J&T Ventures investuje 23 milionů korun do chorvatského Robotiq.ai, konkurenta mnohamiliardového UiPath

Peter BrejčákPeter Brejčák

spoluzakladatele-robotiq

Foto: Robotiq.ai

Spoluzakladatelé chorvatského Robotiq.ai Marko Gudelj a Darko Jovišić

Roboti čím dál více nahrazují práci lidí. Ovšem tentokrát ne tu fyzickou třeba ve skladech, ale za počítačem. Takzvaná robotická automatizace procesů uvolňuje lidem ruce od nudných a opakujících se úkolů, díky čemuž se zaměstnanci mohou soustředit na práci s vyšší přidanou hodnotou. Jde o rychle rostoucí obor využívající prvky umělé inteligence a strojového učení a teď na něj naskakují i tuzemští investoři z J&T Ventures.

Celkem 900 tisíc eur, v aktuálním přepočtu 23 milionů korun, výměnou za nekonkretizovaný minoritní podíl vkládá J&T Ventures do chorvatského startupu Robotiq.ai. Za ním stojí trojice inženýrů Marko Gudelj, Darko Jovišić a Ivan Belas, kteří se do vývoje pokročilých algoritmů pustili v roce 2018.

Podle zakladatelů totiž roboti dokážou prakticky cokoliv, co na počítači dělají lidé – procházet data, dělat reporty, shánět informace i komunikovat. Zároveň se ale hodí i na techničtější věci, jako je komunikace s databázemi nebo přes API. „Spousta lidských činností se ve firmách rutinně opakuje desetkrát, stokrát nebo tisíckrát denně,“ říká Marko Gudelj.

„S pomocí umělé inteligence mohou zákazníkům poskytovat nesrovnatelně rychlejší, spolehlivější, a hlavně škálovatelné služby. Robotická automatizace procesů (RPA) osvobozuje roboty v lidech a jim nechává čas na kreativní práci s vyšší přidanou hodnotou,“ doplňuje Gudelj, který v Robotiq.ai působí jako business development manažer.

nagrada

Spoluzakladatelé chorvatského Robotiq.ai Marko Gudelj a Darko Jovišić

„Robotiq.ai má řešení, které je extrémně jednoduše implementovatelné a tím pádem snadno využitelné i v rámci středních a menších firem, které bývají velkými hráči často opomíjeny. Tým stojící za Robotiq.ai má zároveň tah na bránu i exekutivní schopnosti, což je u startupu v této fázi klíčové. Pevně věříme, že se Robotiq.ai stane v cílových segmentech relevantním hráčem ve světovém měřítku,“ uvádí k investici David Polach, investiční manažer J&T Ventures.

Z českých hráčů přitom J&T Ventures není jediné, které na robotickou automatizaci vsadilo. Jeden z nejvýraznějších zářezů si už v roce 2015 připsalo tuzemské Credo Ventures, kdy poprvé investovalo do rumunského UiPath, globálního průkopníka v oblasti RPA. Startup pak minulý měsíc vstupoval na newyorkskou burzu s valuací v desítkách miliard dolarů, na čemž Credo vydělalo miliardy korun.

Chorvatský Robotiq.ai působí ve stejné oblasti, ale dle svých tvůrců nabízí oproti konkurenci o 70 procent rychlejší nasazení a stejně jednoduché by mělo být nastavení i správa robotů. Jako unikátní prvek pak zakladatelé označují komunikaci s roboty pomocí chatbotů – zaměstnanci nepotřebují žádné speciální aplikace ani technické vzdělání, virtuálním kolegům zadávají úkoly stejně jako těm skutečným, tedy pomocí e-mailu nebo přes chat v nástrojích jako Slack či Microsoft Teams.

„Pokud jde o to hlavní, nemůžu jít bohužel do podrobností, protože to bude naše tajná přísada a chystáme se ji patentovat. Řekněme ale, že plánujeme udělat roboty ještě mnohem rychlejší a robustnější. Věříme, že to bude opravdu zásadní průlom,“ doplňuje tajemně ředitel startupu Darko Jovišić.

Robotiq.ai už dříve investičně podpořili bratři Balabanové ze srbské IT společnosti M&I Systems. Mezi zákazníky startupu se řadí třeba srbská Sberbank, rakouská konzultační společnost BDO, město Záhřeb, německá společnost Hörmann, startup Rimac Automobili vyvíjející elektromobily, telekomunikační společnost z Jihoafrické republiky, američtí brokeři i další chorvatské banky a instituce.

Jak zakladatelé startupu dodávají, ani u jednoho z klientů nikdy nedošlo k žádnému propouštění, které by bylo způsobeno nasazením robotů, a proto by se lidé neměli o budoucnost práce bát. „Líbí se mi věta, že RPA osvobozuje roboty v lidech a jim nechává čas na kreativní práci,“ dodává Gudelj.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina