Netflix i díky pandemii pokořil dva velké milníky. Má přes 200 milionů předplatitelů a nemusí si půjčovat peníze

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

gambit4

Foto: Charlie Gray/Netflix

Anya Taylor-Joy v seriálu Dámský gambit od Netflixu

0Zobrazit komentáře

Netflix, první a stále zdaleka největší audiovizuální streamovací služba na světě, překonala zásadní milník. Ačkoliv ke konci roku trochu zvolnila, podařilo se jí loni pokořit hranici 200 milionů předplatitelů, a rovnou si úspěch pojistila. Finální číslo za poslední kvartál roku 2020 se zastavilo na hranici 203,6 milionu. Definitivně se tak otevřela nová kapitola firmy, kdy bude čelit stále sílící konkurenci a hledat nové části trhu.

Na počátku loňského roku jsme v rozsáhlém profilu Netflixu mimo jiné řešili otázku udržitelnosti byznysu, který vytváří velké dluhy s tím, že je zaplatí rychlý růst. Tehdy měla služba kolem 167 milionů předplatitelů, rychlost jejich přibývání se snižovala a svou konkurenci spustili obři jako Apple a Disney. Tehdy ale ještě nikdo netušil, že první rok nastoupivší „éry streamování“ bude provázet pandemie.

Těžko říct, do jaké to bylo míry, ale rozsáhlé karantény skokovému rozšíření publika nových i starších služeb bezesporu přispěly. Disney+ se tak za prvních dvanáct měsíců fungování podařilo nabrat přes 86 milionů diváků. Samotné vedení zábavního giganta přitom očekávalo, že se k podobnému číslu přiblíží až v horizont několika let.

tiger-king-netflix-3

Foto: Netflix

Dokumentární série Netflixu Pán tygrů měla větší úspěch než druhá řada Stranger Things

Zejména v první polovině roku 2020 z lidí zavřených doma ve velkém těžil také Netflix. Jeho počet placených účtů se jen mezi dubnem a červnem navýšil o deset milionů, tedy podstatně více, než se předpokládalo i se započtením pozitivního vlivu karantény. Podle varování firmy přišel s třetím kvartálem velký propad na pouhé dva miliony nováčků, závěrečné měsíce ale opět posílily na dalších 8,5 milionu zdrojů příjmů.

Celkově loňský rok službě přinesl rekordních 37 milionů nových předplatitelů. A všichni se měli na co dívat. Hned na jaře se nečekaně velkým hitem stal bizarní Tiger King o chovatelích velkých koček z amerického jihu. Následovaly seriálové i filmové hity typu Papírový dům, Dark, Vyproštění, Ratchedová nebo osobní výpověď slavného dokumentaristy David Attenborough: Život na naší planetě.

Netflix profituje hlavně z modelu vydávání velkého množství obsahu pro různá publika, pravidelně ale přichází i s velkými událostmi, kterými zaplaví internet. Na závěr roku mu to vyšlo hned několikrát. Dámský gambit spustil globální lavinu zájmu o šachy a čtvrtá řada Koruny se dočkala komentáře i od královské rodiny. Ambiciózní počin George Clooneyho Půlnoční nebe sice mělo problémy s vyprávěním, přesto si ho za první měsíc pustilo asi 72 milionů lidí.

gambit3

Foto: Phil Bray/Netflix

Anya Taylor-Joy v seriálu Dámský gambit od Netflixu

Velký zájem diváků převedený na peníze znamená, že Netflix dosáhl mety 25 miliard dolarů za rok v příjmech. S tím se pojí další skvělá zpráva pro akcionáře, zmíněná v komentáři k finančním výsledkům: „Každodenní fungování společnosti už není potřeba podporovat externím financováním.“ Jinými slovy, firma si pro běžnou operaci konečně nemusí půjčovat. Postupně se tak dostává do bodu, kdy bude konzistentně zisková a bez dluhů. Ty se v současnosti pohybují mezi 10 až 15 miliardami dolarů.

Zároveň se ovšem pokouší trochu korigovat nadšení. Už ve třetím kvartálu loňského roku se ukázal efekt skokového nárůstu předplatných díky pandemii, který bude mít téměř jistě dlouhodobé důsledky. Vedení Netflixu proto upozorňuje, že v tomto roce nic blízkého desetimilionovým skokům platících uživatelů spíš nelze očekávat.

Netflix jako karanténní záchrana

Jak popisuje The Verge, ve prospěch streamovacího obra navíc – hlavně v USA – hrálo několik dalších faktorů. Velké konkurenční služby typu HBO Max a Peacock se teprve pomalu rozjížděly, originální obsah Disney+ se kromě Mandaloriana nebo Hamiltonu moc nevytáhl a venkovní akce neexistovaly. Kromě koukání na Netflix vlastně nebylo co jiného dělat.

netflix-witcher-henry-cavill

Foto: Katalin Vermes/Netflix

Letos by na Netflixu měla vyjít i druhá řada fantasy hitu Zaklínač

Je proto dost možné, že si ho pořídila velká část Američanů, kteří k tomu vůbec mají předpoklady. Když se k tomu připojí velké plány Disneyho nebo Warner Bros., pouštějící své kinofilmy zároveň na plátna i na HBO Max, následující měsíce mohou být docela výzvou. Netflix proto vůbec neotálí a už minulý týden přišel se seznamem sedmdesáti filmů, co letos plánuje vydat.

Jelikož se většinu letošního roku bude pořád bojovat s pandemií, kina pro něj pořád moc velkou konkurencí nebudou. Kdyby náhodou ano, má připravené vlastní projekty s velkými hvězdami formátu Dwayna Johnsona, Leonarda DiCapria, Jennifer Lawrence a mnoha dalších. V nejnovějším dopise firmy své plány shrnuje přímočaře: „Naše strategie je jednoduchá: pokud budeme Netflix zlepšovat každý den a těšit naše uživatele, budeme jejich první volbou pro streamovanou zábavu.“