Elon Musk bude mít novou biografii. Píše ji autor bestselleru o Stevu Jobsovi nebo životopisu Alberta Einsteina

Jiří SvobodaJiří Svoboda

elonmusk2

Foto: NASA/Aubrey Gemignani

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Lidé, o nichž píše americký autor Walter Isaacson, jsou o dost známější než on sám. Už dříve například nastudoval a popsal život významných osobností jako někdejšího amerického politika Henryho Kissingera, jednoho z otců zakladatelů Spojených států Benjamina Franklina nebo vizionáře a spoluzakladatele Applu Steva Jobse. A nově píše biografii majitele automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska.

„Pokud vás zajímá, co se děje kolem Tesly, SpaceX a obecně kolem mě, Walter Isaacson píše biografii,“ oznámil ve středu na svém Twitteru aktuálně druhý nejbohatší muž světa Elon Musk. O něm přitom už jedna životopisná publikace vznikla, novinář Ashlee Vance ji vydal v roce 2015 a v Česku vyšla pod názvem Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti.

Kniha však Muskův život dokumentovala pouze do roku 2014, tedy do doby, než se z Tesly stala extrémně hodnotná značka a než SpaceX začal vysílat lety do vesmíru téměř s pravidelností linkových autobusů. Od téhož roku začal Musk pracovat také na tunelovací společnosti Boring Company nebo projektu mozkového implantátu Neuralink. Větší pozornost získal také jeho účet na Twitteru, díky němuž dokázal doslova hýbat s cenou kryptoměn.

Všechny tyto skutečnosti tak může Isaacson oproti předchozí biografii v novém díle reflektovat. Nicméně se zprávou, že se Musk a Isaacson o možnosti spolupráce baví, přišel server Fox Business teprve na konci července. Není proto jisté, jak daleko je zkušený autor se samotnou tvorbou nebo za jak dlouhou dobu by nová kniha mohla vyjít.

Walter Isaacson napíše biografii také o Elonu Muskovi

Walter Isaacson dříve pracoval jako šéf stanice CNN, šéf organizace Aspen Institute nebo na vedoucích pozicích v magazínu Time. V poslední době ho nejvíce proslavila biografie zakladatele Applu Steva Jobse, vydaná v roce v roce 2011 pouze několik dní po Jobsově smrti. Více než šestisetstránková kniha byla jediná svého druhu, na které Jobs kdy s autorem přímo spolupracoval.

Elon Musk, literární fenomén

Jedna vydaná a další chystaná biografie pochopitelně nejsou zdaleka jedinými knihami, které o Elonu Muskovi a jeho firmách vyšly nebo vyjdou. Jeho aktivity přitahují pozornost různých autorů, v poslední době pak zejména těch píšících o vesmírné tematice. Například již zesnulý český publicista Karel Pacner loni vydal publikaci s názvem Konstruktéři raketového věku: Od Koroljova k Elonu Muskovi.

Přímo na SpaceX se zaměřuje také americký novinář Eric Berger v knize Liftoff vydané letos. Do kontextu vesmírného bádání Muska zasazuje i loňský titul s názvem Vesmírní baroni: Elon Musk, Jeff Bezos a tažení za osídlením vesmíru, kterou napsal Christian Davenport. Na Teslu a úsvit elektrických automobilů se zase více zaměřuje Insane Mode od Hamishe McKenzieho a do Muskova myšlenkového nastavení se podíval Tim Higgins v publikaci Power Play: Tesla, Elon Musk and the Bet of the Century.

Dá se očekávat, že nová publikace dá nahlédnout hluboko do myšlení Elona Muska stejně jako v případě bestselleru o Stevu Jobsovi. Ostatně velmi oceňované jsou i Isaacsonovy již zmiňované životopisné knihy o amerických politicích Benjaminu Franklinovi a Henrym Kissingerovi. S velkou mírou detailu se podíval také na život vědce Alberta Einsteina.

Přestože povaha Muskových firem je už poměrně dobře známá, dosavadní mediální výstupy spíše neumožňují udělat si příliš plastický obrázek o jeho samotné osobnosti a smýšlení v posledních letech. Právě v tomto směru by mohla být kniha Waltera Isaacsona důležitá. Jisté nahlédnutí hlubšího charakteru už nabídl třeba podcaster Joe Rogan, který měl tu možnost několikrát Muska vyzpovídat.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym