Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií skupinou PPF. Operátor se pak stáhne z pražské burzy

Filip HouskaFilip Houska

O2-building1

Foto: O2

Pražská centrála O2

0Zobrazit komentáře

Začátkem loňského prosince dala Česká národní banka (ČNB) souhlas k vytěsnění minoritních akcionářů společnosti O2 Czech Republic ze strany skupiny PPF Telco. Nyní o dlouhé měsíce očekávaném výkupu akcií rozhodli sami akcionáři 02 na valné hromadě. PPF Telco zbývající podíly odkoupí a poté má v plánu akcie telekomunikační firmy stáhnout z pražské burzy.

Odkup, který se uskuteční prostřednictvím PPF banky, by měl být dokončen zhruba do poloviny letošního roku s tím, že cena za jednu akcii se pohybuje na úrovni 270 korun. Den zápisu a podrobnosti výplaty protiplnění pak budou zveřejněny na internetových stránkách společnosti. V posledních dnech se hodnota akcií O2 na burze pohybuje mezi 268 a 269 korunami.

Akcie společnosti, tehdy ještě pod názvem SPT Telecom, jsou kótované na pražské burze od roku 1995. Operátor postupně změnil názvy na Český Telecom a O2 Czech Republic. Od O2 se v roce 2015 oddělil vlastník infrastruktury CETIN, který vydal vlastní akcie, jež pak získali akcionáři O2. PPF jako majoritní akcionář později akcie CETIN vykoupila za 172 korun za cenný papír.

Skupina PPF plánuje po nabytí 100 procent akcií O2 firmu zcela začlenit do své telekomunikační divize PPF Telecom Group, čímž rozšíří portfolio telekomunikačních firem pod její hlavičkou. Ve výčtu se objevují například mobilní operátoři působící pod značkou Yettel (dříve Telenor) v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku a také infrastrukturní společnost CETIN Group, která působí ve stejných zemích včetně Česka.

Analytici už dříve uvedli, že stažení akcií O2 z pražské burzy dále zhorší atraktivitu českého akciového trhu. „PPF takto připraví domácí kapitálový trh o sedmou nejvíce obchodovanou emisi akcií, která měla stabilní dividendový výnos. Tento krok nadále zhorší atraktivitu a likviditu místního trhu a zhorší zde postavení případných IPO (veřejných úpisů akcií),“ řekl loni pro ČTK Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com.

„V delším období může vést stažení akcií O2 z pražské burzy k ochabnutí zájmu o tuzemský burzovní parket ze strany větších zahraničních fondů,“ zmínil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Důvodem je podle něj nedostatečný počet velkých stabilních firem, které se v Praze obchodují.

S přispěním ČTK.