Tesla za půl milionu, zakladatel Spotify dá do startupů miliardu a Airbus chce létat na vodík. Přečtěte si zprávy týdne

V uplynulých sedmi dnech se toho opět událo mnoho v oblasti dopravy. Vedle toho, že Tesla představila nové baterie, díky nimž postaví mnohem výkonnější Model S a masový elektromobil za zhruba půl milionu korun, ukázal Airbus futuristická letadla na vodík a Kalifornie rozhodla o zákazu prodeje aut se spalovacími motory, který vejde v platnost v roce 2035.

Velmi rozebírané bylo i oznámení zakladatele Spotify Daniela Eka, který chce podpořit startupy z Evropy a má pro ně nachystanou jednu miliardu eur. Jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek naopak poslal stovky milionů korun do virtuálního fitness kouče, respektive startupu Freeletics, a COOP spustil vlastní e-shop s potravinami pro malá města a vesnice.

Pokud hledáte větší příběhy, určitě vám můžeme doporučit výživný článek se socioložkou Karolínou Presovou, která pomáhá firmám i jednotlivcům s digitální hygienou a upozorňuje na nešvary spojené s neustálým online režimem, nebo podcast s fotbalistou Jakubem Janktem nejen o esportovém týmu Sampi. A důležitá zpráva pro všechny hráče: remake kultovní Mafie je již v prodeji.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

🛒. COOP rozjíždí vlastní e-shop s potravinami: Síť supermarketů COOP chce umožnit online objednávky potravin a jiných doplňků i v menších městech a vesnicích. Spouští proto vlastní e-shop a do konce měsíce do něj zařadí prvních 500 prodejen. Cílem je pokrýt celou republiku.

🏃‍♀️ Komárek posílá stovky milionů korun do fitness kouče: Dnes už není potřeba chodit do fitka s trenérem, když existují nástroje, ve kterých se vás chopí virtuální kouč. Tomuto trendu věří i miliardář Karel Komárek, který přes svou skupinu KKCG posílá stovky milionů korun do mnichovského startupu Freeletics.

🚘 Kalifornie zakáže prodej nových aut se spalovacími motory: Už dnes elektrický pohon významně narušuje tradiční automobilový průmysl a Kalifornie chce tento trend podpořit. Od roku 2035 zakáže prodej nových aut se spalovacími motory, aby omezila dopady emisí na životní prostředí.

💰 IP Fabric na analýzu sítí nabírá miliony eur: Analýza síťové infrastruktury možná nezní úplně sexy, ale jak ukazuje Pavel Bykov ze startupu IP Fabric, je extrémně důležitá. Na svůj rychle rostoucí byznys, v němž hraje klíčovou roli i Airbus, teď od investorů získává zhruba 95 milionů korun.

🇪🇺 Zakladatel Spotify pošle miliardu eur evropským startupům: Ačkoliv úspěšné evropské startupy existují, jsou zpravidla ve stínu Silicon Valley. To plánuje změnit zakladatel Spotify Daniel Ek, který podpoří vznik více „superspolečností” a pošle jednu miliardu eur projektům z Evropy.

🎥 HBO ovládlo ceny Emmy: I když má Netflix v televizním průmyslu obrovský vliv, stále nedosahuje kvalit HBO, alespoň dle odborných porot. V průběhu udělování prestižních cen Emmy zabodoval především seriál Watchmen, úspěch ale slaví i Disney+ s hitem The Mandalorian.

🕹 Zhruba 7,5 miliardy za tvůrce kultovních her: Microsoft chce na herním trhu dominovat a proti Sony zbrojí obrovským nákupem věhlasných herních studií jako Bethesda, id Software a dalších. Za tvůrce kultovních her jako The Elder Scrolls, Quake nebo Doom zaplatí dohromady 7,5 miliardy dolarů a skvěle mu vyšlo i načasování před vydáním nových Xboxů.

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

ccweekly-promo2

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

V čele automobilky Nikola končí její zakladatel. Řeší se, zda její vodíková auta a technologie vůbec existují

nikola-milton

Trevor Milton už není šéfem automobilky Nikola, kterou založil

Foto: Nikola/CzechCrunch

Před pár týdny Trevor Milton slavil velkou spolupráci s General Motors, teď ale z vedení své ambiciózní automobilky Nikola nečekaně odchází. Sílí totiž spekulace, zda je jeho vodíková technologie opravdu reálná.

***

Futuristické křivky a pohon na vodík. Airbus představil letadla, se kterými chce změnit leteckou dopravu

airbus-zeroe4

Airbus představil tři vodíkové koncepty, které představují budoucnost aviatiky

Foto: Airbus

Airbus ukázal svou vizi pro budoucnost letecké dopravy. Jeho letadla, která mají začít létat v příští dekádě, budou poháněna vodíkem a přijdou s futuristickými tvary.

***

Podnikat jsem začal hned v 18 letech. Hráči esportu si už dnes mohou vydělat víc než my, říká fotbalista Jankto v podcastu

jakub-jankto

Jakub Jankto je profesionálním fotbalistou prvoligového italského klubu Sampdoria Janov

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Český fotbalista Jakub Jankto už v 18 letech odešel do Itálie a v našem podcastu vzpomíná, že když mu na účtu přistála první velká výplata, nelenil a ihned se ji rozhodl chytře investovat. Velké ambice má se svým esportovým týmem Sampi a podporuje také další startupy.

***

Velkolepý návrat do Lost Heaven. Vychází očekávaný remake české herní klasiky Mafia ve 4K a s dabingem

mafia-remakex

Remake prvního dílu české herní klasiky Mafia se blíží

Foto: 2K

Propracovaná 4K grafika, český dabing a nostalgické vzpomínky. Očekávaný remake legendární hry Mafia vstupuje do prodeje a vrací nás do tajemného města Lost Heaven.

***

Velké novinky Tesly. Elon Musk jde vstříc masové elektromobilitě a s novými bateriemi chystá auto za půl milionu

tesla-musk-modely2

Elon Musk a elektromobil Tesla Model Y

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elon Musk sliboval velké novinky a během očekávaného Tesla Battery Day je skutečně doručil. Nové baterie přinesou mnohem výkonnější Model S a poprvé také masový elektromobil za půl milionu.

***

Člověk, který je na Slacku i ve dvě ráno, rychle vyhoří. Firmy by měly vyhlašovat čas offline, říká socioložka Karolína Presová

karolinapresova1_2

Karolína Presová je socioložka a zakladatelka projektu Replug.me

Foto: Replug.me

Řešit e-maily před spaním a reagovat na Slacku ve dvě ráno je akorát cesta k vyhoření. Socioložka Karolína Presová proto pomáhá firmám i jednotlivcům s důležitou digitální hygienou, která může být zásadní pro úspěchy v pracovním i osobním životě.

***

Český úspěch z Kuala Lumpur. David Chmelař staví asijskou Heureku a od investorů získal už půl miliardy korun

david-chmelar

David Chmelař, spoluzakladatel asijského startupu iPrice

Foto: Archiv DCH

O asijském cenovém srovnávači iPrice možná slyšíte prvně, ale rozhodně ne naposledy. Stojí za ním totiž David Chmelař, který z Malajsie nenápadně buduje obří byznys, do kterého investoři vložili už stovky milionů korun.

***

Češi po boku Netflixu a HBO. Mall.tv slaví se svým internetovým seriálem historickou nominaci na prestižní Emmy

martyisdead

Internetový seriál #martyisdead od Mall.tv je nominován na prestižní cenu Emmy

Foto: Mall.tv

Česká internetová televize Mall.tv si připisuje velký úspěch na mezinárodním poli. Vedle gigantů jako HBO nebo Netflix se uchází se svým seriálem #martyisdead o prestižní televizní ceny Emmy. 🎥

***

Doba vodíková přichází i do Česka. Unipetrol v příštím roce spustí první veřejně dostupné vodíkové stanice

vodikove-stanice2

Vizualizace vodíkové stanice Benzina

Foto: Unipetrol

Palivo budoucnosti se konečně chystá i k českým silnicím. U benzínových pump Benzina začnou příští rok růst první veřejné stanice pro tankování vodíku, který pohání stále více elektromobilů.

***

Nápadem roku je ostravský SprayVision, který modernizuje lakovny. Zabodovaly i Live Penalty Pavla Kacerleho

live-penalty

Live Penalty umožňuje hráčům v mobilní aplikaci střílet penalty na reálné brankáře

Foto: Live Penalty

Třináctý ročník soutěže Nápad roku má netradičního vítěze. Ostravský SprayVision totiž díky technologiím mění lakýrnický byznys. Zabodovaly také startupy Live Penalty či Resistant AI.

***

Velký úspěch na Kickstarteru a hned další milionová investice. Český Fireball míří s mobilním Dračím doupětem do světa

fireball-roose-1

Jan Roose, spoluzakladatel a CEO herního startupu Fireball

Foto: Fireball

Dračí doupě ho bavilo už odmala. Legendární hru na hrdiny se nyní Jan Roose rozhodl zmodernizovat a s mobilní verzí okouzlil Kickstarter i známé české investory.

Spoluzakladatel CzechCrunche, nadšenec do byznysu, designu, kryptoměn, cestování a nejrůznějších technologií.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.