabízí nábytek stojící v prostoru, dřevo, přírodní kůži a detaily laděné do bronzové barvy. Atmosféru interiéru doplňuje osvětlení, díky kterému se lze po lodi pohybovat stejně dobře v noci jako ve dne.

jachta1-min

Foto: Mazu Yachts

Ložnice uvnitř jachty

Posledním využitelným prostorem je záď lodi, která se schodovitě svažuje v podstatě až do moře. Schody vedoucí z vrchní paluby nabízejí dostatek prostoru, aby si na nich mohli pasažéři pohodlně posedět či poležet. Pokud by bylo povalování po palubě pod jejich úroveň, mohou využít malé pohovky ve spodní části, na kterou navazují dřevěné schůdky vedoucí na plovoucí platformu. Z té se dá sestoupit přímo do vody.

Novinku z produkce Mazu Yachts si již převzal první majitel, který chce jachtu využívat jako svůj nový domov a kancelář. Loď chce tímto způsobem využívat proto, aby se mohl držet co nejdál od problémů způsobených současnou celosvětovou pandemií. Palivové nádrže o objemu 4,5 tisíce litrů by mu měly v jeho snaze vystačit na plavbu dlouhou přibližně 741 kilometrů. Jméno majitele prozrazeno nebylo, Bruce Wayne je tedy stále ve hře.

jachta2-min

Foto: Mazu Yachts

Vrchní paluba nabízí prostor pro odpočinek

jachta7-min

Foto: Mazu Yachts

Palubu lze proměnit i v malé soukromé kino

jachta6-min

Foto: Mazu Yachts

Kapitánský můstek

Diskuze (0)

Novinka

Anonym