Všichni jsou si rovni. LEGO oslavuje komunitu LGBT a uvádí duhovou stavebnici s odkazem na diverzitu

Filip HouskaFilip Houska

lego

Foto: LEGO

Každá figurka z nového setu reprezentuje jednu z duhových barev

0Zobrazit komentáře

Od prvního do posledního června začíná především pro Američany období, kdy do ulic měst vyráží lidé s rekvizitami v barvách duhy, aby oslavovali takzvaný Pride Month. Sympatie s komunitami gayů, lesbiček, bisexuálů i transgenderů nyní vyjadřuje také LEGO, které vydává novou pestrobarevnou stavebnici, kde jsou si všichni rovni.

Na rozdíl od jiných pokročilých setů určených ke hraní je novinka od tradiční dánské společnosti typickým předmětem pro vystavení. Podobně jako jeho kytice, Koloseum s rekordním počtem kostiček, populární Baby Yoda ze seriálového hitu Disney+ The Mandalorian a další. Duhová stavebnice se zkrátka jednou složí a pak dělá vizuální radost třeba na poličce.

Základem nového setu je podstavec v podobě pódia, který se skládá z vertikálních pruhů reprezentujících konkrétní barvy. Vzhledem k tomu, že jde o vyjádření podpory komunitě LGTB (respektive LGBTQIA+ zastřešující i queer, intersex a asexuální osoby), prim hrají barvy duhy – červená, oranžová, žlutá, zelená a modrá, potažmo fialová a růžová.

Nechybí ovšem ani bílá, hnědá nebo černá, tedy kombinace barev odkazující na rasovou diverzitu. „Každý je unikátní a s trochou lásky, přijetí a pochopení ve světě se mohou všichni cítit svobodněji k tomu být ještě úžasnější,“ komentuje dvorní designér stavebnice Everyone is Awesome a viceprezident designu v Legu Matthew Ashton.

lego1

Foto: LEGO

Oslava Pride Month z 346 barevných dílků

lego2

Foto: LEGO

Každá minifigurka má na „pódiu“ své místo

Na podstavci se pak nachází jedenáct postaviček, které se od sebe liší nejen barvami, ale také „pohlavím“ a stylem účesu, což opět zdůrazňuje aspekt diverzity a inkluze. Dohromady se stavebnice skládá z 346 dílků a na výšku měří lehce přes deset centimetrů. Do prodeje vstoupí 1. června a bude dostupná i pro české zájemce za 899 korun.

Důvod, proč nový set zamíří do prodeje právě 1. června, je zřejmý. Právě první červnový den totiž začíná zmíněný Pride Month, měsíc, během kterého se pořádají veřejné sešlosti ve městech i velké festivaly oslavující široké spektrum sexuálních a genderových identit. A vzhledem k tomu, že minulý rok se kvůli pandemii příliš mnoho duhových akcí neuskutečnilo, letos by to mělo být kvůli rozvolnění pestřejší. Minimálně v USA.

Pride Month je ostatně obdobím, které oslavují především Američané. Prapůvod „měsíce hrdosti“ se datuje k 28. červnu 1969, kdy se ve Spojených státech objevily první protesty amerických leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob, a to v reakci na policejní razii v homosexuálním baru Stonewall Inn v Greenwich Village.

Právě stonewallské nepokoje jsou obecně považovány za počátek moderního hnutí za práva gayů, neboť to bylo poprvé v moderní historii, kdy se tak velké množství lidí z komunity LGBT bránilo proti zatčení. V následujících letech se tato událost začala připomínat a začínala nabývat na veselejším rázu, který se drží dodnes.