Slovenská architektka zazářila s plovoucí stanicí pro čištění oceánů. Získala mezinárodní cenu za inovaci

Filip HouskaFilip Houska

Designová stanice pro sběr oceánských plastů

0Zobrazit komentáře

Lenka Petráková si stejně jako většina moderních architektů potrpí na sebemenších detailech svých návrhů, ve kterých navíc hledá nějaký pozitivní, prospěšný přesah. Zajímavým způsobem to ilustrovala na prototypu plovoucí stanice pro čištění oceánů od plastového odpadu, za který tato ambiciózní Slovenka nově získala zvučné architektonické ocenění.

„Myšlenkou plovoucí stanice, která by čistila oceány od plastů, jsem se začala zabývat ještě během mého studia na University of Applied Arts ve Vídni, takže někdy okolo roku 2017,“ zmiňuje Petráková v krátkém rozhovoru přes Instagram, kde sama aktivně působí a sledovat můžete i @czechcrunch. Zároveň doplňuje, že jí tento návrh následně posloužil pro diplomovou práci.

Vzhledem k tomu, že si byla vědoma problému, který s vypouštěním plastového odpadu do světových vod (údajně až 300 milionů tun ročně) vzniká, snažila se přijít minimálně s teoretickým východiskem, jak to efektivně řešit. A podobně jako nizozemský projekt The Ocean Cleanup, který pokrýváme zde, vsadila Petráková, jež pracuje jako seniorní designérka pro uznávaný ateliér Zahy Hadid v Londýně, na sběrný systém.

Osmý kontinent

Před třemi lety proto navrhla prototyp masivní plovoucí stanice, kterou pojmenovala Osmý kontinent. Název ostatně nevybrala náhodou – pojem osmý kontinent se často používá pro oblast mezi Kalifornií a Havají, takzvanou Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, která patří k těm nejznečištěnějším na světě a nadneseně řečeno tvoří další světadíl.

Svůj model založila na několika budovách ve tvaru okvětních lístků, jež stojí na plošinách, které mohou vypadat jako chapadla. Uvnitř by se pak měl nacházet důmyslný sběrný systém filtrující zbytky plastů z vodní plochy, které by pak přetvářel na recyklovaný materiál, a to přímo na otevřeném oceánu.

Součástí prototypu této stanice by pak mohlo být i výzkumné středisko, kde by ve sklenících vědci pěstovali zeleň s výhradním použitím okolní vody. Petráková kladla důraz i na to, aby fungování Osmého kontinentu nenarušovalo život tamních živočichů, přičemž by se dokázal sám pohybovat s mořskými proudy a využíval by síly odlivů a přílivů.

Návrh měla poměrně podrobně zpracovaný, jak se ostatně můžete přesvědčit v jejím webovém portfoliu. Během loňského roku se ho rozhodla přihlásit do mezinárodní soutěže 2020 Grand Prix Award for Innovation of the Sea Nadace Jacquese Rougerieho, která hodnotí vizionářské projekty s udržitelným přesahem.

petrakova

Foto: Lenka Petráková/LinkedIn

Lenka Petráková

„Inovativní a odvážné architektonické přístupy laureátů Nadace Jacqua Rogerie obdivuji už dlouhé roky. O to víc mě těší, že jsem v její soutěži, která je navíc pod záštitou monackého prince, zaznamenala tak velký úspěch,“ zmiňuje pro CzechCrunch Petráková a odkazuje na skutečnost, že se svým Osmým kontinentem získala to nejvyšší možné ocenění.

Slovenská rodačka totiž kategorii 2020 Grand Prix Award for Innovation of the Sea vyhrála. „Je mi ctí, že jsem považována za součást generace toužící po zvládnutí této environmentální výzvy. Nikdy nepřestanu snít o lepším světě, který my jako lidé můžeme vytvořit,“ doplňuje.

Na závěr je nutné dodat, že jde pouze o teoretický návrh a není zřejmé, zda se něco podobného někdy vůbec vytvoří. Zatím ale můžeme sledovat alespoň počínání lidí z The Ocean Cleanup, kteří díky svému systému sítí sbírají plastový odpad primárně ve Velké tichomořské odpadkové skvrně a po prvotních problémech mají slibnou trajektorii k úspěchu.

Budovy plovoucí stanice jsou v podobě okvětních lístků