Shoptet za dva roky zdvojnásobil obrat na 200 milionů korun. Pro e-shopaře spouští vlastní univerzitu

Peter BrejčákPeter Brejčák

miroslav-udan-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Miroslav Uďan, spoluzakladatel a CEO Shoptetu

0Zobrazit komentáře

Česká e-commerce v loňském roce opět překonala svůj rekord a podle očekávání rychle rostla. To se pochopitelně podepsalo i na výsledcích společnosti Shoptet, na jejíž platformě aktuálně funguje už 24 tisíc e-shopů, tedy přibližně polovina ze všech internetových obchodů v Česku a zhruba o pět tisíc více než v roce 2019.

Obrat e-shopů, které Shoptet využívají, loni meziročně vyrostl o 50 procent na 36 miliard korun, což je přibližně pětina obratu celé tuzemské e-commerce. Obrat samotné firmy, které šéfuje Miroslav Uďan, se díky tomu v roce 2020 dostal k úrovni 200 milionů korun (o čtvrtinu více než v roce předloňském).

„E-shopům využívajícím naše řešení se meziročně podařilo navýšit obrat o polovinu. Jde o lepší výsledek než v předchozím meziročním srovnání, kdy jim mezi lety 2018 a 2019 vzrostl celkový obrat o 44 %,“ dodává k číslům Uďan s tím, že v e-shopech na Shoptetu loni nakoupilo zhruba 3,5 milionu unikátních zákazníků.

miroslav-udan5

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Miroslav Uďan, spoluzakladatel a CEO Shoptetu

„Během dvou let se nám podařilo bezmála zdvojnásobit náš obrat. Bezpochyby nám k tomu napomohl růst online prodejů spojený s pandemií, nicméně vzestupný trend elektronického obchodování je i přesto dlouhodobě patrný. V každém případě se nám podařilo splnit náš plán pro rok 2020, ačkoliv loňský rok ještě nemáme zcela uzavřený,“ doplňuje Uďan.

Miroslav Uďan stojí v čele Shoptetu od jeho počátků – platformu známou zejména pro „krabicová“ e-commerce řešení zakládal v roce 2009. Od té doby firma vyrostla na aktuálních 110 zaměstnanců a dobyla český trh. I z tohoto důvodu loni Shoptet začal expanzi do Evropy a jako první šel do Maďarska.

Společnost zároveň na tuzemském trhu otevřela novou vertikálu e-shopů na míru, svým klientům umožňuje napojit se na tržiště Alzy i konkurenčního Mallu nebo na dalších bezmála 200 doplňků. Od platebních brán přes skladové systémy a marketingové nástroje po balíkové přepravce či Liftago.

Letos v lednu navíc Shoptet spustil vlastní Univerzitu, kde chce internetovým obchodníkům pomoct zvýšit jejich konkurenceschopnost pomocí lekcí nabízených zdarma přímo na platformě. Zaměřuje se přitom na základní nastavení e-shopu, marketing, cenotvorbu, logistiku nebo legislativu.

„Podařilo se nám sestavit tým špičkových odborníků z různých oblastí. Jedná se buď přímo o partnery Shoptetu, jako je Jan Kvasnička, nebo třeba zástupce Alza.cz jako Ondřej Sláma. Na projektu spolupracuje také specialista na SEO a online marketing Pavel Ungr i expert na zákaznickou péči Mário Roženský. V mnoha případech se jedná o přednášející z projektů Marketing Festival nebo Digisemestr,“ dodává Uďan.