Amazon v posledním čtvrtletí zklamal. Klesl mu zisk a problémy očekává i ve vánoční sezoně

Jiří SvobodaJiří Svoboda

andy-jassy-1080p

Foto: Amazon/CzechCrunch

Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu

0Zobrazit komentáře

U velkých technologických společností se v posledních letech staly téměř pravidlem velké zisky a celková dobrá kondice, která naplňovala investory optimismem. Že se ale může situace rychle obrátit k horšímu, ukázaly i poslední čtvrtletní výsledky Amazonu, kterému meziročně klesl zisk a nenaplnil očekávání analytiků, co se tržeb týče.

Po stránce zisku atakoval Amazon 6,2 miliardy dolarů (136,6 miliardy korun) za tříměsíční období, které skončilo 30. září, tedy o něco méně oproti úrovni 6,3 miliardy dolarů ve stejném období před rokem. Tržby se zvýšily meziročně o 15 procent na 110,8 miliardy dolarů (2,4 bilionu korun), což je méně, než předpokládali analytici z FactSetu – ti očekávali tržby 111,6 miliardy dolarů. Za stejné období minulý rok rostla firma o 37 procent.

Výsledky investory zklamaly a akcie Amazonu se po zveřejnění propadly o zhruba tři procenta. Za negativním sentimentem stojí hned několik důvodů. Zaprvé opadla prvotní vlna z covidové pandemie, v rámci které lidé více nakupovali online a tím pádem profitoval i Amazon. Možná ještě zásadnější je ale pro jednu z nejhodnotnějších společností světa fakt, že jí chybí pracovníci. Negativně ji ovlivňuje i zpřetrhání dodavatelských řetězců, které zažehla právě pandemie.

Ne všechny součásti Amazonu ale strádaly. Cloudové služby Amazon Web Services (AWS) naopak dále ve velkém rostly. Samy o sobě dosáhly tržeb ve výši 16,11 miliardy dolarů (355 miliard korun), což je o 39 procent více než před rokem. Vykázaly i provozní zisk ve výši 4,88 miliardy dolarů (108 miliard korun), což je zhruba o 38 procent více než před rokem. O něco větší růst zaznamenala v tomto čtvrtletí konkurenční služba od Microsoftu.

Problémy navíc nekončí. Amazon neočekává výrazné zlepšení ani v posledním čtvrtletí roku, tedy ani během tradičně nejvytíženější vánoční sezóny „Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme, že nám vzniknou dodatečné náklady ve výši několika miliard dolarů, protože se musíme vypořádat s nedostatkem pracovních sil, zvýšenými mzdovými náklady, globálními problémy v dodavatelském řetězci a zvýšenými náklady na dopravu a přepravu,“ uvedl šéf Amazonu Andy Jassy.

Zatímco dosavadní předpoklady počítají s tím, že v obratu dosáhne Amazon v příštím čtvrtletí rekordních úrovní, v případě zisku tak dobrý scénář nejspíš nenastane. Od října do prosince totiž firma očekává provozní zisk rozmezí od nuly do tří miliard dolarů. V minulém vánočním čtvrtletí přitom registrovala zisk ve výši okolo 6,9 miliardy dolarů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym