Windows 11 přichází. Nová verze systému od Microsoftu má přepracovaný vzhled i podporu aplikací z Androidu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

w11

Foto: Microsoft

Nový operační systém Windows 11

0Zobrazit komentáře

Microsoft spolu s ohlášením Windows 10 v roce 2015 řekl, že to bude poslední „velká“ verze operačního systému a jeho další budoucnost bude sestávat z pravidelných menších aktualizací. Teď ale oficiálně přichází Windows 11 s výrazně novým designem, rychlejším během nebo dokonce podporou pro aplikace z Androidu. Jistě potěší také informace, že upgrade na Windows 11 bude – pro některé – dostupný zdarma.

Moderní, svěží, čisté, krásné. Tato slova mají charakterizovat novou verzi operačního systému. Jednou z hlavních změn je u ní design a chování uživatelského prostředí, které má pro uživatele působit přirozeněji a srozumitelněji. Proto se například nabídka Start s celým hlavním panelem po vzoru macOS přesunula do středu obrazovky (stále ale půjde ji přesunout nalevo). 

Zcela pryč jsou popisky u otevřených programů, tudíž zůstávají jen samotné ikonky. Nového vzhledu se dostalo i samotné nabídce Start, která se od Windows 7 mění snad s každou novou verzí systému. Tentokrát Microsoft po téměř devíti letech kompletně upustil od dlaždic a soubor připnutých či často používaných aplikací má podobu jednoduché mřížky ikon. Pod nimi jsou rychlé odkazy na nedávno otevřené soubory napříč zařízeními uživatele.

windows-11-start-dark

Foto: Microsoft

Nový hlavní panel a nabídka Start v tmavém módu

Na snadné přecházení mezi zařízeními i platformami se zaměřuje také systémové vyhledávání, které vedle aplikací či souborů v počítači zobrazí i soubory na OneDrive nebo dokumenty Office 365 vytvořené jinde. Snad Windows s kombinací lepšího vyhledávání, mřížky ikon a historie otevřených souborů konečně dorazil do ideální podoby nabídky Start, která mu už zůstane.

Vraťme se ale ještě k samotnému designu, jemuž byla věnována velká část prezentace – vývojáři prý byli posedlí každým detailem, řekl šéf Windows Panos Panay. Zároveň se zdá, že byli posedlí kombinováním inspirací z jiných platforem. Od konkurence například přichází mírně zaoblené rohy všech aplikací, zvýšená průhlednost s efektně rozmazaným pozadím jako za mléčným sklem a lepší podoba tmavého módu. Vzhled nakonec doplňuje soubor nových vizuálních témat.

Dalším důležitým bodem Windows 11 je multitasking, kde je základem práce s okny. Funkce Windows Layouts navazuje na možnost rozvržení oken na ploše přetažením do stran, ale výrazně ji rozšiřuje. Na výběr bude hned několik formátů rozdělení obrazovky do dvou, tří nebo čtyř částí v přehledném dialogovém okně. Po zvolení rozvržení pak kliknutím snadno vybereme, který program má být kde.

S tím se pojí také tzv. Snap Groups, jednoduše řečeno historie rozvržení dostupná z lišty Start. Nebude tak třeba si plochu uspořádávat vždy od nuly, stačí jeden klik. Windows si dokonce bude pamatovat, jak jsme měli vše uspořádané při připojeném externím monitoru. Když laptop odpojíme a později znovu připojíme, systém okamžitě nabídne stejně rozvržení, jaké jsme měli.

Obměny práce s okny a plochami pokračují i dále, například u ploch pro různé účely. Jedna může obsahovat čistě pracovní záležitosti, druhá se zaměří na volný čas, třetí třeba na hry. V prohlížeči pak přibude možnost otevřené panely procházet ve vertikální liště na straně okna.

Lepší produktivita díky integracím

Zajímavou novinkou pro produktivitu je integrace Microsoft Teams přímo do Windows 11, a to jak pro firmy, tak pro běžné uživatele. Opět přímo z lišty Start půjde mezi různými platformami komunikovat ve zprávách nebo videohovorech. Zdá se tak, že Microsoft ještě více upozaďuje Skype, kdysi jeden z nejpopulárnějších prostředků online komunikace.

Větší propojenost se světem by vedle Teams měla podpořit také widgety. Ty se nedávno objevily už v Windows 10, u nové verze systému se však přesunou do úhledné transparentní lišty nalevo. Jejich obsahem, který dává dohromady umělá inteligence podle preferencí uživatele, bude například počasí, výběr hlavních zpráv, informace o akciovém trhu nebo dopravě a podobně.

Microsoft naštěstí nezapomněl ani na výkon. Zde mají vylepšení zahrnovat o 40 procent menší aktualizace, které budou navíc z většiny probíhat na pozadí. Tím se ale zdaleka nekončí. Už z nedávno uniklých Windows 11 se zjistilo, že přinejmenším na některém hardwaru (třeba procesorech z řady Intel Lakefield) běží znatelně rychleji, než starší verze.

microsoft-windows-11-store-image-4

Foto: Microsoft

Aplikace z Androidu na Windows 11

Nakonec se vedle novinek pro hráče, zahrnujících třeba rychlejší práci s pamětí DirectStorage a automatického HDR u her na podporovaném hardwaru, objevily aktualizace obchodu se softwarem. Microsoft Store dostane přehlednější design, rozšířenou nabídku programů například od Adobe a poprvé dokonce možnost do počítače instalovat aplikace z Androidu.

Poslední zásadní informací k Windows 11 je jeho bezplatná dostupnost. Přesněji řečeno, pokud daný počítač novou verzi systému podporuje, bude moci na ni zdarma aktualizovat. Pokud ne, cena operačního systému bude tradičně zahrnutá při koupi nových zařízení, popřípadě dostupná samostatně. Windows 11 má být veřejnosti dostupný později v tomto roce.