Nigerijský startup v Česku rozjel úvěry pro menší firmy a sám teď od investorů získává dalších 180 milionů

Peter BrejčákPeter Brejčák

lidya

Foto: Lidya

Tunde Kehinde, spoluzakladatel a co-CEO startupu Lidya

0Zobrazit komentáře

Psal se konec roku 2019, když do České republiky ohlásil vstup finančně-technologický startup Lidya, jehož spoluzakladatelé pocházejí z Nigérie a právě tato nejlidnatější africká země zároveň byla prvním trhem, na kterém působil. Společnost se specializuje na úvěry pro menší a střední firmy nebo živnostníky, kteří na ně nedosáhnou v bankách. Sama Lidya teď na další rozvoj získala od investorů 180 milionů korun.

K oficiálnímu startu Lidye na tuzemském trhu došlo v únoru 2020 a od té doby českým firmám poskytla 800 úvěrů v objemu přes 150 milionů korun. Na rozdíl od tradičních poskytovatelů financování, jako jsou banky, původem nigerijský startup, který působí také v USA a v Polsku, nevyžaduje zástavu a prostředky poskytuje na základě analýzy obrovského množství veřejně dostupných dat úspěšným zájemcům už do druhého dne.

Původní plány Lidye však byly mnohem větší. Ředitel startupu pro Česko Libor Vaníček, který dříve působil jako ředitel divize osobních financí v ING, před rokem a půl hlásil cíl do pěti let profinancovat v Česku úvěry za 200 milionů eur, tedy více než pět miliard korun. Načasování startu služby v tuzemsku však přišlo přesně v době, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru.

„Řada firem byla zcela nebo částečně ve svém podnikání přijatými koronavirovými restrikcemi omezena, a to jak v roce minulém, tak i v tom letošním. Abychom se přizpůsobili aktuální a dynamicky se vyvíjející situaci v české ekonomice, museli jsme tak upravit naši obchodní strategii a přenastavit kreditní modely,“ komentuje Vaníček pro CzechCrunch.

lidya-1

Foto: Lidya

Libor Vaníček, šéf české pobočky startupu Lidya

„Vzhledem k těmto podmínkám považujeme dosavadní výsledky za velmi pozitivní. Rovněž nás těší, že naše kreditní modely vykazují velmi vysokou spolehlivost, naše úvěrové portfolio je zdravé, a to i přes velmi složité podmínky k podnikání pro celou řadu našich klientů. Pro budoucí růst úvěrového portfolia je pozitivní, že více než 95 % klientů čerpá naše financování opakovaně,“ pokračuje Vaníček.

Lidya obecně poskytuje úvěry od minimální výše 50 tisíc korun, horní limit omezený není a závisí především na možnostech dané firmy. Žadatel o úvěr musí jako jedinou věc doložit transakční historii za poslední tři měsíce fungování, jinak by se algoritmy měly rozhodovat jen na základě veřejně dostupných údajů. Služby startupu nejčastěji využívají firmy z dopravy, logistiky, stavebnictví, malo- a velkoobchodu a služeb.

„Naší specializací jsou krátkodobé nezajištěné provozní úvěry, právě toto financování banky v poslední době omezily nejvíce. Náš úvěrový proces je zcela digitální, dokážeme úvěrovat firmy z celé republiky bez osobního kontaktu. Z celé investice máme samozřejmě radost, umožní nám podpořit další firmy v jejich rozvojových plánech a ještě více zviditelnit firmu Lidya na českém a polském trhu,“ popisuje Vaníček s odkazem na získanou investici.

Nigerijský startup v rámci investičního kola Series B získal 8,3 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 180 milionů korun. Financování vedla společnost Alitheia Capital prostřednictvím svého fondu uMunthu s přispěním Bamboo Capital Partners, Accion Venture Lab a Flourish Ventures. Dohromady již od investorů Lidya získala 16,5 milionu dolarů (přes 350 milionů korun) a nově nabyté prostředky chce využít pro další rozvoj úvěrování na trzích, kde působí.

Kromě domácí Nigérie a České republiky je aktivní také v již zmíněném Polsku, technologický tým má v Portugalsku a oficiální sídlo v New Yorku. V tuzemsku se chce podle svého ředitele aktuálně zaměřit na udržitelný růst, který je pro Lidyi primárním cílem. I tak ale očekává, že v průběhu druhé poloviny letošního roku začne generovat zisk.

„Udržitelnost je pro nás klíčová, upřednostňujeme ji před krátkodobými úspěchy. Vzhledem ke stále se měnícím podmínkám v podnikatelském prostředí způsobeným vládními restrikcemi jdeme postupnými kroky. Chceme každý měsíc dvouciferně růst měřeno objemem poskytnutých úvěrů. Věřím, že na konci letošního roku přesáhne 300 milionů korun,“ dodává Vaníček.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi