Akcie Bookingu jsem prodal za 12 dolarů a cítil se jako král. Dnes stojí 350krát tolik, směje se Vávra
Investor a manažer z fondu Metatron Capital popisuje, že by jednou chtěl být kavárníkem, napsat knihu nebo učit matematiku na základce.
Investor Aleš Vávra
Málokterá skupina investorů vyvolává tak rozporuplné reakce, minimálně ze strany šéfů a zakladatelů veřejně obchodovaných firem, jako shortaři. Tedy ti, kdo zkouší vydělat na poklesech určitých akcií. Někteří je označují za parazity, jenže oni občas plní roli spíš strážců pořádku a nezřídka upozorňují na nekalosti, které se v těch kterých podnicích dějí. A tím pošlou jejich hodnotu dolů, jako se to povedlo třeba s automobilkou Nikola. „Většina short pozic je právě proti nepoctivému chování managementu,“ připomíná asi nejznámější český shortař Aleš Vávra, kterého na sociální síti X sleduje na 15 tisíc lidí.
Alex Karp, šéf a spoluzakladatel kyberbezpečnostní firmy Palantir, nedávno rozvířil vlny na Wall Streetu, když se ostře vymezil vůči shortařům, kteří sázejí na to, že akcie nějaké firmy klesnou. „To nejlepší, co se jim může přihodit, bude, že k nim domů pustíme dealery kokainu, až nebudou mít na zaplacení svých účtů,“ rýpl si CEO společnosti, která pracuje pro řadu tajných služeb a je zároveň dlouhodobě ztrátová. Velmi nevybíravě se o shortařích vyjadřuje i Elon Musk, protože jim s Teslou čelil řadu let – a nutno říct, že většina z nich u toho nakonec finančně krvácela.
Jedním z nejznámějších českých short sellerů je Aleš Vávra, manažer Metatron Capital, kde vede právě fond zaměřený na takzvané krátké pozice. „Shortaři za mě suplují roli regulátora,“ říká Vávra v investičním dotazníku ze série Money Makers, v němž se CzechCrunch snaží osobněji laděnou formou představovat známé postavy zdejšího finančního světa.
Aleš Vávra, který má podobně jako Metatron Capital profesně blízko k finanční skupině J&T, v interview popisuje, jak se dostal k investicím, že krypto, k němuž je jinak kritický, zvedlo zájem o investování, i že začínal jako programátor.